Bartolomejsky_chram
Katedrála s nejvyšší kostelní věží v Česku, to je Bartolomějský chrám v centru Plzně. Součástí objektu je i místo, kam lidé chodí vyslovovat svá přání, ta jim plní stříbrný andělíček. Kdy vznikla a jakou historii má budova v samém centru západočeské metropole? Odpovědi přinesl další díl pořadu Prima Česko.
Každého, kdo někdy zavítal do Plzně, zcela jistě okouzlila majestátní budova stojící v centru metropole. Trojlodní gotický chrám má bohatou historii. Jeho stavba započala už na konci 13. století. „Kostel na tomto místě byl budován už od založení města v roce 1295,“ upřesňuje letopočet v pořadu Prima Česko Pavel Říha, mluvčí plzeňské diecéze, a dodává: „Nejzajímavější je tady vysoká stanová střecha, která byla udělaná někdy kolem roku 1400. Ta vyhořela v roce 1525 a tehdy plzeňští byli smutní, že jim tahle dominanta zmizela, tak zvýšili věž, která se zachovala dodnes.“
Chrám svatého Bartoloměje v Plzni Zdroj: archiv CNN Prima News
Chrám svatého Bartoloměje v Plzni Zdroj: archiv CNN Prima News
Chrám svatého Bartoloměje v Plzni Zdroj: archiv CNN Prima News
Chrám svatého Bartoloměje v Plzni Zdroj: archiv CNN Prima News
Výhled z chrámu svatého Bartoloměje v Plzni Zdroj: archiv CNN Prima News
Výhled až k Alpám
A ten, kdo se chce podívat na západočeskou metropoli z ptačí perspektivy, má díky chrámu sv. Bartoloměje jedinečnou šanci, musí ale vystoupat na tři sta schodů. Katedrála sv. Bartoloměje se totiž pyšní nejvyšší kostelní věží v Česku. Z jejího ochozu dohlédnete až na vrcholky Šumavy, Českého lesa, nebo dokonce i Alp.
Lvi nebo žirafy hned za oknem auta. Ve Dvoře Králové zažijete dobrodružství jako v Africe
Jako v Africe si můžete připadat při návštěvě Safari parku ve Dvoře Králové. Jedinečný projekt navštěvují každý den stovky až tisíce lidí. Všichni si mohou užít dech beroucí pohled na exotická zvířata, která tam žijí téměř stejně jako ve volné přírodě ve svém původním prostředí. Je ale nutné dodržovat stanovená pravidla. Bez nich by se dobrodružný výlet mohl stát i bojem o život.
Vnitřek zase láká nevšední podívanou. Celý interiér katedrály byl nedávno kompletně zrekonstruován. Opravovala se tu i vzácná gotická madona. Ještě před úpravami byl vnitřek katedrály výrazně tmavší. „Návštěvníci katedrály můžou vidět ten rozdíl, když přijdou a pohlédnou vzhůru. Tak tam v jednom oblouku je vynechán kámen, který je takový černý, a tam je vidět krásně ten rozdíl,“ radí zvědavcům Říha.
„Velký problém byl stav kleneb, který se ukázal jako velmi problematický. Takže za pochodu jsme tam museli dělat opatření, aby nám ty klenby nespadly na hlavu,“ doplňuje zajímavosti architekt Jan Soukup. Rekonstrukcí pak prošly i varhany z konce 19. století, které mají více než čtyři tisíce píšťal.
Za jednou ze zajímavostí ale nemusíte ani dovnitř. Z boku katedrály najdete mříž a na ní tváře andílků. Barvou vyčnívá jeden z nich – je stříbrný. Místní mu říkají Vošahlík a věří, že jim splní přání. Až si i vy půjdete k andělíčkovi něco přát, nezapomeňte své touhy vyslovit pouze v duchu, nikdy ne nahlas. Jen tak se prý mohou splnit.