CNN Prima News muzeum

muzeum

Výpis příspěvků ke štítku „muzeum“

Kulturní katastrofa v Oděse. Ruské bomby zničily umělecké muzeum v chráněné oblasti UNESCO

Při ruském ostřelování Oděsy na jihu Ukrajiny bylo v nedělních večerních hodinách poničeno tamní Národní umělecké muzeum. Instituce byla založena v roce 1899 a v pondělí 6. listopadu oslaví výročí vzniku, což ve svém příspěvku na Telegramu glosoval i gubernátor Oděské oblasti Oleh Kiper, který o útoku okupantů informoval. Muzeum se navíc nachází v chráněné oblasti UNESCO. Po okamžité reakci této evropské organizace nyní volá Emine Džaparová, náměstkyně ministra zahraničí Dmytra Kuleby. Při ruském útoku na město bylo zraněno osm lidí.

Otevřené dveře do historie i kultury: Kam vyrazit zdarma o státním svátku 28. října?

Sobota 28. října a s ní spojený státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu – přináší jedinečnou možnost navštívit budovy, které jsou veřejnosti běžně nedostupné. A to není zdaleka vše. Během státního svátku lze také zajít buď bezplatně, nebo za symbolickou cenu do mnoha muzeí a galerií. Vstup zdarma nabízí například Národní muzeum v Praze. Jedné z událostí se pak zúčastní i prezident Petr Pavel. Zjistěte, která místa v hlavním městě otevírají své dveře, a naplánujte si svůj den plný objevování historie, kultury a umění. Ve stejné datum se koná také Den Středočeského kraje, který nabízí rovněž volné vstupy i různé programy. Zajímavá místa budou k vidění po celé republice.

Legendární autobusové „vajíčko“ slaví. Jezdilo i v Číně a na Kubě, nadšence fascinuje dodnes

Okurka, vajíčko nebo knedlík. I tak se přezdívalo legendárnímu autobusu Škoda 706 RTO, který letos slaví pětašedesáté výročí. Všechny názvy byly odvozeny od elipsovité aerodynamické karoserie, která byla ve své době naprostým zjevením a doteď fascinuje stovky automobilových nadšenců. Zkrátka něco na tom autobusu je, a tak jsme s kamerou pořadu Prima Česko vyrazili za lidmi, kteří ho ze srdce milují.

Na vyzvednutí ze země čekaly 45 let. Trosky letounu Liberator B-24 najdete v Nepomuku

V dalším díle pořadu Prima Česko jsme se vydali do dob druhé světové války, konkrétně do Městského muzea v Nepomuku na jižním Plzeňsku. Prohlédnout si v něm můžete trosky amerického bombardéru Consolidated B-24 Liberator, které desítky let čekaly na vyzvednutí ze země, kde skončily po tragickém pádu. Událost se stala za 2. světové války na nedaleké Dubči.

Spousta pokladů pod jednou střechou. Poštovní muzeum v Praze ukrývá nejen známky

Poštovní muzeum v Praze ve vás možná ihned nevyvolá nepřekonatelnou touhu po návštěvě. Byla by ovšem nesmírná škoda ho při procházkách hlavním městem minout. Vedle poštovních známek z celého světa jsou tady k vidění i historické telefonní seznamy a také nástěnné malby významného malíře a dekoratéra 19. století Josefa Navrátila. Ve své době patřil k malířské špičce a mít v bytě jeho dílo bylo v módě.

Turnov je městem pokladů. Drahokam Českého ráje se pyšní výtečnou kvalitou života

Drahokam vsazený do Českého ráje a město pokladů. Tak by se dal nazvat severočeský Turnov, který nabízí řadu památek a muzeí. V žebříčku kvality života se navíc dlouhodobě drží na vysokých příčkách. Zajímavostí je i to, že občané o státních svátcích vyvěšují české vlajky, které jim starosta rozdává zdarma, jak se dozvíte v novém díle pořadu Prima MĚSTO.