CNN Prima News referendum

referendum

Výpis příspěvků ke štítku „referendum“

KOMENTÁŘ: Hlasování nebylo „směroplatný“ aneb Pirátské stěhování z vlády

Petr Fiala a Pavel Blažek si po pondělním večeru mohou přestat kousat nehty. Nervy drásající pirátské referendum úderem osmé hodiny skončilo. Sice pro ústřední dvojici nedopadlo dobře, ale zaplať Bůh, že skončilo. Je tu ovšem jeden háček – jak řekla Máňa ve filmu Kulový blesk, není to směroplatný. Tahle slavná výzva 331 Pirátů je totiž bezzubá jak stoletá stařenka. A co je ještě důležitější, nikdo z vedení Pirátů ji vlastně ani prosazovat nechce...

Jamajka se bouří proti Karlovi. Alžbětu jsme milovali, teď chceme republiku, zní z ostrova

Korunovace krále Karla III. na Jamajce umocnila touhu po samostatnosti a už příští rok by se mohlo konat referendum o definitivním odtrhnutí od Velké Británie. V rozhovoru pro Sky News to řekla tamní ministryně Marlene Malahoo Forteová. Jako důvody pro rychlou změnu uvedla spory uvnitř královské rodiny a označila britskou politiku za rasistickou. Též zmínila křivdy z éry kolonialismu a absenci omluvy za toto období.

ANKETA: Sdílené koloběžky to mají nahnuté také v Praze. Přáli byste si, aby vymizely z ulic?

Pařížanům již došla se sdílenými koloběžkami trpělivost a v referendu se většina hlasujících vyslovila pro jejich konec. Také v české metropoli se netěší velké oblibě obyvatel ani politiků. Na jejich výrazném omezení se shoduje jak vládnoucí pražská koalice, tak opozice. Možné řešení však záleží na Poslanecké sněmovně. Zda byste si přáli konec sdílených koloběžek v pražských ulicích, můžete hlasovat v naší anketě.

Gratulace Pavlovi přišla i z USA. Blinken vzkázal, že se těší na spolupráci

Nově zvolený prezident Petr Pavel od pondělí začíná pracovat na složení svého týmu, který si přivede na Hrad. Vedle toho o víkendu telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž ho pozval na návštěvu. Ke zvolení mu poblahopřál i americký ministr zahraničí Antony Blinken, který uvedl, že se těší na spolupráci. S dosluhujícím prezidentem Milošem Zemanem zatím Pavel nejednal, ale má to v plánu.

Balšínek: Babiš potvrzuje, že je nepřijatelný. Odrazuje své voliče, prohra může být drtivá

Andreji Babišovi (ANO) se vůbec nedaří jeho strategie znechutit volby příznivcům Petra Pavla. Šéfredaktor týdeníku Echo Dalibor Balšínek to uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS. Podotkl, že bývalý premiér začal dělat obrovské chyby a zamotává se do svých výroků. „Je zde předpoklad, že jeho prohra může být drtivá,“ dodal.

Rozdělení republiky těší více Slováky než Čechy, ukázal průzkum. Uvítali by ale referendum

Od rozdělení Československa uplynulo již 30 let. Česko a Slovensko 1. ledna 1993 opustily společnou federaci a vydaly se vlastní cestou. Obě země a jejich národy si však zůstaly mimořádně blízké. Jak se nyní Češi a Slováci staví k tehdejšímu rozdělení? A je v pořádku, že o něm rozhodly politické špičky, nebo mělo proběhnout referendum?

Kam přijedu tankem, tam je Rusko. Básnící separatista z Chersonu chce obsadit i Prahu

Proruští separatisté na Ukrajině dávají Kremlu jasně najevo, že jsou loajální jemu a nikoliv Kyjevu. Svými vyjádřeními podporují snad každé slovo, které pronese prezident Vladimir Putin. Ještě o kousek dál to však posunul separatista Kiril Stremousov, který patří mezi nejvýše postavené muže dosazené Rusy v dobyté Chersonské oblasti. Stremousov se totiž rozhodl ukázat, komu jeho srdce náleží, na politika poměrně netradičně – básní. V ní by ideálně k Rusku připojil celý svět, a to včetně Prahy.