metan

Výpis příspěvků ke štítku „metan“

Při požáru v Kazachstánu zahynulo 32 horníků, další se pohřešují. Zřejmě vybuchl metan

Nejméně 32 horníků zahynulo při požáru uhelného dolu u kazachstánského města Karaganda a dalších 14 se stále pohřešuje, informovala agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle vlastníka dolu, kazachstánské pobočky společnosti ArcelorMittal se sídlem v Lucembursku, požár patrně způsobil výbuch metanu. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil na 29. října státní smutek.

Drsné scény v Nizozemsku: Lidé protestují proti vybíjení krav, policie střílela na traktor

Nizozemská vláda pokračuje ve striktně ekologické politice – oznámila plán na snížení emisí, jež produkují hospodářská zvířata. Tento program počítá s vybitím zhruba třiceti procent stád hovězího dobytka v zemi, přičemž v některých oblastech zemědělci nebudou moci chovat krávy vůbec. Plán vyvolal v řadách chovatelů obrovské rozčarování, ulice Nizozemska proto na protest zaplnily kolony traktorů.

Reportáž o slezské tragédii: Svíčky za 26 mrtvých horníků, jen 9 kilometrů od Česka

Sedm těl se zatím nepodařilo vyprostit, zůstávají uvězněna v hloubce tisíc metrů pod povrchem. Za betonovou hrází, kterou teď stavějí záchranáři. Horničina je nemilosrdná. S dalšími osmnácti obětmi už se loučí pozůstalí na hřbitovech, v noci na pátek pak zemřel další ze zraněných. Důlní výbuchy a otřesy na polských dolech Zofiówka a Pniówek tak zabily už celkem 26 horníků a záchranářů. Tragédie má silný ohlas i v Ostravsko-karvinském revíru, z Petrovic u Karviné je to na místa neštěstí jen pár kilometrů.

Neštěstí v polském dole. Kvůli výbuchu metanu zemřelo pět lidí, někteří jsou pohřešováni

Aktualizováno

Při neštěstí v černouhelném dole Pniówek na jihu Polska zahynulo nejméně pět lidí. Dalších sedm lidí je pohřešováno a stav některých zraněných se jeví jako kritický. Příčinou byl pravděpodobně výbuch metanu, oznámila na Twitteru společnost JSW, která důl v Pawlovicích ve Slezském vojvodství vlastní. V nemocnicích jsou dvě desítky pracovníků dolu, několik horníků má vážné popáleniny.

Oblíbená navzdory trendu elektrifikace. Auta na CNG šetří přírodu i vaši peněženku

Evropská unie se mermomocí snaží prosadit elektrickou energii jako pohon budoucnosti, který spasí svět a zlepší životní prostředí kolem nás. Snad, ale není tu ještě lepší alternativa? Co třeba CNG, neboli stlačený zemní plyn, který produkuje absolutní minimum emisí a jeho získávání není zásadně neekologické? Navíc se jej na planetě nachází několikanásobně více než ropy. V případě BioCNG se dokonce jedná o obnovitelný zdroj.

Výročí výbuchu v Dole Barbora: Až za půl roku jsme vytáhli 30. oběť, vzpomíná záchranář

Hodiny ukazovaly deset minut po čtvrté odpoledne, byl čtvrtek 18. října 1990. Explozi metanu na Dole Barbora v Karviné tehdy nepřežilo 30 havířů. „Poslední tělo jsme vyprostili až na konci dubna 1991,“ vzpomíná 71letý Václav Pošta, tehdejší velitel zásahu a šéf Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě. Byla to zatím největší důlní tragédie v ostravsko-karvinském revíru po sametové revoluci.