reklama

Princ Philip slaví 99. narozeniny s chotí Alžbětou II. v soukromí ve Windsoru

Princ Philip, manžel britské královny Alžbety II., dnes slaví 99. narozeniny. Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu je stráví v soukromí hradu Windsor, kam se svou chotí odjel po vypuknutí koronavirové pandemie.

reklama

Philip, princ řecký a dánský, se narodil 10. června 1921 ve vile na ostrově Korfu. Po řeckém povstání v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, spolu se svým otcem pak byl zbaven řeckého občanství. Nejdříve žili v Paříži, ale v roce 1930 se jeho rodiče rozešli a Philip začal trávit čas u sester, které se provdaly do Německa, nebo u příbuzných v Anglii.

Se se svou budoucí chotí se údajně potkal už v raném mládí při studiu královské námořní akademie v Dartmouthu. Po studiích za druhé světové války povýšil na námořního poručíka. Do svazku manželského s Alžbětou vstoupili 20. listopadu roku 1947. Kvůli sňatku konvertoval Philip k anglikánům, vzdal se řeckých a dánských šlechtických titulů a po svatbě se stal vévodou z Edinburghu, jeho královskou Výsostí a britským princem.

S Alžbětou mají čtyři děti. Jako první se v roce 1948 narodil princ Charles, o dva roky později přišla na svět princezna Anna. O 10 let později se narodil princ Andrew a nejmladším potomkem je princ Edward, který přišel na svět v roce 1964.

Rok po narození jejich první dcery se zhoršil zdravotní stav Alžbětina otce, krále Jiřího VI., a tak ho musela často zastupovat při společenských událostech. Když byla Alžběta společně Pilipem v otcově zastoupení v Keni, zastihla je 6. února 1952 zpráva o jeho smrti. V tu chvíli se manželům zásadně změnil život. Alžběta II. byla korunována královnou Británie.

Philip musel odejít od námořnictva, aby svou ženu mohl doprovázet při reprezentačních povinnostech doma i v zahraničí. Stal se patronem mnoha veřejně prospěšných organizací a léta podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Po boku své choti a patrně nejznámější panovnice světa, britské královny Alžběty II., stojí Philip více než sedm desetiletí. Celou tu dobu ji podporoval a zároveň si uprostřed vší pompy a vznešenosti královského dvora zachovával svůj osobitý styl, díky němuž si jej královna kdysi vyvolila. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“

Už před 11 lety se stal nejdéle „sloužícím" manželským partnerem v historii britských panovníků a dodnes je nejstarším partnerem vládnoucího monarchy. Až do vysokého věku byl stále vitální a aktivní, třebaže od roku 2011 omezil počet svých oficiálních povinností. Těch se nakonec zcela vzdal teprve před třemi lety. Po autonehodě v lednu minulého roku také odevzdal řidičský průkaz.

V současnosti tráví princ Philip se svojí chotí královnou Alžbětou II. čas na hradě Windsor, kam se před několika týdny uchýlili před koronavirovou pandemií. Podle dostupných informací se oba těší dobrému zdraví, užívají si přírody a času, který po dlouhé době mohou nerušeně trávit spolu.

Blahopřání k jeho úctyhodným 99. narozeninám jeho rodina sdílí prostřednictvím sociálních sítí. Jeho syn princ Charles dokonce nasdílel i svou oblíbenou fotografii s otcem ze soukromého alba. Jeho vnuk princ William a chotí Kate Middletonovou mu složili královskou poctu a na svém instagramovém profilu také zveřejnili společné fotografie.

Podle webu Daily Mail by se vévoda z Edinburghu s královnou Alžbětou měli dnes videhovorem spojit i s ostatními členy rodiny včetně prince Harryho s manželkou Meghan Markleovou a pravnoučetem Archiem, kteří jsou momentálně v Los Angeles.

Tagy:

Hlavní zprávy

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie
CNN

Výzkum WHO o původu koronaviru byl zbrklý. Dokument CNN hledá zdroj pandemie

Lidstvo přežilo už téměř dva roky koronavirové pandemie a vědci se stále nedokážou shodnout, odkud se virus vzal. Řada expertů nepovažuje výzkum Světové zdravotnické organizace ve Wu-chanu za kvalitní, a důležitá data tak stále chybí. V novém dokumentu CNN se experti celého světa snaží znovu najít to nejdůležitější – pravdu.

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou
Koronavirus

Podzim covidu prospívá. Věřím ve Vánoce bez lockdownu, říká Dušek a varuje před chřipkou

Ačkoliv se vývoj epidemie zatím řídí spíše optimistickým scénářem, čísla nakažených se nyní mohou výrazněji zvyšovat. Řekl to v pořadu Nový den ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Může za to přicházející podzim a sním spojený četnější výskyt respiračních onemocnění, například chřipky. Proto ve vysílání CNN Prima NEWS apeloval na očkování, a to jak proti covidu, tak proti zmíněné chřipce.

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova
Slovensko

Romské oslavy: Otřesný hluk a žádné roušky. Je to horor, stěžují si obyvatelé Prešova

Coviv necovid, v Prešově to podle obyvatelů žije. V tamním podniku se konají takzvané bašavely – romské oslavy. Kromě hluku, na který si sousedé stěžují, je trápí ještě zásadnější věc. Účastníci party nedodržují žádná protikoronavirová opatření. O rouškách ani rozestupech nemůže být ani řeč, a to přesto, že na Slovensku nakažených každým dnem přibývá.

Kdo financuje nezávislou žurnalistiku? Nadační fond rozděluje miliony, dárce ale tají

Nadační fond nezávislé žurnalistiky rozdělil v loňském roce na různé mediální projekty přes sedm milionů korun. V tom letošním se částka blíží osmi milionům. Největší grant získala společnost FORUM 24, jejímž majitelem je známý novinář Pavel Šafr. Odkud Nadační fond získává peníze a jak je rozděluje, se však nedozvíme. „Je to zbytečné oslabení autority této instituce a její práce,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama