reklama

Princ Philip slaví 99. narozeniny s chotí Alžbětou II. v soukromí ve Windsoru

Princ Philip, manžel britské královny Alžbety II., dnes slaví 99. narozeniny. Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu je stráví v soukromí hradu Windsor, kam se svou chotí odjel po vypuknutí koronavirové pandemie.

reklama

Philip, princ řecký a dánský, se narodil 10. června 1921 ve vile na ostrově Korfu. Po řeckém povstání v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, spolu se svým otcem pak byl zbaven řeckého občanství. Nejdříve žili v Paříži, ale v roce 1930 se jeho rodiče rozešli a Philip začal trávit čas u sester, které se provdaly do Německa, nebo u příbuzných v Anglii.

Se se svou budoucí chotí se údajně potkal už v raném mládí při studiu královské námořní akademie v Dartmouthu. Po studiích za druhé světové války povýšil na námořního poručíka. Do svazku manželského s Alžbětou vstoupili 20. listopadu roku 1947. Kvůli sňatku konvertoval Philip k anglikánům, vzdal se řeckých a dánských šlechtických titulů a po svatbě se stal vévodou z Edinburghu, jeho královskou Výsostí a britským princem.

S Alžbětou mají čtyři děti. Jako první se v roce 1948 narodil princ Charles, o dva roky později přišla na svět princezna Anna. O 10 let později se narodil princ Andrew a nejmladším potomkem je princ Edward, který přišel na svět v roce 1964.

Rok po narození jejich první dcery se zhoršil zdravotní stav Alžbětina otce, krále Jiřího VI., a tak ho musela často zastupovat při společenských událostech. Když byla Alžběta společně Pilipem v otcově zastoupení v Keni, zastihla je 6. února 1952 zpráva o jeho smrti. V tu chvíli se manželům zásadně změnil život. Alžběta II. byla korunována královnou Británie.

Philip musel odejít od námořnictva, aby svou ženu mohl doprovázet při reprezentačních povinnostech doma i v zahraničí. Stal se patronem mnoha veřejně prospěšných organizací a léta podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Po boku své choti a patrně nejznámější panovnice světa, britské královny Alžběty II., stojí Philip více než sedm desetiletí. Celou tu dobu ji podporoval a zároveň si uprostřed vší pompy a vznešenosti královského dvora zachovával svůj osobitý styl, díky němuž si jej královna kdysi vyvolila. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“

Už před 11 lety se stal nejdéle „sloužícím" manželským partnerem v historii britských panovníků a dodnes je nejstarším partnerem vládnoucího monarchy. Až do vysokého věku byl stále vitální a aktivní, třebaže od roku 2011 omezil počet svých oficiálních povinností. Těch se nakonec zcela vzdal teprve před třemi lety. Po autonehodě v lednu minulého roku také odevzdal řidičský průkaz.

V současnosti tráví princ Philip se svojí chotí královnou Alžbětou II. čas na hradě Windsor, kam se před několika týdny uchýlili před koronavirovou pandemií. Podle dostupných informací se oba těší dobrému zdraví, užívají si přírody a času, který po dlouhé době mohou nerušeně trávit spolu.

Blahopřání k jeho úctyhodným 99. narozeninám jeho rodina sdílí prostřednictvím sociálních sítí. Jeho syn princ Charles dokonce nasdílel i svou oblíbenou fotografii s otcem ze soukromého alba. Jeho vnuk princ William a chotí Kate Middletonovou mu složili královskou poctu a na svém instagramovém profilu také zveřejnili společné fotografie.

Podle webu Daily Mail by se vévoda z Edinburghu s královnou Alžbětou měli dnes videhovorem spojit i s ostatními členy rodiny včetně prince Harryho s manželkou Meghan Markleovou a pravnoučetem Archiem, kteří jsou momentálně v Los Angeles.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje
Názory

KOMENTÁŘ: Pohraničí bojkotuje očkování. Na vině je i stát, jenž zapadákovy ignoruje

Zapadákov, ospalá díra, konec světa či kraj, kde lišky dávají dobrou noc. Všemi zanedbávané oblasti na okrajích republiky se nyní staly i centry odporu vůči očkování. Bílá Voda v Jeseníkách hlásí jen 31 procent očkovaných alespoň první dávkou vakcíny, Vřesová v Karlovarském kraji necelých 42 procent, Horní Lomná v Beskydech 44 procent. Na vině ale nejsou jen spiklenecké teorie antivaxerů, nýbrž i dlouholetá ignorace pohraničí spojená s vylidňováním a ekonomických úpadkem.

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský
360°

Pokud Michaláková u soudu uspěje, čeká Norsko obrovská vlna žalob, věří Zdechovský

Pokud Eva Michaláková uspěje u evropského soudu ve sporu o své děti, přijde obrovská vlna žalob na norské úřady, řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Roky se táhnoucí případ odebraných synů norským úřadem Barnevernet podle něj vznikl na základě fiktivního obvinění. Psycholog Jaroslav Šturm v pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že zákazy ze strany norských úřadů v případu odebrání dětí Michalákové byly v mnoha ohledech absurdní.

reklama

Domácí zpravodajství

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Válek: Nemalujme si situaci s omikronem na růžovo. Máme plán opatření až do léta

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci po jednání vlády naznačil, jak by mohla vypadat covidová situace v příštích týdnech. Pokud budou lidé aktuální opatření dodržovat, můžeme být podle něj v půlce února za vodou. Zároveň však varuje před podceňováním varianty omikron. Vláda připravuje plán opatření, který by mohl platit až do letních prázdnin.

reklama