Předražené okurky či rajčata jsou minulostí. Odborníci popsali, proč zelenina zlevňuje

Zelenina v obchodech postupně zlevňuje. Podle expertů je právě toto období zlomem, na který všichni čekali. S příchodem nové sezóny už totiž zákazníci nebudou muset kupovat okurky, rajčata nebo papriky za přemrštěné ceny.

Zdá se, že astronomické ceny jsou již minulostí. Zatímco ještě minulý měsíc stála salátová okurka skoro 40 korun, nyní je k dostání třeba i za osm.

Levněji uvidíme v regálech i červené nebo žluté papriky, které ještě nedávno v obchodech stály i více než 150 korun za kilogram. Teď stejnou gramáž koupíme zhruba za sto korun. Klesla také cena rajčat, a to z dřívějších 99 korun za kilogram přibližně na 80.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nižší DPH se v cenách potravin projeví. Slučme je do jedné sazby s nápoji, vyzval analytik

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza poukázal na to, že poklesy mohou být individuální. „Hodně záleží na tom, jak nabíhá lokální produkce jednotlivých potravin. Už teď vidíme, že zlevňují rajčata a saláty,“ popsal Prouza chování trhu.

„V současné době najíždí nově zahájená sezóna. Tudíž jak okurek ze skleníků, tak i z fóliových krytů na jihu Evropy aktuálně na trhu přibývá, proto může cena v obchodech klesat,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy Zuzana Přibylová.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy mají nižší ceny zeleniny i jiný důvod. „Češi už nemají peníze nazbyt a musí šetřit. Proto obchodní řetězce nemohou šponovat ceny tak jako třeba v loňském roce, kdy doslova vodili Čechy jako pomyslné ovečky a vycházelo jim to, protože mohli odkázat na válku,“ sdělil analytik.

Experti se shodují, že zlevňování zeleniny bude pokračovat i v dalších měsících.

Tagy: