Psi utekli peklu a přežili. Ale zubožená zvířata čeká ještě dlouhé zotavování

V otřesných podmínkách chovala žena v domě na Jindřichohradecku desítky dospělých psů a štěňat. Psi neměli vodu ani dostatek krmení. Navíc žili mezi výkaly, kterých byla plná podlaha, a nekontrolovatelně se mezi sebou množili. Některá zvířata brutální podmínky nepřežila, další jsou v zuboženém stavu. Zachránění psi se zotavují v útulcích a do jednoho z nich se zajel podívat i náš štáb.

Výkaly, špína, nepořádek a prázdné misky. V takových podmínkách chovala žena na Jindřichohradecku asi padesát kříženců teriérů. Místo pohodového psího života bojovali o přežití a čekali, jestli přijde pomoc.

Přitom při pohledu na dům zvenčí byste vůbec nepoznali, že je za zdmi ukrytá množírna. Podle místních se ale žena chovala podezřele. Dovnitř totiž nikdy nikoho nepustila. „Za oknem byli psi vidět, ale koho by napadlo, že jich má poslední dobou tolik,“ diví se jeden z místních.

„Paní se udělalo údajně nevolno a jela pro ni záchranná služba, byla odvezena do nemocnice. Syn byl matkou požádán, aby se o psy nějak postaral a krmil je. On sám to pak nahlásil,“ říká k odhalení množírny starosta Plavska František Boček.

Některým pejskům už nebylo pomoci

Netrvalo dlouho a do Plavska vyrazili veterináři. Našli dva dospělé mrtvé psy a dvě uhynulá štěňata. Další pes byl v tak špatném fyzickém stavu, že ho museli hned utratit.

„Psi se v době odebrání nacházeli ve špatném výživném stavu, měli přerostlé drápy a byli znečištěni výkaly, kterých byla plná podlaha, neboť je nikdo neodklízel,“ popisuje prostředí, ve kterém pejsci museli žít, mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Zachránění psi si mezi sebe rozdělily útulky. Jedním z nich je útulek Dogpoint v Kostelci nad Černými lesy. Tady se pracovníci starají o deset teriérů. „Mimo to, že byli psi špinaví a zacuchaní, většina trpěla svrabem v uších a podvýživou,“ líčí stav zvířat Jan Jurák, vedoucí útulku. Psy a feny teď čeká léčení a rekonvalescence.

Jsou ve špatném fyzickém, ale především psychickém stavu. Jsou nesocializovaní a mnohdy se nejspíš křížili například sourozenci mezi sebou, což vede k dalším specifickým vývojovým poruchám. Ani po uzdravení a předání psů do nových domovů nebude případ u konce. Nejspíš se jím budou zabývat i policisté. Ti mohou chovatelku obvinit z týrání zvířat.

Tagy:
pes teriér týrání zvířat množírna psi týraní psi Státní veterinární správa České republiky okres Jindřichův Hradec František Boček