reklama

Proti covidu bojuje nová Iniciativa Sníh. Nepracujeme pro vládu, říká zakladatel

S pandemií koronaviru přišla i různá uskupení, která zastávají různé postoje, jak k ní přistupovat. Jedním z nich je nově i Iniciativa Sníh. Ta sdružuje známé vědce a lékaře. Jaký je cíl iniciativy? Kdo v ní působí? A co je podle členů aktuálně potřebné udělat v boji proti viru? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS byl jeden ze zakladatelů iniciativy a imunulog Zdeněk Hel.

reklama

„Nepracujeme pro zájmové skupiny ani pro vládu, farmaceutické skupiny či politické strany. Chceme zachránit co nejvíce životů a zmírnit utrpení občanů,“ představuje Iniciativu imunolog Zděnek Hel vyučující na University of Alabama.

Ten je jedním ze zakladatelů Iniciativy, která nese název po představiteli moderní epidemiologie Johnu Snowovi, byť přeložený do češtiny. Iniciativa dále sdružuje další imunology, epidemiology a má i své zástupce v oblasti lékařství a dalších oborech vědy. Na stránkách tak lze mezi jejími tvářemi nalézt například imunologa Václava Hořejšího, prezidenta České lékařské komory Milana Kubka či evolučního biologa Jaroslava Flegra.

Imunolog Hel v pořadu 360° Pavlíny Wolfové zdůraznil, že díky interdisciplinaritě skupiny a bohatosti zastoupených oborů budou její členové předkládat verifikovaná data a údaje. Právě shromažďováním vědeckých dat a informováním veřejnosti o postupu pandemie chtějí zástupci Sněhu pomoci Čechům.

Podle slov Hela by Sníh měl přinášet pravdivé informace. Imunolog následně v pořadu 360° Pavlíny Wolfové dodal, že by se do budoucna měl výrazně navýšit počet PCR testů, které jsou spolehlivější než antigenní. „Antigenní testy mají své využití, když nejsou PCR, ale naprostá většina testů by měla být PCR,“ zakončil Hel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem
Miloš Zeman

Stejné oblečení i chybějící datum: Lidé spekulují o věrohodnosti videa se Zemanem

Hradní kancléř Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam z nedávné schůzky v ÚVN, kde prezidenta Miloše Zemana navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Někteří lidé na sociálních sítích začali pochybovat o tom, zda byly záběry pořízené skutečně 14. října. Podezření vyvolává fakt, že Mynář i Vondráček během 21. října vystoupili ve veřejném prostoru s úplně stejným oblečením, které měli na sobě i před týdnem.

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Ministr Vojtěch nastíní, jaký režim bude platit pro školáky
Nový den

Sledujte ŽIVĚ Nový den: Ministr Vojtěch nastíní, jaký režim bude platit pro školáky

Počty pozitivních testů stoupají, zvyšuje se také počet lidí v nemocnicích s covidem. Vláda se proto rozhodla zpřísnit opatření. Skončí například hrazení testů ze zdravotního pojištění, v restauraci se budeme muset prokazovat bezinfekčností a v práci zase nosit respirátory. Kdy by se opatření mohla projevit? A jaký režim bude fungovat ve školách? Nejen na to odpoví v pořadu Nový den ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Pořad můžete sledovat živě v tomto článku.

Babiš, Němcová, Paroubek. Kdo další by se mohl ucházet o Hrad, kdyby Zeman abdikoval?

Současná komplikovaná situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana vyvolává řadu otázek. Pokud by byla hlava státu nucena kvůli svému zdravotnímu stavu abdikovat, musely by do 90 dnů proběhnout nové prezidentské volby. To by však znamenalo, že by z volebního klání byly v podstatě vyloučeni nepolitičtí kandidáti, kteří by neměli dostatek času pro sběr podpisů občanů.

PŘEHLEDNĚ o Zemanově stavu: Časová osa od první hospitalizace po zveřejnění videa

Nejdiskutovanější téma po volbách v Česku? Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana, který více než týden leží na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Ústřední Vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Předmětem sporů je i sled událostí. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila přehlednou časovou osu od první hospitalizace hlavy státu v září po čtvrteční zveřejnění videa, na kterém Zeman leží na nemocničním lůžku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Další přešlap Bidena. Už popáté líčil setkání s mužem, který byl v tu dobu rok po smrti

Joe Biden opět vzbudil rozruch. Tentokrát historkou o setkání s průvodčím ve vlaku. Má to ale jeden háček. Zmíněný pracovník amerických železnic byl v době, kdy se měl s prezidentem setkat, už rok po smrti. A není to zdaleka jediná věc, která v příběhu nesedí. Za poslední rok přitom Biden tuto příhodu odvyprávěl v různých verzích už popáté. Naposledy během středečního vystoupení ve svém rodném městě Scranton, kde hovořil o svých plánech ohledně infastruktury.

Bez roušek a opatření? Covid je na čase brát jako normální nemoc, myslí si Dušek

Je na čase brát koronavirus jako normální nemoc, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale Češi neumí převzít zodpovědnost, protože spoustu z nich stále není očkováno. Dušek navíc varuje, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty v nemocnicích.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama