PRIMA ČESKO KVÍZ: Nejstarší bonsaj, samonosné schodiště i želva nádherná

Jak pozorní jste byli při sledování dalšího dílu pořadu Prima Česko? Napříč republikou jsme se společně opět vydali na zajímavá místa, která jsou jako stvořená k výletu během letních prázdnin. Rodiny s dětmi zajásají nad Pohádkovým lesem v Bílině, ti sečtělejší ocení Zámeckou lékárnu v Třeboni, která ovšem klame názvem. Botaniky potěší Muzeum bonsají ve Starém Městě a cyklisty tip na dobíjecí stanici PIT STOP. Zkrátka nepřišli ani milovníci architektury a historie při procházce klášterem v Plasích a osvěžení jsme našli u Boleveckých rybníků.

Místa, která se vyplatí vidět. Osobnosti, které jen tak nepoznáte. To všechno tvoří Prima Česko, které každou neděli společně s moderátory ukazujeme kousek po kousku. Výjimkou nejsou ani letní prázdniny. Pojďte si s námi v zábavném kvízu projít to nejzajímavější – neváhejte a vyzkoušejte svoji paměť.

PRIMA ČESKO KVÍZ: Jak dlouho roste nejstarší bonsaj?

1/12 Kdo v Bílině v 70. letech založil pohádkový les?

2/12 Která socha sem po roce 2018 přibyla jako první?

3/12 Kolik knih měl první majitel Zámecké lékárny v Třeboni Petr Vok?

4/12 Co se s jeho knihami stalo po jeho smrti?

5/12 Jak dlouho roste nejstarší bonsaj v Muzeu bonsají ve Starém Městě na Slovácku?

6/12 Co se na bonsajích nejvíce cení?

7/12 Co všechno lze dobít ve stanicích PIT STOP?

8/12 Kdo stanice PIT STOP představil divákům pořadu Prima Česko?

9/12 Klášter Plasy na Plzeňsku má neobvykle řešené základy. Díky čemu stojí?

10/12 Autorem Kláštera Plasy je proslulý Jan Blažej Santini-Aichl. Co mimořádného dále v klášteře najdeme?

11/12 Kolik rybníků patří do Bolevecké soustavy v Plzni?

12/12 Jaký nepůvodní druh zvířete v Boleveckých rybnících najdeme?

Máte % správných odpovědí.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není dobrý výsledek. Zkuste to znova.

To není špatné, ale pořád je co zlepšovat.

Gratulujeme, máte velmi dobré znalosti.

Výborně, vaše znalosti jsou skvělé.

Tagy:
les muzeum Třeboň architektura Bílina Česko Velký Bolevecký rybník schodiště bonsaj Klášter Plasy Pit Stop ALUKOV

Hlavní zprávy

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy
Velká Británie

Proti zdražování protestovaly statisíce Britů. Neplať to, skandovaly davy

Britská vláda slibuje pomoc pro domácnosti, které se potýkají s prudkým růstem cen a obřími účty za energie. Nová opatření ale ještě víc oslabila libru a lidem zatím žádnou úlevu nepřinesla. Do ulic tak vyšly o víkendu statisíce Britů na protest proti zdražování a chudobě. A chaos v zemi ještě zvýšila pokračující stávka železničářů, která ochromila dopravu hlavně mezi Londýnem a velkými městy.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:38

Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu plynovodů a kabelů

19:40

Pokud by se Ukrajině nepodařilo anektované území získat zpět, mělo by to obrovský ekonomický dopad, říká Zrno

19:03

Česko nebude tolerovat ruské hanebné jednání, prohlásil Lipavský

18:08

Proč je nejnovější ukrajinský úspěch u Lymanu považován za tak důležitý? Je to brána do celé Luhanské oblasti

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Příští rok bude extrémní, horší než letošní. Rozhodně si neoddechneme, varuje Havlíček

Čeká nás extrémní rok 2023, bude horší než ten letošní, hrozil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS místopředseda Sněmovny i hnutí ANO Karel Havlíček. Upozornil, že kroky vlády nebudou moci „všechno vyřešit“. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v pořadu řekl, že „na jaře se lidem uleví, protože se vládě podařilo vyřešit vysoké ceny“.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Záběry z boje: Ruský vrtulník je v plamenech. Posádka míří do pekel, vzkazují Ukrajinci

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci. K přesnému zásahu došlo v oblasti střežené Záporožskou samostatnou brigádou teritoriální obrany (TrO). Zářez na pažbu si tentokrát připsala 110. samostatná brigáda TrO, a to ve spolupráci s dalšími připojenými jednotkami. „Posádka byla poslána do pekla,“ informovali Ukrajinci.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Domácí zpravodajství

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.