3 znaky podvodných e-mailů, které se z vás snaží vytáhnout peníze

VELKÉ ZPRÁVY: Znaky podvodných e-mailů

Vytrvalost a vynalézavost internetových podvodníků nezná mezí. Dejte si pozor. Ne každá zpráva či upomínka v e-mailové schránce je skutečná...

Internetoví podvodníci opět útočí na peněženky lidí. Tentokrát zneužili jednu z přepravních společností. Podvodníci totiž rozesílali lidem e-mail s tím, že firmě zákazníci dluží peníze a pokud nezaplatí, předají dlužnou částku exekutorům (viz reportáž ze čtvrtečních Velkých zpráv). Do e-mailové schránky ale často chodí i jiné podvodné zprávy. Často se společnými znaky. V úvodním videu pro vás máme několik indicií, podle kterých bezpečně poznáte, že se vás podvodníci pokoušejí obrat o peníze. Na takové zprávy pak raději nikdy nereagujte, raději si vše ověřte přímo na oficiální zákaznické lince případné společnosti, za kterou se podvodníci vydávají.

Shrnutí v bodech:

1. E-mailová adresa

Sice na první pohled může vypadat věrohodně. Pokud je ale za zavináčem běžná doména, kde si může e-mail zřídit úplně kdokoliv, je to podezřelé. Velké společnosti totiž mají za zavináčem téměř vždy svůj název nebo zkratku.

2. Gramatika

Podvodné e-maily jsou často psané s chybami.

3. Průkazné dokumenty

Varovat by vás měla například i chybějící faktura. V případě, že vás nějaká společnost vyzývá, abyste něco uhradili, obvykle přikládá k e-mailu fakturu, kterou jste nezaplatili.

Ivana Kropáčková

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Tagy: