CNN Prima News raketa

raketa

Výpis příspěvků ke štítku „raketa“

Lidstvo dělá první krůčky k rutinním cestám na Měsíc, tvrdí expert. Mise může přepsat historii

Pokud bude mise na Měsíc společnosti Intuitive Machines úspěšná, půjde o revoluční milník ve vesmírném průmyslu. Její přistávací modul se za pár dní pokusí o vůbec první soukromé přistání na přirozené družici Země. Pokud se vše podaří, šlo by navíc pro Spojené státy poprvé po 52 letech o takzvané měkké přistání na měsíčním povrchu, kdy nedojde k poškození vesmírného plavidla. Podle odborného pracovníka Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jana Spratka se v případě úspěchu začne vesmírný průmysl dále nabalovat.

Putin: Kyjev věděl, že na palubě sestřeleného letadla jsou zajatci. Použil raketu ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že Ukrajina sestřelila raketou dodanou ze Spojených států či Francie transportní letadlo ruského vojenského letectva přepravující válečné zajatce, o čemž Kyjev podle něj věděl, uvedly ruské agentury. Kreml dal podle nich pokyn zveřejnit co nejpodrobnější výsledky vyšetřování a Putin podle agentury Reuters přislíbil, že se tak stane do dvou či tří dnů.

Raketa zasáhla americkou nákladní loď u Jemenu. Na plavidlo podle USA zaútočili Hútíové

Britská vojenská služba UKMTO podle agentur obdržela zprávu, že nákladní loď plující v Adenském zálivu 170 kilometrů od jemenského pobřeží zasáhla raketa. Podle vojenského velitelství USA v oblasti patří zasažené plavidlo jejich straně, píše BBC NEWS. Tři rakety, z nichž pouze jedna dorazila k cíli, měli vypálit jemenští povstalci Hútíové. Velitelství rovněž potvrdilo, že loď nebyla zásahem výrazně poškozena a pokračuje na své trase.

Raketa Vulcan odstartovala let na Měsíc. Proti „vesmírnému pohřbu“ protestovali indiáni

V pondělí v 8:18 našeho času odstartovala z Floridy raketa Vulcan skupiny United Launch Alliance s lunárním modulem Peregrine. Američané se tak po více než 50 letech pokusí o takzvané měkké přistání na Měsíci, kdy nedojde k žádnému poškození vesmírného plavidla. Pokud bude mise úspěšná, půjde podle agentury Reuters o první měsíční přistání soukromé firmy v historii. Modul by měl na přirozenou družici Země dosednout 23. února. Na palubě letu jsou i lidské ostatky, proti čemuž protestovali některé kmeny amerických indiánů. „Vesmírný pohřeb“ pro ně představuje narušení posvátnosti Měsíce.

Ukrajině hrozí ztráta klíčové zbraně. Bez ní se ocitneme zpět na začátku, běduje velitel

Nebe nad Ukrajinou se brzy ocitne v ohrožení. Spojené státy nejspíše nebudou schopny dodávat další rakety pro systémy protivzdušné obrany Patriot, které mají ukrajinští obránci k dispozici. Zástupci Bílého domu i Pentagonu již informovali Kyjev, píše deník The New York Times. Pro Ukrajinu to bude znamenat ztrátu klíčové zbraně a zesílené vzdušné útoky ze strany Ruska.

Ruská města pod palbou českých „upírů“? Ukrajinci zřejmě sáhli po speciálních raketách

Opravdu ostřelovali Ukrajinci ruský Belgorod raketomety české výroby RM-70 „Vampire“? Prokremelští propagandisté jsou o tom přesvědčeni a mluví o „českých zbraních zla“, zatímco ukrajinští obránci úspěšný úder nekomentovali. Experti ale zpochybňují, že by „upíři“ dosáhli až do příhraničního ruského města. Třebaže papírově mají zmíněné raketomety dosah jen 20 kilometrů, za použití správné munice mohou zasáhnout i dvakrát vzdálenější cíle. Rakety s tzv. prodlouženým dosahem se vyrábí v Česku i na Slovensku.

Poláky vyděsila nejspíš zbloudilá střela. Experti okomentovali záhadný objekt za hranicemi

S největší pravděpodobností šlo o zbloudilou střelu. Doufejme, že ne o provokaci Ruské federace. Tak se vyjádřili novinář Jiří Just a exministr zahraničí Cyril Svoboda k záhadnému objektu, který v pátek ráno vlétl do polského vzdušného prostoru. Náčelník tamního generálního štábu Wieslaw Kukula později oznámil, že do prostoru zřejmě vletěla ruská raketa a následně jej opět opustila.

Severní Korea se chystá na válku. Urychlete přípravy, vyzval armádu vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil armádě a zbrojnímu průmyslu urychlit přípravy na válku v důsledku podle něj bezprecedentních konfrontačních kroků ze strany Spojených států. Ve čtvrtek o tom informovala severokorejská státní média, podle nichž Kim hovořil o prioritách pro příští rok na setkání vládnoucí komunistické strany. Diktátor rovněž prohlásil, že KLDR rozšíří strategickou spolupráci s „protiimperialistickými nezávislými zeměmi“.

Záběry, z jejichž sledování mrazí. Záznamy ruských raketových úderů na ukrajinská města

Rusko kromě vojenských cílů na Ukrajině dennodenně bombarduje také civilní oblasti. Ukrajinci prostřednictvím bezpečnostních kamer či mobilních telefonů natočili za uplynulý rok a tři čtvrtě nespočet videí, která zachycují dopady ruských raket na civilní stavby, náměstí či dopravní infrastrukturu. CNN Prima NEWS vybrala několik méně známých záběrů, z jejichž sledování mrazí.

Nepoměr při výměně rukojmích za vězně není fér, míní expert. Izrael propustí třikrát víc lidí

Je zajímavé, že v případě, kdy se mezi Palestinci a Izraelem vyjednává o výměně rukojmích za vězně, nikdo nezpochybňuje, že to není jedna ku jedné, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bezpečnostní analytik Milan Mikulecký. Bývalý poradce ministra obrany také upozornil, že příměří se netýká palestinských teroristických organizací, které mají základnu mimo Gazu.