Řecko otevírá hranice turistům. Láká na oblíbené ostrovy a destinace

V pondělí 15. června se turistům z celého světa znovu otevírají řecké hranice. Premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu 13. června uvedl, že si nepřeje, aby se Řecko stalo evropskou jedničkou turistů, ale nejbezpečnější destinací kontinentu. Právě jihovýchodní země Evropy je na cestovním ruchu velmi silně závislá a znovuotevření hranic je pro ni nezbytné.

Největší nadějí pro premiéra jsou oblíbené turistické destinace, jakou jsou ostrovy Rhodos, Kréta nebo Santorini, kde je již obnovena pravidelná trajektová doprava. Přímé mezinárodní lety však budou obnoveny až od 1. července.

„Pokud bude situace nadále pozitivní, tak si jsem jistý, že na konci léta, a proč ne třeba v říjnu, budou lidé více ochotní k rezervacím na pozdní prázdniny. V podstatě se snažíme zachránit vše, co ostatní považují za úplně ztracenou turistickou sezónu,“ uvedl premiér Mitsotakis.

Jedním z největších lákadel je ostrov Santorini s proslulými terasami a modrými střechami. Pláže jsou prozatím prázdné, ale už od poloviny května na nich jsou nainstalována plexiskla, aby se předcházelo riziku nakažení koronavirem. Ostrov se tak nyní silně spoléhá na zájem mezinárodních turistů.

Premiér Mitsotakis ocenil především zlepšení zdravotnických zařízení a trval na tom, že k otevření by nedošlo na úkor bezpečnostních opatření. I přes toto prohlášení však Řecko zrušilo vstupní lékařské vyšetření na COVID-19 na letištích i v přístavech.

Závislost na cestovním ruchu se stále zvyšuje

Majitel kavárny a restaurace Vasilis Theodorou si myslí, že propad obchodů od turistů bude více jak poloviční. „Odhaduji, že to bude kolem osmdesáti procent. Takže čekáme dvacet procent a jsme šťastní, že alespoň něco budeme mít,“ řekl podnikatel s tím, že doufá, že hlavní turistická vlna bude přijíždět ze střední Evropy.

Řecko svoji závislost na cestovním ruchu každým rokem posiluje. Počet návštěvníků se od roku 2010 více než zdvojnásobil na 34 milionů (2019) a příjmy se zvýšily až o 80 procent, přibližně na 480 miliard korun.

Tagy: