reklama
CNN Prima News horníci

horníci

Výpis příspěvků ke štítku „horníci“

Dohoda o dolu Túrow je na dohled, tvrdí Poláci. Návrh analyzujeme, mírní nadšení Češi

19. ledna 2022 08:43
Aktualizováno

Polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová ve středu ráno v rozhlase uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy o dolu Turów, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Dodala, že konec sporu je na dohled. Ondřej Charvát z českého ministerstva životního prostředí k tomu později pouze sdělil, že zástupci české delegace polské návrhy na úpravu smlouvy analyzují.

Chceme dodat odvahu lidem v pohraničí. Aktivisté demonstrují za ukončení těžby v dole Turów

15. ledna 2022 11:48

Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se v sobotu sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów, aby demonstrovali za ukončení těžby v tomto dole v blízkosti hranice s Českem. Vzhledem ke koronavirovým omezením v Polsku nesvolali organizátoři hromadnou demonstraci a počítali s účastí do 30 aktivistů, uvedla jejich mluvčí Veronika Holcnerová. Nakonec jich ale přijelo více. Nelze vyloučit protidemonstraci polských horníků, kteří by uzavřením dolu přišli o práci.

Česko nestáhne žalobu na Polsko kvůli Turówu. Babiš odmítl, že by se s Varšavou dohodl

25. května 2021 14:06

Česko nestáhne žalobu na Polsko kvůli dolu Turów. Premiér Andrej Babiš tak v úterý reagoval na prohlášení polského premiéra Mateusze Morawieckého, který polským médiím řekl, že se na stažení žaloby s Babišem dohodl. Kvůli žalobě a předběžnému opatření Evropského soudního dvora, které nařizuje bezodkladné zastavení těžby, polští horníci organizují blokádu několika hraničních přechodů.

Polští horníci zablokovali hraniční přechod na Liberecku. Nesouhlasí s českou vládou

22. března 2021 23:37

Zaměstnanci polského dolu Turów zablokovali na hodinu a půl hraniční přechod v Hrádku nad Nisou. Znemožněním průjezdu kamionů chtěli dát najevo svou nespokojenost s postupem české vlády, která na Polsko podala kvůli pokračování těžby v Turówě žalobu k mezinárodnímu soudu a žádá její okamžité zastavení. Desítky tisíc polských horníků se proto bojí o práci.

Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

23. února 2021 23:56

Eduard a Daniel Smužovi se s černým uhlím na Dole Darkov rozloučili společně. Otec a syn z dolu vyfárali v úterý před druhou hodinou odpoledne, ve stejný den šachtu opustil i symbolický poslední vozík naplněný uhlím. Těžbě v revíru zvoní hrana po více než dvou stoletích. „Je to škoda. Kdyby se to nezadupčilo, tak to mohlo jet dál,“ lituje Daniel Smuž.

Zoufalí havíři si stěžují: OKD s námi vyj*balo. Doly Darkov a ČSA příští týden končí

20. února 2021 06:19

První nález černého uhlí na Ostravsku se datuje k roku 1763 a poslední vytěžené uhlí bude mít zřejmě letopočet 2021. Příští úterý se zavírá Důl Darkov, v sobotu Důl ČSA, v provozu zůstane poslední Důl ČSM. OKD slibuje zbylým havířům práci nejméně do konce roku 2022. „Podle mě je to lež, moje zdroje v OKD říkají, že těžba v revíru skončí už letos,“ říká karvinská zastupitelka Zuzana Klusová (Piráti).

Stejnak umřem dřív. Reportáž z Karviné, třetího nejzamořenějšího města Evropy

31. ledna 2021 08:13

„Na co to je? Robime na šachtě, tak stejnak umřem dřiv,“ zpochybňují havíři výsledky nové mezinárodní studie, podle níž Karviná dýchá třetí nejznečištěnější vzduch v Evropě. „Nezbývá mi nic jiného, než to tady nějak přežít,“ komentuje zase stav ovzduší 35letá Petra. Ve městě se ovšem kvůli špinavému vzduchu i předčasně umírá, jak zjistili vědci.

reklama