reklama

Prezident by měl být frajer, co se umí omluvit, řekla Peroutkova vnučka Kaslová

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky vítá čtvrteční rozhodnutí soudu, podle něhož se stát musí omluvit za tvrzení prezidenta Zemana, že její dědeček napsal článek Hitler byl gentleman. Tím ale spor nekončí. Terezie Kaslová podá dovolání k Nejvyššímu soudu, protože usiluje o Zemanovu omluvu i za výrok, že Peroutka byl fascinován nacismem, řekla Marii Bastlové v pořadu K věci.

reklama

Kaslová řekla, že pro ní není žádná zábava soudit se s prezidentem. Podle ní se všechno mohlo vyřešit před pěti lety, když dopisem vyzvala Zemana k omluvě. „Stačilo říct: ‚Já jsem se spletl, je mi to moc líto.‘ Já nepovažuji to, že se někdo dokáže omluvit za zbabělost nebo špatný charakter. Naopak –⁠ v mých očích je to ten největší frajer. A takový druh frajerství bych očekávala i u prezidenta země,“ uvedla Terezie Kaslová.

K tématu

Spokojená je s postojem pražského městského soudu, že stát nese odpovědnost za prezidenta, který není nad zákonem. „Na podzim u obvodního soudu byla má žaloba zamítnuta. A dozvěděla jsem se, že prezident vyslovením nepravd neporušil žádné úřední postupy a tudíž nemám právo se dožadovat omluvy. Tudíž tohle mě potěšilo a z této části mám radost,“ řekla Kaslová.

Jinak je ale připravená soudit se dál, „pokud mi nespadne cihla na hlavu, nebo mě neskolí koronavirus“. Soud totiž další tři Zemanovy výroky, mimo jiné, že Peroutka byl fascinován nacismem, označil za hodnotící soudy a požadavek na omluvu zamítl. Podle Kaslové ovšem Zeman svůj výrok postavil na argumentu, že to potvrzují dva Peroutkovy články. Jak se ovšem ukázalo, článek Hitler je gentleman neexistuje a druhý Zemanem zmíněný text prokazatelně napsal někdo jiný.

„Nikdy bych nežalovala nikoho za to, co si myslí o mém dědečkovi. Nevnucuji nikomu, aby ho obdivoval, aby si ho vážil. Ale Zeman řekl, že Peroutka byl fascinován zrůdným učením a dokládají to jeho dva texty,“ dodala Kaslová.

Tagy: Miloš Zeman Marie Bastlová soud K věci Ferdinand Peroutka Terezie Kaslová

Další hlavní zprávy

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Specifická krása. Díky lezení souzníte s přírodou, na pískovcové skály to chce odvahu

Díky úspěchům lezce Adama Ondry se o sportovní lezení zajímá čím dál více lidí. Umělé lezecké stěny jsou občas přeplněné, ti zkušenější proto vyráží ven. Za „kumšt“ se dá považovat lezení na pískovcových skalách, které je o něco náročnější. Odměnou za zdolané špígry jsou nádherné výhledy a krása okolní přírody, se kterou člověk při lezení souzní.

reklama
Lidé v karanténě budou moci volit z auta pouze ve středu
Policie pátrá po ozbrojeném muži, který loupil v Chebu. Možná jde o zločince z Německa
reklama
reklama
Apokalyptické záběry z Bejrútu: Jak výbuch proměnil město v trosky

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Zemřela baletka Eva Horáková z Národního divadla, bylo jí padesát let
Derby Sparta–⁠Slavia se bude hrát 7. listopadu. Fotbalová liga má program pro 18 klubů
Další články
reklama
reklama