První obyvatelé Hřenska evakuováni. V Českém Švýcarsku hoří přes deset hektarů lesa

V Národním parku České Švýcarsko oheň zasáhl více než deset hektarů lesa. Podle správců není vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. Požár se v pondělí odpoledne začal znovu šířit, zvedl se totiž vítr. Hasiči evakuovali desítky až stovky obyvatel v okolí. Po 20. hodině byli evakuováni také první obyvatelé Hřenska. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) situaci označila za mimořádnou.

Les začal hořet v neděli ráno. Původní ohnisko mělo zhruba tři hektary a hasiči ho v průběhu dne dostali pod kontrolu, v pondělí ji ale ztratili. „Požár se rozšířil poměrně dramaticky. V pondělí ráno jsme byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval,“ uvedl ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Hasiči kvůli požáru evakuovali obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka. Jde o desítky lidí, které převezli do Krásné Lípy, kde pro ně byly připraveny náhradní prostory.

Opustit své bydliště v Mezné musel také místostarosta Hřenska Robert Mareš. „Oheň je v bezprostřední blízkosti obce Hřensko, ale daleko složitější je situace v obcích Mezná a Mezní Louka. Máme informace, že kolem třetí hodiny ranní by měl dorazit vítr o rychlosti 70 kilometrů v hodině. Jakmile se to stane, nejsme schopni říct, jak rychle se bude požár dále šířit,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Mareš. S další evakuací Hřenska přesto zatím nepočítá. „Je tady i ta alternativa, že obec Mezná bude vyhořelá,“ doplnil.

První obyvatelé Hřenska byli evakuováni již krátce po 20. hodině. Podle informací, které NP České Švýcarsko zveřejnil na svém Facebooku, jde o domy nad Hasičskou zbrojnicí proti proudu řeky Kamenice (směr Mezní Louka). Kolem 17:00 přitom mluvčí krajských hasičů Rudolf v ČT říkal, že o evakuaci Hřenska se zatím nepřemýšlí. „Je to ještě dostatečně daleko. Ode mě, ze stanice hasičů, je to nějakých 500 metrů,“ řekl v televizi mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf.

Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. S hasebními pracemi pomáhá policejní i armádní vrtulník a také letadlo.

Je to opravdu velké

Posted by SDH Rumburk on Monday, July 25, 2022

Kolem 16:20 hasiči na Twitteru oznámili, že z Pravčické brány muselo být evakuováno 80 lidí a dalších 60 evakuovali z tábora v Dolském Mlýnu. Podle Rudolfa však nešlo o jejich bezprostřední záchranu, vše se stihlo včas. Skauti z tábora byli převezeni na bezpečné místo a jsou se svými vedoucími.

Požár se rozšířil i na německou stranu. Rudolf po 17:00 uvedl, že tři jednotky z Německa už hasiči odeslali zpět, protože i tam se začaly řešit lesní požáry. Z Libereckého a Středočeského kraje hasiči stahují cisterny, dodal.

Na místo přijela ministryně životního prostředí Hubáčková. „Situace je hodně komplikovaná, protože terén je málo přístupný, horko, vítr do toho, sucho, pozůstatky kůrovcové kalamity, je to skutečně mimořádné,“ řekla v pondělí novinářům Hubáčková, která na místo dorazila. Podle ní nyní resort pomoci nemůže, hasiči podle ní zásah zvládají jak technicky, tak personálně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na Twitteru po 18:00 napsal, že požár dál zhoršuje vítr. Na zásah podle něj jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.

„Na místě máme 49 jednotek požární ochrany,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Celkově zasahuje více než 150 hasičů. Práce hasičů zintenzivnila zhruba po 15. hodině. „V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky,“ řekl Marvan.

Škoda, kterou oheň na lesním porostu zatím napáchal, známá není. Prozatím není ani jasné, co požár způsobilo. Policejní mluvčí Eliška Kubíčková řekla, že je zásah zatím v plné kompetenci hasičů a policie poskytuje potřebnou součinnost.

Mluvčí Salov uvedl, že příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování. Podle něj je vysoce pravděpodobné, že měl na vzniku požáru podíl člověk. „Z nedávné doby není známa žádná přírodní událost, například úder blesku, která by mohla vést ke vzniku ohně,“ pronesl.

Edmundova soutěska je podle Salova uzavřena z bezpečnostních důvodů. Soutěsku oheň nezasáhl, hoří nad ní, a tak i kvůli přeletům vrtulníků a letadla není možné, aby se tam turisté pohybovali. Pro veřejnost je uzavřená také Mlýnská cesta z Mezné a silnice z Hřenska do Mezné. Silnice do Hřenska z Mezné je uzavřená jak pro automobily, tak pro pěší.

Objevila se rovněž informace, že v obci Hřensko kvůli požáru neteče pitná voda. To odmítá místostarosta Robert Mareš. „Veškerý turistický ruch kromě vstupu na Pravčickou bránu je ale zastavený,“ sdělil dále pro CNN Prima NEWS.

Česko jedná o pomoci ze Slovenska

Podle mluvčího správy parku Salova by požár mohl být srovnatelný s požárem z roku 2006, kdy hořelo pod Havraní skálou na Jetřichovicku. „Ale tady se pohybujeme ještě v o dost horších podmínkách, protože se požár rozšiřuje a přibližuje k domům,“ zdůraznil Salov. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. „Máme strach o místní kulturní dědictví,“ doplnil.

Hasební práce oproti původním plánům pokračují i po setmění. Prioritou přes noc bude zabránit rozšíření ohně do obce Hřensko tak, aby nebyl zasažen žádný dům. Letecká služba hasičů je z bezpečnostních důvodů pozastavena, vrtulníky budou létat opět po rozednění. „Cisterny ponecháme na místě, budou u nich požární hlídky. Budou plné vody a kdyby se to rozhořívalo směrem k vozidlům, hasiči okamžitě zahájí zásah,“ řekl mluvčí krajských hasičů.

V úterý ráno na místo dorazí posily z dalších krajů. „Jednáme i se slovenskou stranou o pomoci,“ řekl večer v ČT ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Slováci by podle něj mohli na místo poslat svou požární vojenskou techniku. Ministr zároveň uvedl, že v úterý pravděpodobně vyrazí na zasedání krizového štábu, kde se mezinárodní pomoc bude probírat.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN
Volby 2022

ON-LINE: Plzeň už má novou koalici. Vládnout bude ANO s Piráty a STAN

Komunální a senátní volby v Česku skončily. Lidé si mohli volit nové zastupitele obcí, měst a městských obvodů a obměnit třetinu Senátu. Ve většině republiky jsou už výsledky jasné, rodí se první koalice. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) vedl v senátních volbách v Jihlavě, v prvním kole ale nezvítězil. Naopak mandát v Senátu získal v prvním kole na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). V krajských městech převážně boduje hnutí ANO, vládní koalice zase ovládla Prahu či Brno.

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář
Volby 2022

Známá jména u voleb: Šlachta ovládl Pohořelice, uspěl i Pirk či kancléř Mynář

Šéf hnutí Přísaha a bývalý elitní policista Robert Šlachta, proslulý kardiochirurg Jan Pirk (za TOP 09) či hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ) mohou po komunálních a senátních volbách slavit. Dařilo se i známým starostům jako třeba Michalu Šmardovi nebo Janu Birkemu (oba ČSSD). Smutní naopak legendární žokej Josef Váňa či předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová.

Infobox
sledujeme živě
01:00

Vážení čtenáři, on-line přenos CNN Prima NEWS k letošním komunálním a senátním volbám tímto končí. Děkujeme Vám za vaši pozornost.

00:51

Hlaváček nechce pražskou koalici s ANO a SPD

00:28

V Plzni už je domluvená nová koalice

00:11

Čižinský: Pro Praha Sobě byly volby úspěšné

Poprvé bez Kubery. Severočeská modrá bašta padla, ODS ale v čele Teplic nejspíš zůstane

Komunální volby v Teplicích mají poprvé od roku 1994 jiného vítěze než Občanskou demokratickou stranu. Po sečtení všech odevzdaných hlasů je jasné, že jich nejvíce připadlo hnutí ANO, ODS však skončila v těsném závěsu. Oba politické subjekty tak nejspíše budou pokračovat v dosavadní magistrátní spolupráci. V zastupitelstvu totiž mají pohodlnou většinu.

Rusové se chtěli na válku dívat jen v televizi. Zapojit se podle expertů nehodlají

Moskva nemá pro vedení invaze dostatek lidských zdrojů. Rusové si původně představovali, že konflikt budou pouze sledovat na televizních obrazovkách a blíže se jich nedotkne. Z této iluze se jich však řada musela probrat po vyhlášení částečné mobilizace Vladimirem Putinem. Podpora agresivní války na Ukrajině v Rusku klesá a motivace občanů k aktivnímu zapojení je velmi nízká. Shodli se na tom odborníci v pořadu Zprávy PLUS.

Živě
ON-LINE: Další brutální zákroky v Rusku. Policie zatkla stovky demonstrantů proti mobilizaci

Tisíce Rusů prchají ze země kvůli ohlášené mobilizaci, kterou ve středu oznámil prezident Vladimir Putin. Skupina G7 prohlásila, že výsledky Ruskem řízených referend na Ukrajině nikdy neuzná. Ukrajinci pokračují ve stabilizaci území, které v posledních dnech dobyli zpět. V Izjumu skončily exhumace, bylo nalezeno 447 těl. Rusko v době pokračující mobilizace vyměnilo generála odpovědného za logistiku. Ruská policie zatkla při nových demonstracích proti mobilizaci další stovky lidí.

Nákaza planými neštovicemi je nejsilnější za deset let. Experti varují před infekčními party

V České republice prudce roste počet lidí nakažených planými neštovicemi. Státní zdravotní ústav eviduje 50 tisíc případů. Jedná se o nejvyšší počet nakažených za posledních deset let. Nárůst množství případů souvisí i s návratem dětí do škol. Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová varovala, aby rodiče své děti nenechávali záměrně nakazit. Neznají totiž zdravotní stav dítěte a mohli by ho tak vystavit dvěma nemocem najednou.

Sledujte Partii s prezidentem Zemanem. Jak zhodnotí výsledky obecních a senátních voleb?

Kdo je vítězem a kdo poraženým? Výsledky komunálních a senátních voleb v Partii Terezie Tománkové okomentuje prezident Miloš Zeman. Poté bude následovat velká politická diskuse s předsedou Senátu Vystrčilem (ODS), místopředsedkyní ANO Schillerovou, vicepremiérem a šéfem lidovců Jurečkou a s předsedou SPD Okamurou. Partii sledujte v neděli od 11:00 na CNN Prima NEWS, na Primě nebo v tomto článku.

Čínský prezident ve vězení? Po sociálních sítích se šíří domněnky o vojenském převratu

Uživatelé na sociálních sítích společně s menšími světovými médii šíří neověřené informace o údajně velmi třaskavém dění v Číně. Objevily se spekulace o tom, že tamní armáda využila odcestování prezidenta Si Ťin-pchinga ze země a po jeho návratu z Uzbekistánu státníka uvrhla do domácího vězení. Odborníci považují zprávy za nepravděpodobné.

Babiš šetřil na rautu a Nacher myl auto. ANO působí po volbách odevzdaně

Kandidát na pražského primátora za ANO Patrik Nacher si v sobotu nechal vyčistit auto, první místopředseda strany Karel Havlíček byl na výlovu a šéf hnutí Andrej Babiš v Karlových Varech. Zavřely se volební místnosti a hnutí ANO se proměnilo, z velkolepé kampaně s obytňákem se stal nejchudší raut na štábu, kam nejdůležitější politici přijeli pozdě. I když se hnutí v komunálních i senátních volbách podle dosavadních výsledků celkem daří, po volbách působí odevzdaně.

Domácí zpravodajství

Nevypadá to špatně, ocenil průběžné výsledky voleb Fiala. Vyloučil spolupráci s SPD

Premiér Petr Fiala (ODS) po oznámení průběžných výsledků voleb odmítl, že by na komunální úrovni jeho strana tvořila koalice s hnutím SPD. Zároveň uvedl, že nepochybuje o úspěchu předsedy Senátu a stranického kolegy Miloše Vystrčila, který obhajuje křeslo v horní komoře Parlamentu. Průběžné výsledky zatím hodnotí pozitivně šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Nejstarší kandidát voleb na Moravě: Jsem astrolog, zachrání nás jen celosvětový stát

Josef Orszulík se narodil 20. června 1930, přesto se pokusil získat mandát v komunálních volbách. Jeho otec býval komorníkem u hraběte Larische v Karviné, on sám se voličům představil na kandidátce jako astrolog a filozof. Je mu 92 let, a kdyby v hlasování uspěl, mohl být až do roku 2026 zastupitelem, tedy do 96 let! Už předem ale hlásil prohru: „Vím, že nemám šanci.“ Kandidoval na 54. pozici nevýznamného politického hnutí Švýcarská demokracie v Ostravě.