reklama

Případ Jastremská. Za dopingový nález tenistky prý může sex, expřítel mluví o úplatku

Loni na jaře nehrála, ale to vinou koronavirové pandemie žádná z tenistek. Ukrajinka Dajana Jastremská ovšem absentuje na kurtech i nyní. Ve chvíli, kdy se její kolegyně chystají v rámci různých antukových turnajů na jeden z vrcholů sezony – grandslam Roland Garros. Mimo dvorce zůstává vinou dopingového nálezu. A celý případ se čím dál tím více zašmodrchává.

reklama

Dopingoví komisaři pronásledují hráče i hráčky po celém světě. Namátková kontrola nemusí přijít pouze po zápase, profesionálové zkrátka musí počítat s tím, že prakticky kdykoliv může někdo zaklepat na dveře hotelového pokoje, případně bytu či domu.

Jedna taková kontrola z loňského listopadu se stala osudnou Dajaně Jastremské. Podle mezinárodní federace ITF odevzdala vzorek moči se zakázanou látkou mesterolon, proto měla předběžně od 7. ledna pozastavenou činnost. „Jsem ohromena a šokována. Zejména vzhledem k tomu, že o dva týdny dříve během turnaje v Linci jsem byla testována negativně. Po tomto posledním turnaji v roce jsem přestala trénovat a odpočívala jsem,“ divila se ukrajinská tenistka na začátku roku přítomnosti anabolického steroidu v jejím těle.

Na základě slov odborníků a okolností si stojí za tím, že jde pouze o kontaminaci. I proto se rodačka z Oděsy odvolala ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) a věřila, že uslyší pozitivní zprávu. Vydala se do Melbourne a doufala, že nezávislý tribunál projednávající její případ rozhodne rychle v její prospěch – a tudíž bude moct startovat na australském grandslamu. CAS ji však nepotěšil. Jastremská zkusila odvolání i u ITF, znovu nepochodila. A do třetice všeho špatného její žádost zamítl opět CAS.

Otec Jastremské mi nabízel peníze

Boj za očištění jména tenistce dost zkomplikoval její expřítel. V únoru oznámil, že mu otec Jastremské nabízel peníze, aby hodil vinu na sebe. Příslušným orgánům měl na základě požadavku dosvědčit, že se mesterolon dostal do těla hráčky při sexuálním styku.

„Udělal jsem to. Nechal jsem si udělat krevní test a sepsal prohlášení. A všechno zadarmo, i když mi nabízel peníze. Poté mi ale řekl, že si ještě musím nechat udělat test z vlasů. Pak už jsem si od ní jen vzal svoje auto. K této věci už jsem chtěl jenom říct: Nesvaluj svůj doping na mě,“ citoval bývalého partnera Jastremské před pár dny německý deník Der Spiegel. Případu se věnoval také britský list Daily Telegraph, podle kterého měl někdejší přítel používat mesterolon pro zvýšení sexuální potence.

„Kategoricky mohu prohlásit, že tenhle příběh je vylhaný a urážlivý. Moji právníci se budou článkem zabývat. Jsem si jistá, že jakmile dostanu příležitost představit svůj případ a důkazy při plném slyšení, budu následně očištěna. Jelikož je další průběh procesu tajný, nemůžu k tomu momentálně nic dalšího uvést,“ kontrovala o víkendu Ukrajinka.

Podle novináře Jannika Schneidera ze Spiegelu tenistka opravdu už při prvním slyšení u ITF argumentovala tím, že za přítomnost zakázané látky v jejím těle může přenos při sexu.

Ať už pravda leží kdekoliv, jisté je, že čerstvě 21letá Jastremská nyní právem či neprávem přichází o cenné chvíle na kurtu. Naposledy hrála v rakouském Linci na začátku listopadu, což byl třetí turnaj v řadě, na kterém vypadla vítězka tří titulů na okruhu WTA hned v prvním kole.

Opravdová krize bez jakýchkoliv výdělků však pro stále 33. tenistku žebříčku začala až v dalších měsících. Těžko říct, kdy jí bude konec.

Tagy:
tenis odvolání doping ITF sport Sportovní arbitrážní soud dopingový nález Dajana Jastremská mesterolon

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama