reklama

Praha před 200 lety a nyní. Jak se proměnila?

Praha se za posledních 200 let rozšířila z tehdejších 800 hektarů na téměř 50 000 hektarů. A výrazně také přibylo obyvatel. Oproti tehdejším 155 tisícům lidí jich dnes v hlavním městě žije zhruba 1 309 000. Jak moc se Praha změnila, nejlépe ukáží staré mapy, ta nejstarší je z roku 1816.

reklama

Prahu interaktivním způsobem představují v Centru architektury a městského plánování (CAMP). „Přijdete sem ke stanovišti a na té 25metrové stěně si můžete prohlédnout Prahu, jak vypadala kdysi a dneska. Na levé straně si zvolíte plán nebo letecký snímek, to samé na pravé a můžete porovnávat,“ řekl CNN Prima NEWS Štěpán Bärtl, vedoucí kanceláře CAMP.

Pozorovat můžete například rozvoj sídlišť, a to v letopočtu, který si zvolíte. „To je velmi zábavné a oblíbené téma – dívat se, srovnávat si různá místa v Praze, jak se vyvíjela – a zároveň nám to pomáhá vyprávět lidem příběh toho města, ukazovat jim, že ten razantní vývoj, ten nejdramatičtější, se odehrává třeba v posledních 50, 60 letech,“ doplnil ho Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.  Výstava bude v Centru architektury a městského plánování do 28. června.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let
Kultura

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Nemusíme všechno měnit. Blažek zdůvodnil, proč proti vůli části ODS ponechá šéfa žalobců

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) potvrdil, že v nejbližší době nemá v plánu odvolávat nejvyššího státního zástupce Igora Stříže a nahrazovat jej někým jiným. Nemyslím si, že by se po každých volbách měli měnit všichni lidé ve státní správě,“ řekl Blažek v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Na Igora Stříže má tak zcela opačný názor než jeho stranický i vládní kolega Zbyněk Stanjura (ODS).

reklama