reklama

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima leží ve vážném stavu v nemocnici, má COVID-19

Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima, který byl minulý týden hospitalizován s dýchacími potížemi, má onemocnění COVID-19. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Oznámil to mluvčí univerzity Václav Hájek.

reklama

„Rektor UK Tomáš Zima je hospitalizován ve Všeobecné fakultní nemocnici. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku. Důvodem hospitalizace jsou komplikace spojené s onemocněním COVID-19,“ uvedl mluvčí.

Čtyřiapadesátiletý rektor je hospitalizován od pátku 14. ledna. V čele nejstarší české vysoké školy stojí od února 2014.

Signatář Výzvy jedenácti teď sám bojuje s nemocí

Sám rektor Zima přitom od počátku stojí názorově spíše na straně rozvolňování opatření proti pandemii. Na jaře, při první vlně, zveřejnil a také podepsal výzvu jedenácti lékařů Univerzity Karlovy.

„Společnou motivací pro vznik této výzvy je ochrana zdraví občanů České republiky, které dlouhodobá omezení ohrožují, obava o naši budoucnost, ať již zdravotní, či ekonomickou, a rovněž snaha vyvrátit nepravdy a mýty, jež jsou o epidemii šířeny. Plošná opatření nepovedou k vymýcení COVID-19. Je potřebné vytvářet především imunitní odpověď u většiny populace, což bude chránit i ohrožené skupiny obyvatel, definované svou diagnózou, nikoli věkem,“ píše se v úvodu výzvy k veřejnosti.

Svůj kritický názor na mnohá vládní opatření si přitom rektor Zima podržel i v roce 2021. „Řešení, že lidi zavřete, nikam nevede. Řada seniorů v domovech s pečovatelskou službou se ocitla ve ‚vězení‘. Bez sociálních kontaktů. To je velmi poškozuje na duši. Kontakty se seniory měly být zachovány – alespoň v rouškách a respirátorech,“ uvedl například v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Vládě stále vyčítá chaos v opatřeních i rozhodování, některé restrikce považuje za nepodložené. „Do roku 2021 jsme vstoupili vystrašení. V obrovské nejistotě. A ta je vůbec nejhorší,“ zhodnotil rektor pro Seznam Zprávy. Vládě vyčítá chaotické rozhodování po celou dobu pandemie, často ničím nepodložená a přitom pro život v zemi zásadní opatření i mnohaměsíční izolaci seniorů, která se podepsala na psychickém zdraví jednotlivců.

K tématu

Tagy: nemocnice hospitalizace rektor Univerzita Karlova koronavirus Tomáš Zima

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama