reklama
CNN Prima News referendum

referendum

Výpis příspěvků ke štítku „referendum“

Padouch, nebo hrdina? Před 15 lety zemřel Pinochet, kontroverzní diktátor z Chile

10. prosince 2021 07:07

Od smrti bývalého chilského prezidenta Augusta Pinocheta uběhlo 15 let. Charismatický generál dodnes budí ve společnosti velké vášně. Jeho odpůrci jej právem nazývají diktátorem, protože jeho režim výrazně porušoval lidská práva a fyzicky likvidoval politické odpůrce. Sympatizanti zase poukazují na fakt, že Pinochet v zemi zabránil občanské válce a vybudoval v Chile jednu z nejsilnějších ekonomik Jižní Ameriky.

Rakušan uvítal výsledek pirátského referenda: Teď se budeme věnovat milejším úkolům

16. listopadu 2021 00:17

Členové Pirátské strany si odsouhlasili vládní angažmá, když v celostátním fóru drtivě podpořili ratifikaci koaliční smlouvy. „Jsem rád, že se nacházím v komfortní situaci. Teď se budeme věnovat milejším a praktickým úkolům,“ komentoval výsledek ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS šéf hnutí STAN Vít Rakušan.

Hrozí nám po volbách czexit? Možnost je kvůli SPD a KSČM reálnější než kdy dříve

6. října 2021 05:12

Sněmovní volby začínají za tři dny a spojena je s nimi mimo jiné zásadní otázka – czexit. Referendum o vystoupení z Evropské unie chtějí jak SPD, tak komunisté. A podle předvolebních průzkumů reálně hrozí varianta, že bude vládu sestavovat současný premiér Andrej Babiš (ANO) právě s těmito stranami. Ošemetné referendum by se tak mohlo stát jednou z podmínek vládní spolupráce.

Kontroverzní lékařka Peková chce do Sněmovny. Slibuje i revoluci v boji s covidem

26. srpna 2021 16:02

Molekulární genetička Soňa Peková se do povědomí lidí dostala loni na jaře. Později začala být známá i svými kontroverzními názory na pandemii koronaviru a očkování. Lékařka, která bývá odbornou obcí často kritizována, nyní míří do politiky. Kandiduje za hnutí Švýcarská demokracie. To volá například po odchodu z NATO a Evropské unie, ale také po zrušení EET či zavedení přímé demokracie. Hnutí navíc požaduje uvolnit veškerá protikoronavirová opatření.

Referendum o nových volbách na Slovensku nebude. Ústavní soud ho smetl ze stolu

7. července 2021 15:48

Slovenský ústavní soud zakázal konání referenda o vypsání předčasných voleb, o něž požádalo prostřednictvím petice přes 585 tisíc Slováků. Vyplývá to ze středečního verdiktu ústavních soudců. Ti z podnětu prezidentky Zuzany Čaputové posuzovali otázku konání plebiscitu a dospěli k závěru, že není v souladu s ústavou. Novinářům to řekl předseda soudu Ivan Fiačan. Podle zákona tak zmíněné lidové hlasování nelze vyhlásit.

Dojde Skotsko k nezávislosti? Cesta k referendu bude trnitá, roli sehraje i covid

26. května 2021 07:41

Volby do skotského parlamentu skončily poměrně dobře pro vládnoucí premiérku Skotska Nicolu Sturgeonovou a její stranu, která usiluje o nezávislost severu britských ostrovů. Na druhou stranu ale ne zase tak, aby měla při vyjednávání s britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem silnou pozici. Jak to bude dál s otázkou případné skotské nezávislosti na Londýnu?

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu

8. května 2021 21:39

Strany usilující o nezávislost Skotska získaly ve volbách většinu křesel v místním parlamentu, což jim dává prostor k prosazení referenda o vystoupení ze Spojeného království. Volby už počtvrté za sebou vyhrála Skotská národní strana (SNP), jejíž šéfka a skotská premiérka Nicola Sturgeonová označila toto vítězství za historické, byť strana sama většinu nezískala. Sturgeonová také potvrdila, že je odhodlána referendum prosadit, a to i přes odpor britského premiéra Borise Johnsona.

reklama