Úkryt před raketami: Ukrajinský Charkov má letos vánoční strom na bezpečném místě

Bez ohledu na to, že je Ukrajina ve válce s Ruskem, se snaží vedení Charkova vytvořit vánoční atmosféru. Ozdobený strom letos stojí na bezpečném místě v podzemním vestibulu jedné ze stanic metra tohoto druhého největšího ukrajinského města.

Starosta Charkova Ihor Terechov podle Rádia Svoboda řekl, že postavit vánoční strom jako v mírových časech na náměstí Svobody, které patří k největšímu prostranství tohoto druhu v Evropě, není možné. „Proto jsme se rozhodli ozdobit stromek v metru, to je bezpečné,“ uvedl.

Charkov byl zejména v první fázi války častým terčem ruských raketových a dělostřeleckých úderů. Lidé se před nimi ukrývali v metru, kde přespávali, nebo se tam konalo vyučování pro děti, aby přišly na jiné myšlenky.

V Kyjevě hlavní národní strom odhalí 19. prosince. Vzhledem k podmínkám války a energetické krizi způsobené ruskými útoky budou oproti předchozím rokům výrazně skromnější.

Osvětlení stromku bude napájeno elektřinou vyrobenou generátorem, pro rozsvícení ozdobných řetězců budou muset elektřinu lidé vyrábět šlapáním do pedálů rotopedů, napsal portál 1plus1.ua.

Tagy: