První Vánoce bez Libuše Šafránkové. Jak je prožije vdovec Josef Abrhám?

Ze smrti milované manželky, herečky Libuše Šafránkové, která zemřela letos v červnu – dva dny po svých osmašedesátých narozeninách, se Josef Abrhám stále ještě nevzpamatoval. Podle informací CNN Prima NEWS na tom není dobře psychicky ani zdravotně. Bez pomoci nejbližších se neobejde.

Herec Josef Abrhám, který kromě problémů se srdcem čelí poruchám termoregulace, což je choroba, kdy dotyčný necítí teplo a je mu neustále zima, má čím dál tím větší problémy s pohybem. Poslední rok se pohybuje už jen na invalidním vozíku.

Jak CNN Prima NEWS popsali jeho blízcí, Abrhámův zdravotní stav byl komplikovaný už za života jeho manželky Libuše Šafránkové. Právě ona o něj s láskou a něhou pečovala, neboť přestával být soběstačný. Když zemřela, přidaly se další komplikace, a to především psychického rázu. Herec se uzavřel ještě více do sebe, utápí se v žalu a kromě rodiny s nikým nekomunikuje. Jeho jediný syn Josef, který žije s rodinou poblíž Brna, si ho natrvalo nastěhoval k sobě domů, kde se o něj vzorně stará.

Abrhám se tak vrátil na místo, z něhož pochází. Narodil se ve Zlíně a jihomoravská metropole pro něj celý život představovala druhý domov. „Manželka pochází ze Šlapanic u Brna, kde má rodinu, jezdíme tam co nejčastěji to jde, především o prázdninách. Vůbec tento kraj je nám velmi blízký, máme to tady moc rádi,“ svěřil se herec v roce 2013 v Brně na premiéře dokumentu s názvem Hoteliér, který režíroval jeho syn Josef.

Emočně náročné chvíle na Štědrý den

U syna je pod stálým dohledem, ani na okamžik není sám, své nejbližší a nejmilovanější má neustále nablízku. Radost mu dělají především vnoučata, která jsou pro něj tím největším rozptýlením. Dva z nich, patnáctiletý Josef a třináctiletý Antonín, dokonce tak trochu pokračují v jeho šlépějích a táhne je to k filmu. Točí vlastní animované i hrané snímky a sbírají za ně ceny.

Obklopen milující rodinou prožije také nadcházející vánoční svátky. Emocím se ale jen těžko ubrání. První štědrý den bez své životní lásky, se kterou strávil nádherných pětačtyřicet let. A co teprve až se v televizi začnou vysílat tradiční české pohádky, v nichž jeho Libuška excelovala. Vzpomínky jistojistě ožijí. Člověk nemusí být psycholog, aby věděl, že nastávající období pro Josefa Abrháma bude velmi citově náročné.

Tagy: