reklama

Renault začal prodávat SUV Arkana. Na Balkáně se musí kvůli válce jmenovat jinak

/ fotografií

Na český trh míří SUV-kupé Renault Arkana. Stylový model byl původně určený pro ruský trh, díky využití hybridních motorů se ale nakonec může prodávat i v Evropě včetně Česka. Na Balkáně ale mělo problém se svým jménem, které připomínalo srbského válečného zločince.

reklama

Je to už přes dva roky, co francouzská automobilka odhalila své kompaktní SUV-kupé Renault Arkana. Vůz byl původně určený pro ruský trh a vybrané asijské země. Loni na podzim ale Renault nečekaně ohlásil, že Arkanu nabídne i v Evropě. Na českém trhu mu přitom nasadil velmi sebevědomou cenu. Začíná na částce 620 tisíc korun.

Cena platí pro model s benzinovým motorem TCe 140 EDC. Výbava obsahuje full-LED světlomety, 17“ disky kol, parkovací senzory a kameru, zábavní systém, digitální přístrojový štít nebo třeba automatickou klimatizaci. Hybridní jednotka E-Tech Hybrid 145 pak v této verzi vyjde na 640 tisíc korun.

Jiný než v Rusku

Dobrou zprávou je, že zatímco Renault Arkana určený primárně pro ruský trh se nadále bude vyrábět v Moskvě na platformě B0 společné s Dacií Duster, vůz určený pro Evropu vychází z jihokorejské obdoby Samsungu XM3 využívající modernější platformu CMF-B, tedy totožnou jako Renault Captur nebo Nissan Juke. Dají se proto také očekávat lepší jízdní vlastnosti.

Renault Arkana ukazuje velký kufr.
Renault Arkana ukazuje velký kufr.
Zdroj: Renault

Arkana v podstatě připomíná aktuální generaci Renaultu Captur, má prakticky shodnou příď. Rozdíl je patrný až na svažující se zádi. Ta je vybavena výklopnými pátými dveřmi ve stylu liftbacků a vejde se pod ni 438 až 513 litrů zavazadel podle motorizace.

Ani interiér není velkým překvapením, palubní desce dominuje na výšku postavená dotyková obrazovka s přehledným menu. Budíky rovněž nahrazuje displej (na výběr bude několik velikostí). Ruská verze má přitom standardní ručičkové ukazatele a obrazovku na šířku. Panel klimatizace známe také z Capturu.

Nové SUV-kupé se také zapsalo mezi vozy, u nichž bylo zvoleno nešťastné jméno. V zemích bývalé Jugoslávie totiž připomínalo válečného zločince. Željko Ražnatovič byl známý pod přezdívkou Arkan. Patřil mezi nejvlivnější postavy srbského podsvětí a šéfoval krvelačné Srbské dobrovolnické gardě, která si říkala s oblibou Tygři. Automobilka proto bude ve vybraných balkánských státech svou novinku nabízet jako Renault Mégane Conquest.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?

Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?

Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.

Historie

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě

Letos v červnu mu bude 94 let. Když v roce 1944 oslavil sedmnácté narozeniny, musel rukovat do wehrmachtu. „Přidělili mě ke kumpanii Jäger-Ersatz-Bataillon 49, to si pořád dobře pamatuji,“ vzpomíná vitální veterán Josef Bialas z Hlučínska exkluzivně pro CNN Prima NEWS. Tohle vyprávění zatím česká média ani dokumentaristé z Paměti národa nezaznamenali, Bialas se totiž celý život snažil válku vytěsnit z paměti: „Nerad o ní mluvím. Hodně vojáků kolem mě popadalo, tam jsem našel ruku, tam zas nohu...“

Odtrhne se Skotsko od Británie? Stoupenci nezávislosti získali v parlamentu většinu
Váleční veteráni dostanou od prezidenta dárek. Musí za něj ale předtím zaplatit
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Sobotní oslava i zmatky v pražské zoo. Počitadlo je matoucí, zoufají si lidé ve frontě
Další články
reklama
reklama