První české curlingové vítězství v historii olympiád. Manželé Paulovi zvládli debut

První českou stopu na zimních olympijských hrách v Pekingu, které oficiálně teprve začnou v pátek, mají čeští curleři. Nikdy se tuzemští zástupci tohoto sportu na akci pod pěti kruhy nepředstavili, premiéra byla na manželech Zuzaně a Tomáši Paulových. Dramatický debut proti norské dvojici Kristin Skaslienová, Magnus Nedregotten zvládli v nastavení vítězně v poměru 7:6.

Při historické české premiéře v curlingu na olympiádě se Paulovým v hale Ice Cube zpočátku nedařilo. Po dvou endech prohrávali 0:2 a po sedmi z osmi 3:6.

V závěrečném endu ale měli po chybě Skaslienové šanci na čtyři body a výhru. Poslední kámen z ruky Paulové byl krátký. „Jediné, co mě omlouvá, že to byl první zápas o vítězství na olympiádě, jinak to je skoro neomluvitelné. V Praze bych se šourala uličkama a doufala, že mě nikdo nepotká,“ řekla Paulová. Přesto po zisku tří bodů Češi vyrovnali na 6:6 a vynutili si prodloužení.

V extra endu si připravili výhodnou pozici. „Tom nás zachránil dvěma krásnými freezy, kameny na centimetr přesnými a ve správném úhlu, což je extra těžké, to vyžaduje um,“ chválila Paulová svého manžela. Skaslienové se na závěr nepovedlo nejblíže středu postavený český kámen vyrazit. Češi tak oslavili vítězství 7:6 a radost s nimi sdílela v hledišti i část hokejistů.

Paulovi doufají, že jim výhra dodá do dalších zápasů klid. „Uklidníme se a kameny budou s větší pravděpodobností a přesností," řekl Paul. „Musím o prvním zápasu popřemýšlet, určitě jsem hrála pod svoje limity. Tohle není curling, který bych tady chtěla ukazovat,“ uvedla Paulová.

V základní části odehrají Paulovi ještě osm zápasů, ve čtvrtek se utkají od 2:00 SEČ se Švédy a od 13:00 SEČ s Australany. Čtyři páry postoupí do semifinále, finále je na pořadu v úterý 8. února.

Tagy:
Peking Norsko olympijské hry sport Čína curling Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 Tomáš Paul Zuzana Paulová