Čína dokončila obří obojživelnou válečnou loď. Záběry odhalují těžkotonážní konkurenci USA

Čína spustila na vodu obří obojživelnou válečnou loď.

Čína spustila na vodu svou první obojživelnou výsadkovou loď nové generace

Čína spustila na vodu svou první obojživelnou výsadkovou loď nové generace. Výkonnou a moderní válečnou lodí tak rozšířila své námořnictvo, kterým se snaží konkurovat vojenské síle Spojených států. Informuje o tom CNN.

Nová obojživelná čínská útočná loď třídy „Typ 076 byla představena v pátek při slavnostním spuštění na vodu v loděnici v Šanghaji, uvedlo námořnictvo čínské armády ve svém prohlášení. Loď pojmenovaná S'-čchuan podle jihozápadní čínské provincie je označována za „klíčový prostředek“ pro pokrok v transformaci námořnictva a posílení jeho operačních schopností na dlouhé vzdálenosti.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vojáky z KLDR posílají Rusové útočit nechráněné. Raněné raději dobíjejí, tvrdí Zelenskyj

Čína, která se již může pochlubit největšími námořními silami na světě, staví letadlové a velké válečné lodě závratným tempem, protože se snaží demonstrovat svou moc a dohnat vojenskou převahu USA, píše CNN.

Podle čínské armády patří loď s výtlakem přes 40 000 tun k největším obojživelným útočným plavidlům na světě. Využívá elektromagnetický katapultovací systém. Ten jí umožňuje nést letadla i vrtulníky. Systém elektromagnetického katapultu umožní lodi vypouštět větší a těžší letadla, než by mohla bez této technologie. To znamená, že letouny mohou nést více paliva, čímž se rozšíří jejich dolet i dosah lodi jako bojové platformy.

Systém elektromagnetického katapultu využívá dnes pouze jedna další válečná loď na světě – nejnovější letadlová loď amerického námořnictva USS Gerald R. Ford. Nejnovější čínská letadlová loď Fujian, která je ve fázi námořních zkoušek a ještě nebyla uvedena do provozu, je rovněž vybavena tímto systémem.

Carl Schuster, vojenský analytik a bývalý kapitán amerického námořnictva, uvedl, že velikost je v případě nového čínského plavidla velmi důležitá. „Ukazuje to odhodlání námořnictva vést expediční a obojživelnou válku a rozšiřovat své schopnosti v tomto směru,“ řekl a dodal, že to cosi vypovídá o soupeření mezi dvěma největšími námořními mocnostmi světa – Čínou a Spojenými státy. „Ukazuje to rostoucí schopnost Číny posilovat námořní moc v době, kdy se závazky a schopnosti amerického námořnictva plnit expediční a obojživelné mise i mise humanitární pomoci výrazně snížily,“ uvedl Schuster.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čína má novou populární atrakci. „Nebeský žebřík“ není vhodný pro lidi se slabým srdcem

Tagy:
politika Šanghaj obrana USA Čína válečná loď válečné loďstvo Námořnictvo Spojených států amerických Carl Schuster Plan ekonomika, obchod a finance vojenské vybavení