
Kupka: Blackout? Stát nemůže být nekonečnou pojišťovnou. Babišovy dezinformace jsme vyvrátili
Psa nebo kočku má téměř každý druhý Evropan. Jejich obliba stále stoupá a spolu s tím roste i nabídka zvířat přes internetová tržiště, kde je podle dat Evropské komise nakupuje asi 60 procent lidí napříč EU. Navzdory tomuto trendu ale dlouhodobě chybí jakákoliv kontrola zdraví nebo dobrých životních podmínek těchto zvířat. Jasná pravidla by měla přinést nová regulace, kterou ve čtvrtek schválil Evropský parlament. Zpravodajku jí dělala česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Pokud si dnes rodina koupí zvíře přes inzerát na internetu, neexistuje žádná kontrola toho, z jakých podmínek takový pes nebo kočka pochází, vysvětluje v rozhovoru expertka Nikol Lakomá z organizace Svoboda zvířat.
Pokud přemýšlíte o pořízení štěněte, v první řadě je nutné zvážit, jaké plemeno se k vám hodí. Pak odkud si ho pořídit a také je dobré vědět, co na začátku nepodcenit, abyste měli příjemné první společné chvíle a nemuseli hasit problémy.
Čím vyšší výdělek, tím menší zodpovědnost – ježčí množírny fungují na stejném principu jako psí nebo kočičí. Rozdíl mezi nimi je ten, že o těch ježčích se nemluví. Málokoho by totiž napadlo, že ten roztomilý ježek bělobřichý, kterého nabízejí přes inzerát, má vrozené vady, jeho rodiče byli příbuzní a případného nového majitele tak čeká nejedna návštěva veterináře a nemalé výdaje s nejistým výsledkem.
Pod vánočním stromečkem se mezi dárky mohou objevit i zvířata. Lidé podle expertů často podléhají emočním nátlakům spojeným s časem obdarovávání, jenže pak je může překvapit nepříjemné vystřízlivění. Vše pak odnesou vrácení psi nebo kočky. Expertka na kočičí chování Kateřina Štiblická, vysokoškolský pedagog a veterinář Zdeněk Knotek pro CNN Prima NEWS shrnuli, čemu je nutné se vyhnout a na co si dát pozor u jednotlivých zvířat. Odborníci jednohlasně apelují na lidi v předvánočním shonu: zvíře není hračka.
Pokud se rozhodujete, že si koupíte psa, ale nechce se vám investovat do jedince s průkazem původu, raději běžte adoptovat do útulku. Ve většině případů vás totiž koupě bez papírů zavede do množírny, a v budoucnu by se vám takové rozhodnutí mohlo i krutě finančně nevyplatit, protože takový pes může mít mnoho genetických vad, které se následně projeví na jeho zdraví. Další díl našeho videopodcastu – Za práva zvířat bude o množírnách a praktikách množitelů.
Policie zadržela letos v dubnu dvě ženy, které podezírá, že vydělávaly na prodeji psů z množírny. Při domovních prohlídkách zajistili policisté téměř stovku psů. Protiprávního jednání se ženy podle kriminalistů prokazatelně dopouštěly minimálně po dobu jednoho roku a na prodeji vydělaly kolem jednoho milionu korun.
Podmíněné tresty uložil královéhradecký okresní soud 54leté ženě a 35letému muži za chov psů v nevyhovujících podmínkách a za nelegální pěstírnu konopí. Dvojice kromě toho dostala peněžité tresty. Pět let rovněž nesmí chovat žádná zvířata. Rozsudek není pravomocný.
Kocourek, který dostal jméno Pilvi (finsky mráček), byl nalezen ve firmě s těžkým průmyslem, jejíž majitel je naštěstí velmi rozumný člověk a „kočkař“. Dlouhodobě spolupracuje s azylem Fousek na kastracích koček pohybujících se v areálu. A mnoha z nich se již společnými silami podařilo najít nové domovy. Tento kocour se ale na místě vyskytl nově a už podle jeho vzezření bylo jasné, že do smečky polodivošek nepatří, že se jedná o kocourka, kterého se někdo zbavil.
Evropská komise nabídla nová pravidla, jak zlepšit životní podmínky zvířat. Soubor návrhů obsahuje revizi současných pravidel pro přepravu zvířat, ale rovněž vůbec poprvé přichází i s legislativním návrhem, který má za cíl omezit ilegální trh se zájmovými zvířaty, konkrétně pokud jde o psy a kočky. Opatření jsou namířena zejména proti takzvaným množírnám.
Hrůzy, které se děly v obci Kleňany na Slovensku, nepamatují ani ti nejzkušenější veterináři. V rodinném domě totiž našli více než šedesát zubožených psů. Podle odborníků v něm chovatelka provozovala množírnu.
Slovo množírna se za poslední roky skloňuje ve všech pádech a dočtete se o ní nebo doslechnete snad ze všech médií i webů. Proč tedy stále lidé nerozumí tomu, že správná varianta je jedině pes a kočka s průkazem původu (PP) anebo z adopce?
Policie obvila dvojici, která měla v Novém Bydžově týrat desítky psů. Zvířata přežívala v naprosto nevyhovujících podmínkách a podle znaleckého posudku měla různé nemoci. Kromě toho policie v domě našla i pěstírnu konopí.