reklama

Princ Philip slaví 99. narozeniny s chotí Alžbětou II. v soukromí ve Windsoru

/ fotografií

Princ Philip, manžel britské královny Alžbety II., dnes slaví 99. narozeniny. Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu je stráví v soukromí hradu Windsor, kam se svou chotí odjel po vypuknutí koronavirové pandemie.

reklama

Philip, princ řecký a dánský, se narodil 10. června 1921 ve vile na ostrově Korfu. Po řeckém povstání v roce 1922 musela královská rodina s malým Philipem uprchnout do exilu, spolu se svým otcem pak byl zbaven řeckého občanství. Nejdříve žili v Paříži, ale v roce 1930 se jeho rodiče rozešli a Philip začal trávit čas u sester, které se provdaly do Německa, nebo u příbuzných v Anglii.

Se se svou budoucí chotí se údajně potkal už v raném mládí při studiu královské námořní akademie v Dartmouthu. Po studiích za druhé světové války povýšil na námořního poručíka. Do svazku manželského s Alžbětou vstoupili 20. listopadu roku 1947. Kvůli sňatku konvertoval Philip k anglikánům, vzdal se řeckých a dánských šlechtických titulů a po svatbě se stal vévodou z Edinburghu, jeho královskou Výsostí a britským princem.

S Alžbětou mají čtyři děti. Jako první se v roce 1948 narodil princ Charles, o dva roky později přišla na svět princezna Anna. O 10 let později se narodil princ Andrew a nejmladším potomkem je princ Edward, který přišel na svět v roce 1964.

Rok po narození jejich první dcery se zhoršil zdravotní stav Alžbětina otce, krále Jiřího VI., a tak ho musela často zastupovat při společenských událostech. Když byla Alžběta společně Pilipem v otcově zastoupení v Keni, zastihla je 6. února 1952 zpráva o jeho smrti. V tu chvíli se manželům zásadně změnil život. Alžběta II. byla korunována královnou Británie.

Philip musel odejít od námořnictva, aby svou ženu mohl doprovázet při reprezentačních povinnostech doma i v zahraničí. Stal se patronem mnoha veřejně prospěšných organizací a léta podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Po boku své choti a patrně nejznámější panovnice světa, britské královny Alžběty II., stojí Philip více než sedm desetiletí. Celou tu dobu ji podporoval a zároveň si uprostřed vší pompy a vznešenosti královského dvora zachovával svůj osobitý styl, díky němuž si jej královna kdysi vyvolila. Když se prince jednou v tisku ptali na příčinu úspěchu jejich manželství, prohlásil: „Královna je obdařena neobvykle velkou dávkou tolerance.“

Už před 11 lety se stal nejdéle „sloužícím" manželským partnerem v historii britských panovníků a dodnes je nejstarším partnerem vládnoucího monarchy. Až do vysokého věku byl stále vitální a aktivní, třebaže od roku 2011 omezil počet svých oficiálních povinností. Těch se nakonec zcela vzdal teprve před třemi lety. Po autonehodě v lednu minulého roku také odevzdal řidičský průkaz.

V současnosti tráví princ Philip se svojí chotí královnou Alžbětou II. čas na hradě Windsor, kam se před několika týdny uchýlili před koronavirovou pandemií. Podle dostupných informací se oba těší dobrému zdraví, užívají si přírody a času, který po dlouhé době mohou nerušeně trávit spolu.

Blahopřání k jeho úctyhodným 99. narozeninám jeho rodina sdílí prostřednictvím sociálních sítí. Jeho syn princ Charles dokonce nasdílel i svou oblíbenou fotografii s otcem ze soukromého alba. Jeho vnuk princ William a chotí Kate Middletonovou mu složili královskou poctu a na svém instagramovém profilu také zveřejnili společné fotografie.

Podle webu Daily Mail by se vévoda z Edinburghu s královnou Alžbětou měli dnes videhovorem spojit i s ostatními členy rodiny včetně prince Harryho s manželkou Meghan Markleovou a pravnoučetem Archiem, kteří jsou momentálně v Los Angeles.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Komunisté hrají s rozpočtem vysokou hru. Tlačí na Babiše kvůli tendru na Dukovany?

Vláda ANO a ČSSD potřebuje hlasy komunistů, aby Sněmovnou prošel státní rozpočet na příští rok. KSČM se, stejně jako vloni a předloni, cuká. Letos je situace ještě o něco vyhrocenější. Může to být naposled, kdy mají komunisté takový vliv na chod státu. V kuloárech se mluví o tom, že komunistům jde o tendr na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Šéf KSČM Vojtěch Filip to odmítá.

Vláda

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

Bez Prahy je Česko ve čtvrtém stupni. Všechno by zůstalo zavřené

  • Aktualizováno

Rozvolňovat podle regionů, jak o tom mluvil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), se nebude. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to považuje za příliš rizikové. Celorepublikové skóre, které má hodnotu 57, zlepšuje Praha. Bez hlavního města by Česká republika měla zůstat ve čtvrtém stupni.

reklama
45 tun kokainu ročně do hlavních evropských přístavů. Europol rozbil pašeráckou síť
Do lavic se v pondělí vrátí jen žáci ZŠ. Rozvolňování pro školy platit nebude
Někteří už neotevřou, ztráty ve fitness dosahují k miliardě, varuje profesní komora
reklama
reklama
Vzpoura proti opatřením pokračuje. Šeberák znovu otevřel, o víkendu se chystá další bar

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Bartoš: Hraje se o budoucnost země. Jsem připraven být důstojným premiérem
Maturanti jsou opět zmatení. Do školy se vrátili jen naoko a podobu zkoušek neznají
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama