CNN: Soud kvůli Peroutkovi
Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně označil novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku „Hitler je gentleman“. Ve čtvrtek o tom rozhodl pražský městský soud, jenž tak částečně vyhověl odvolání žurnalistovy vnučky Terezie Kaslové. Verdikt je pravomocný, Kaslová se však obrátí ještě na Nejvyšší soud. Trvá totiž na omluvě za všechny prezidentovy výroky včetně těch, které odvolací senát označil za hodnotící soudy.
Spor se týkal Zemanových výroků, které zazněly v lednu 2015 na konferenci k výročí konce holokaustu. Prezident mimo jiné tvrdil, že Peroutka napsal v časopisu Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Později na tiskové konferenci uvedl, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Hradu se však text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků neexistuje.
Prezidentovo tvrzení bylo dehonestující
Výrok o tom, že Peroutka je autorem článku, byl podle soudu nepravdivý. „Pro odvolací soud je jednoznačné, že je to výrok, který je objektivně způsobilý neoprávněně zasáhnout do osobnostních práv pana Ferdinanda Peroutky. Jestliže je takový výrok někomu připisován, není to spravedlivé, není to férové, je to dehonestující,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.
„Nemáme pochyb o tom, že stát nese odpovědnost za prezidenta. Cesta k nápravě musí být i tehdy, pokud se takového výroku dopustí prezident republiky. Neexistuje, aby něco takového bylo mimo zákon, nad zákonem,“ řekl Novosad.
Další Zemanovy výroky o Peroutkovi označil za hodnotící soudy, na které měl prezident nárok v rámci svobody slova.
Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a justice jí právo na omluvu částečně přiznala. Po zásahu Nejvyššího soudu však žena musela žalobu přesměrovat na ministerstvo financí. Obvodní soud pro Prahu 1 pak loni tuto žalobu zamítl, podle něj projev hlavy státu nemůže být nesprávným úředním postupem, za který nese odpovědnost stát.
Peroutkova vnučka se odvolá k Nejvyššímu soudu
„Zkoumání a bazírování soudu prvního stupně, jaké konkrétní normy prezident porušil, je naprosto zbytečné, nemístné, neodpovídá soudní praxi a právní doktríně,“ podotkl Novosad.
Ministerstvo financí musí Kaslové zaslat omluvný dopis a omluvu musí zveřejnit také na svém webu. Odvolací soud zároveň stanovil, že žádná ze stran sporu, a tedy ani prezident Zeman jako jeho vedlejší účastník, nemá nárok na náhradu soudních nákladů.
Peroutkova vnučka Kaslová se kvůli výrokům prezidenta Zemana obrátí ještě na Nejvyšší soud. Od státu chce omluvu za všechny pronesené výroky. „Je to jenom část, i proto se dovoláme. Doufám stále v to, že pravda zvítězí. Samozřejmě jsem trochu naštvaná, ale jak ten čas běží, a já si zvykám na mnohem horší situaci, jak se přistupuje k pravdě, tak ta naštvanost už je taková rozložená, ale ty pocity jsou stejné,“ řekla Kaslová.
Zeman se omluvil za to, že se článek nenašel
Kritici Zemanova tvrzení poukazovali v minulosti zejména na to, že údajná Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za války prošel nacistickým koncentračním táborem. Peroutka za první republiky patřil k neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel například i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Zeman ovšem přes výhrady odborníků na Peroutkovo dílo trval na tom, že článek četl. Hledání textu se téměř půl roku věnoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který sice text nenalezl, začal ale na hradních internetových stránkách zveřejňovat další Peroutkovy články z doby druhé republiky a počátku protektorátu, které podle něj dokládaly novinářovo selhání. Podle historiků ovšem nelze tyto články hodnotit bez kontextu.
Prezident také v dubnu 2015 při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se. Později ovšem prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný. „Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel,“ řekl v červnu 2015. „Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči, dodal Zeman. V červnu 2015 prezident slíbil 100 tisíc korun pro toho, kdo sporný článek najde.