Při požáru v Kazachstánu zahynulo 32 horníků, další se pohřešují. Zřejmě vybuchl metan

Nejméně 32 horníků zahynulo při požáru uhelného dolu u kazachstánského města Karaganda a dalších 14 se stále pohřešuje, informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle vlastníka dolu, kazachstánské pobočky společnosti ArcelorMittal se sídlem v Lucembursku, požár patrně způsobil výbuch metanu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil na 29. října státní smutek.

„K 16:00 místního času byla v dole nalezena těla 32 lidí, pátrání po 14 hornících pokračuje,“ oznámilo v tiskové zprávě kazachstánské ministerstvo pro mimořádné situace. V dole, který leží asi 200 kilometrů cesty autem jihovýchodně od metropole Astany, bylo v době neštěstí 252 horníků, z nichž 206 se podařilo dostat na povrch.

ČTĚTE VÍCE: Děsivou nehodu několika vozů v Egyptě nepřežilo 28 lidí. Další jsou zraněni, auta hořela

Společnost ArcelorMittal Temirtau vlastní v Kazachstánu 15 uhelných dolů a jeden zlatý důl. Agentura Reuters uvedla, že Tokajev v reakci na nejnovější důlní neštěstí vyjádřil soustrast rodinám obětí a vládě zakázal pokračovat v investiční spolupráci s touto dceřinou společností ArcelorMittalu. Vláda zároveň uvedla, že dokončuje dohodu o znárodnění společnosti, která provozuje největší ocelárnu v zemi.

„ArcelorMittal také může potvrdit, jak dříve uvedla kazachstánská vláda, že obě strany jednají o budoucnosti ArcelorMittal Temirtau a nedávno podepsaly předběžnou dohodu, která předá vlastnictví Kazachstánu,“ uvedla společnost.

Kabinet v Astaně už minulý měsíc vyjádřil svou nespokojenost s tím, že ArcelorMittal po sérii smrtelných nehod nesplnila své investiční závazky, nezlepšila vybavení a nezajistila lepší bezpečnost pracovníků. Uvedl také, že jedná s potenciálními investory, kteří by majetek ArcelorMittalu v Kazachstánu převzali, píše Reuters. Tokajev firmu označil „za nejhorší společnost v historii z hlediska spolupráce s vládou“.

Agentura TASS připomněla, že v srpnu letošního roku si požár v jiném dole společnosti ArcelorMittal Temirtau v Kazachstánu vyžádal několik mrtvých, když začal hořet pásový dopravník.

Společnost ArcelorMittal je největším producentem oceli na světě, závody má v několika desítkách zemí světa. Firma dlouho vlastnila výrobu oceli v Ostravě, než ji prodala britské skupině Liberty Steel, jejíž součástí je podnik s novým názvem Liberty Ostrava od roku 2019.

Tagy:
metan požár výbuch horníci vláda Kazachstán mrtví Nur-Sultan ArcelorMittal Karaganda Kasym-Žomart Kemelevič Tokajev