Šéf Slavie Tvrdík: Fotbalisté jsou normální lidé a ti už také musejí do práce

První a druhá fotbalová liga, které před polovinou března přerušila pandemie koronaviru, se znovu rozběhnou v sobotu 23. května. Profesionální kluby dnes na ligovém grémiu v Praze odsouhlasily prodloužení sezony až do července. První Fortuna liga odstaruje dohrávkou 23. kola mezi FK Teplice a Slovan Liberec právě 23. května.

V pražské hale O2 universum, kde se za přísných hygienických opatření jednání grémia konalo, hlasovali zástupci týmů první i druhé ligy zvlášť. V nejvyšší soutěži se vyslovilo pro dohrání 13 z 16 celků, zdržely se Karviná, Opava a Zlín. V druhé nejvyšší soutěži hlasovalo pro pokračování sezony 15 z 16 účastníků, proti byl Sokolov.

Ligový výbor Ligové fotbalové asociace (LFA) už na konci dubna po uvolnění vládních opatření proti šíření koronaviru schválil restart sezony bez diváků od 25. května. Jelikož by se ale ročník nestihl dohrát do 30. června, muselo jeho prodloužení odsouhlasit grémium, tedy jednání všech 32 profesionálních klubů. To zároveň schválilo změnu termínové listiny, kterou předložil výbor LFA.

Fortuna liga startuje týden po bundeslize

Tabulku po nekompletních 24 kolech vede obhájce titulu Slavia Praha o osm bodů před Plzní. Zbývá odehrát šest kol základní části, nadstavbu, která je pro většinu týmů pětikolová, a baráž o nejvyšší soutěž.

Česká liga se po koronavirové pauze znovu rozběhne jako jedna z prvních na světě. Nejrychleji restartují profesionální soutěže v Německu, kde se začne hrát už tuto sobotu. Fortuna liga se bude v Česku hrát stejně jako v dalších zemích bez diváků a za specifických hygienických opatření. Zatím není znám přesný počet osob, který bude moci být při zápasech na stadionu.

Obhájce mistrovského titulu zastupoval na jednání ligového grémia předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík, který v exkluzivním rozhovoru s reportérem CNN Prima NEWS uvedl: „Odcházím spokojený, protože jsme na jednání šli s tím, že chceme hrát fotbal. Fotbalisté jsou normální lidé a normální lidé také už musejí do své práce, takže není důvod, aby fotbalisté nepracovali. Jsme spokojení s tím, jak bude zabezpečená zdravotnická ochrana klubů, známe epidemiologická opatření, která jsou podle zákona a stejná jako pro ostatní občany. Hráči budou před zahájením dvakrát testovaní, potřetí po konci základní části.“

Jako klíčové viděl Tvrdík rozhodnutí o ukončení Fortuna ligy: „Pro nás je také důležité, že byl dán skutečný konec soutěží. Shodli jsme se na tom, že by to mělo být do 15. července. Pro nás je důležité končit 15. července, protože v srpnu začínají evropské soutěže. Tedy pokud se bude moci na mezinárodní úrovni hrát. LFA nechala otevřený termín do druhého srpna, ale v případě, že by k takovému prodloužení mělo dojít, tak mě ligový výbor ujistil, že znovu svolá všechny kluby k hlasování. Podobně by se jednalo, kdyby byla na některý z klubů uvalena plná karanténa.“

Mistr jen při kompletním programu

Ligová fotbalová asociace vyhlásí ligového mistra pouze za předpokladu, že bude dohráno všech 35 kol nejvyšší soutěže včetně nadstavby, případně aspoň kompletní program skupiny o titul. Nový šampion nemůže být korunován ani v případě, že už by tým měl prvenství matematicky jisté a následně by se kvůli koronavirové situaci nemohl zbytek ročníku dohrát.

„Tuto variantu jsme dnes probírali. To, že bychom vyhlásili mistra, aniž by se odehrálo všech 35 zápasů, nejde. Dokážeme si představit, že když se dohraje skupina o titul, ale nedohraje se celá soutěž, tak můžeme vyhlásit mistra. Ta poslední kola nadstavby nejsou nastavena tak, že musí hrát všichni najednou. Ale že by se vyhlásil mistr po 33 kolech, to nepřipadá v úvahu,“ řekl novinářům výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta po ligovém grémiu, které odsouhlasilo pokračování profesionálních soutěží, přerušených v březnu pandemií.

Klubům jde také o pohárový koeficient

Slávisté, kteří mají po 24 kolech základní části náskok osmi bodů na Viktorii Plzeň, potřebují udržet nejhůře druhé místo, které zaručuje start v předkole Ligy mistrů. Ale českým klubům jde o víc, každý bod se počítá: „České kluby obhajují v nadcházející sezoně velký počet bodů do koeficientu a pokud by se nám ho nepodařilo obhájit, tak by místo pěti českých klubů hrály v dalších ročnících jen čtyři. A jelikož z evropských pohárů plyne největší část financování tuzemského fotbalu, tak pro český fotbal by to byla velká škoda.“

Fortuna liga začne bez diváků, jen s omezeným počtem přítomných na stadionech. „Jsem rád, že se pro diváky opět začne hrát, byť jen prostřednictvím televizních obrazovek,“ uzavřel Jaroslav Tvrdík ve vysílání CNN Prima NEWS.

Zástupci Slezského FC Opava uvedli, že se zdrželi hlasování proto, aby nebránili dohrání sezony. „Probírali jsme to zleva, zprava. Dohrání soutěže v daných podmínkách je významným zásahem do našeho rozpočtu, ekonomický a zdravotní aspekt je pro nás nezanedbatelný, zároveň ale samozřejmě chceme, aby se fotbal hrál a rozhodlo se na hřišti,“ řekl ředitel klubu Jaroslav Rovňan a dodal: „Situace není černobílá a mrzí nás, že jsme byli postaveni před situaci 'buď, anebo', ale nedá se nic dělat. Rozhodnutí většiny klubů respektujeme a těšíme se na ligu, byť nám bude chybět podpora fanoušků.“

Tagy: