První obyvatelé Hřenska evakuováni. V Českém Švýcarsku hoří přes deset hektarů lesa

Požár v Českém Švýcarsku

Hasiči zveřejnili video z požáru v Českém Švýcarsku

V Národním parku České Švýcarsko oheň zasáhl více než deset hektarů lesa. Podle správců není vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. Požár se v pondělí odpoledne začal znovu šířit, zvedl se totiž vítr. Hasiči evakuovali desítky až stovky obyvatel v okolí. Po 20. hodině byli evakuováni také první obyvatelé Hřenska. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) situaci označila za mimořádnou.

Les začal hořet v neděli ráno. Původní ohnisko mělo zhruba tři hektary a hasiči ho v průběhu dne dostali pod kontrolu, v pondělí ji ale ztratili. „Požár se rozšířil poměrně dramaticky. V pondělí ráno jsme byli lehce optimističtí, že by dneska požářiště mohla být pod kontrolou, nicméně začal foukat poměrně silný vítr, který to rozdmýchal a situaci zdramatizoval,“ uvedl ředitel správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Hasiči kvůli požáru evakuovali obyvatele z obce Mezná a osady Mezní Louka. Jde o desítky lidí, které převezli do Krásné Lípy, kde pro ně byly připraveny náhradní prostory.

Opustit své bydliště v Mezné musel také místostarosta Hřenska Robert Mareš. „Oheň je v bezprostřední blízkosti obce Hřensko, ale daleko složitější je situace v obcích Mezná a Mezní Louka. Máme informace, že kolem třetí hodiny ranní by měl dorazit vítr o rychlosti 70 kilometrů v hodině. Jakmile se to stane, nejsme schopni říct, jak rychle se bude požár dále šířit,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Mareš. S další evakuací Hřenska přesto zatím nepočítá. „Je tady i ta alternativa, že obec Mezná bude vyhořelá,“ doplnil.

První obyvatelé Hřenska byli evakuováni již krátce po 20. hodině. Podle informací, které NP České Švýcarsko zveřejnil na svém Facebooku, jde o domy nad Hasičskou zbrojnicí proti proudu řeky Kamenice (směr Mezní Louka). Kolem 17:00 přitom mluvčí krajských hasičů Rudolf v ČT říkal, že o evakuaci Hřenska se zatím nepřemýšlí. „Je to ještě dostatečně daleko. Ode mě, ze stanice hasičů, je to nějakých 500 metrů,“ řekl v televizi mluvčí ústeckých krajských hasičů Milan Rudolf.

Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. S hasebními pracemi pomáhá policejní i armádní vrtulník a také letadlo.

Je to opravdu velké

Posted by Hasiči Rumburk on Monday, July 25, 2022

Kolem 16:20 hasiči na Twitteru oznámili, že z Pravčické brány muselo být evakuováno 80 lidí a dalších 60 evakuovali z tábora v Dolském Mlýnu. Podle Rudolfa však nešlo o jejich bezprostřední záchranu, vše se stihlo včas. Skauti z tábora byli převezeni na bezpečné místo a jsou se svými vedoucími.

Požár se rozšířil i na německou stranu. Rudolf po 17:00 uvedl, že tři jednotky z Německa už hasiči odeslali zpět, protože i tam se začaly řešit lesní požáry. Z Libereckého a Středočeského kraje hasiči stahují cisterny, dodal.

Na místo přijela ministryně životního prostředí Hubáčková. „Situace je hodně komplikovaná, protože terén je málo přístupný, horko, vítr do toho, sucho, pozůstatky kůrovcové kalamity, je to skutečně mimořádné,“ řekla v pondělí novinářům Hubáčková, která na místo dorazila. Podle ní nyní resort pomoci nemůže, hasiči podle ní zásah zvládají jak technicky, tak personálně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na Twitteru po 18:00 napsal, že požár dál zhoršuje vítr. Na zásah podle něj jede osobně dohlédnout generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.

„Na místě máme 49 jednotek požární ochrany,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Celkově zasahuje více než 150 hasičů. Práce hasičů zintenzivnila zhruba po 15. hodině. „V současnosti je kladen důraz na dopravu vody, která je dopravována kyvadlově. Kvůli tomu byly povolány také německé jednotky,“ řekl Marvan.

Škoda, kterou oheň na lesním porostu zatím napáchal, známá není. Prozatím není ani jasné, co požár způsobilo. Policejní mluvčí Eliška Kubíčková řekla, že je zásah zatím v plné kompetenci hasičů a policie poskytuje potřebnou součinnost.

Mluvčí Salov uvedl, že příčina požáru bude předmětem dalšího vyšetřování. Podle něj je vysoce pravděpodobné, že měl na vzniku požáru podíl člověk. „Z nedávné doby není známa žádná přírodní událost, například úder blesku, která by mohla vést ke vzniku ohně,“ pronesl.

Edmundova soutěska je podle Salova uzavřena z bezpečnostních důvodů. Soutěsku oheň nezasáhl, hoří nad ní, a tak i kvůli přeletům vrtulníků a letadla není možné, aby se tam turisté pohybovali. Pro veřejnost je uzavřená také Mlýnská cesta z Mezné a silnice z Hřenska do Mezné. Silnice do Hřenska z Mezné je uzavřená jak pro automobily, tak pro pěší.

Objevila se rovněž informace, že v obci Hřensko kvůli požáru neteče pitná voda. To odmítá místostarosta Robert Mareš. „Veškerý turistický ruch kromě vstupu na Pravčickou bránu je ale zastavený,“ sdělil dále pro CNN Prima NEWS.

Česko jedná o pomoci ze Slovenska

Podle mluvčího správy parku Salova by požár mohl být srovnatelný s požárem z roku 2006, kdy hořelo pod Havraní skálou na Jetřichovicku. „Ale tady se pohybujeme ještě v o dost horších podmínkách, protože se požár rozšiřuje a přibližuje k domům,“ zdůraznil Salov. Není podle něj vyloučeno, že plameny zachvátí i Pravčickou bránu. „Máme strach o místní kulturní dědictví,“ doplnil.

Hasební práce oproti původním plánům pokračují i po setmění. Prioritou přes noc bude zabránit rozšíření ohně do obce Hřensko tak, aby nebyl zasažen žádný dům. Letecká služba hasičů je z bezpečnostních důvodů pozastavena, vrtulníky budou létat opět po rozednění. „Cisterny ponecháme na místě, budou u nich požární hlídky. Budou plné vody a kdyby se to rozhořívalo směrem k vozidlům, hasiči okamžitě zahájí zásah,“ řekl mluvčí krajských hasičů.

V úterý ráno na místo dorazí posily z dalších krajů. „Jednáme i se slovenskou stranou o pomoci,“ řekl večer v ČT ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Slováci by podle něj mohli na místo poslat svou požární vojenskou techniku. Ministr zároveň uvedl, že v úterý pravděpodobně vyrazí na zasedání krizového štábu, kde se mezinárodní pomoc bude probírat.

Tagy: