reklama

První Ronaldův stadion v Riu byl prohlášen za historické dědictví

Ronaldo (Zdroj: Profimedia.cz)

Stadion tradičního brazilského klubu San Cristováo, na kterém fotbalově vyrůstal dvojnásobný mistr světa Ronaldo, prohlásila městská rad Ria de Janeira za kulturní a historické dědictví.

reklama

„San Cristováo má pro Rio de Janeiro velkou historickou hodnotu. Pořád ale trpí tím, že se mluví o jeho brzkém konci,“ uvedl radní Carlos Caiado, který se o zařazení stadionu s kapacitou 8000 míst mezi významné kulturní památky zasloužil. Klub se tak ocitl ve společnosti dalších tří týmů Fluminense, Vasco da Gama a Bangu.

Klub San Cristováo vznikl v roce 1898, největšího úspěchu dosáhl v roce 1926, kdy vyhrál šampionát Ria de Janeira. V současnosti hraje čtvrtou ligu a bojuje s finančními problémy. Nynější krok městské rady mu má pomoci přitáhnout investory.

Fenomén Ronaldo

Ronaldo hrál za San Cristováo do šestnácti let, než přestoupil do čtyři sta kilometrů vzdáleného Cruzeira v Belo Horizonte, kde však odehrál jedinou sezonu a v dalším roce se stěhoval do nizozemského Eindhovenu. V tamním PSV působil během let 1994 až 1996, následně prošel nejprestižnějšími kluby FC Barcelona, Inter Milán, Real Madrid, AC Milán. Kariéru ukončil v roce 2011 v SC Corinthians Paulista ze Sao Paula. S brazilskou reprezentací získal trojnásobný nejlepší fotbalista světa nejen dva tituly na světových šampionátech (1994-2002), ale také jedno stříbro (1998).

Na stadionu klubu San Cristováo připomíná Ronalda, celým občanským jménen Ronaldo Luiz Nazário de Lima, nápis „Zde se zrodil Fenomén“, což byla jeho přezdívka.

Stadion San Cristováo v Riu de Janeiru a nápis Zde se zrodil fenomén.  Foto: Profimedia.cz
Stadion San Cristováo v Riu de Janeiru a nápis Zde se zrodil fenomén. Foto: Profimedia.cz

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
Promiňte, školku musíme na deset dní zavřít. Jak covid paralyzoval šestičlennou rodinu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Další články
reklama
reklama