CNN Prima News válka

válka

Výpis příspěvků ke štítku „válka“

Vyhláška o maximální teplotě je děravá jako ementál. Právník zmínil paradoxy i absurdity

18. srpna 2022 16:57

Snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech? Povinnost není na straně koncových uživatelů, ale vlastníků nebo jejich společenství. Ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS to o připravované vyhlášce Ministerstva průmyslu a obchodu řekl právník Jan Chudoba. Podotkl, že pokud si lidé místo 18 °C vytopí o pár stupňů více, nikdo pokuty vymáhat nebude a ani nemůže. Chudoba také nastínil paradoxy i bizarnosti, které mohou případné kontroly doprovázet.

Drtivý útok Ukrajinců. Zabili jsme 100 ruských vojáků včetně velení armády, tvrdí gubernátor

18. srpna 2022 14:11

Ukrajinci zasadili Rusům další tvrdý úder. V okupovaném Lysyčansku srovnali raketami se zemí budovu velitelství. A celkový účet může Rusy hodně bolet. Podle ukrajinského představitele totiž přišlo o život přibližně 100 ruských vojáků včetně velení 2. armády a 20 příslušníků tajné služby FSB. Tato tvrzení nelze nezávisle ověřit, nicméně video s ničivými následky útoku sdílely i čečenské speciální jednotky.

Svoboda a Zaorálek: Zelenského bude soudit historie, vzal na sebe obří zodpovědnost

18. srpna 2022 06:52

Americký prezident Joe Biden od října minulého roku věděl, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje napadnout Ukrajinu. Informoval o tom deník Washington Post. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navíc vzkázal, že o této hrozbě obyvatele záměrně neinformoval proto, aby předešel panice. Podle exministrů zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za to Zelenského bude soudit historie. Uvedli to v pořadu 360°.

Drsné video z bojů: Dron svrhl bombu na ruského vojáka. Ostatní utekli, zraněnému nepomohli

17. srpna 2022 23:40

Ukrajinci provedli další úspěšný útok na ruské jednotky na východě země. Tentokrát pomocí dronu shodili bombu na nic netušící skupinku okupantů, kteří zrovna opouštěli zákop. Jednomu z vojáků spadla výbušnina přímo pod nohy. Muž zůstal ležet bezmocně na zemi. Ostatní vojáci utekli. Video, jehož pravost nelze nezávisle ověřit, koluje po sociálních sítích.

Ruská armáda netuší, kde přijde další útok. Bezpečnostní expert přiblížil taktiku Ukrajinců

17. srpna 2022 11:12

Ukrajinci na jihu země přešli do ofenzivy. Nejprve se zaměřovali na oslabení dělostřelectva, nyní to je spíše protiletecká obrana. Zatím ale nedošlo k velkému pozemnímu útoku. Tak hodnotí aktuální vývoj na Ukrajině bezpečnostní expert Martin Svárovský. Ve vysílání CNN Prima NEWS také přiblížil, jaké jsou další cíle Ukrajinců.

I malá jaderná válka by vyvolala globální hladomor, varují vědci. Kde by lidé trpěli nejméně?

17. srpna 2022 06:51

Jaderná válka mezi dvěma národy by mohla vyvolat globální hladomor. Vědci zkoumali, jaké dopady by měla na lidi žijící přímo v zemích, ve kterých konflikt vznikl, i na ty, kteří žijí na druhém konci světa. Zveřejnili několik scénářů, ze kterých vyplývá, že například ve Spojeném království by došlo k výraznému poklesu dostupných potravin, zatímco Austrálie by byla zasažena výrazně méně.

Medveděv ukázal novou mapu Ukrajiny. Zelenskému zbyde jen Kyjev, východ bude ruský

17. srpna 2022 05:50

Rusko zabere celý východ, sever i jih Ukrajiny a pochopitelně mu zůstane poloostrov Krym. Tak si rozdělení Ukrajiny představuje bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Nové uspořádání přestavil i na mapě, kterou zveřejnil i na sociálních sítích, přičemž se odkazuje na zahraniční experty, ty ale nejmenuje. Na mapě zaujme také to, že by samostatné ukrajinské republice zbyla pouze Kyjevská oblast. Zbytek země by podle Medveděvovy mapy připadl okolním zemím. Historik Libor Svoboda CNN Prima NEWS vysvětlil historické vazby zmíněných států na jednotlivé oblasti. Zároveň dodal, že Rusové v podstatě nemají ani historický nárok na poloostrov Krym, o kterém Moskva tvrdí, že „byl a je odjakživa ruský“.

Obrovský rozdíl mezi Ukrajinou a Ruskem. Expert popsal, jak útoky na Krymu ovlivňují válku

16. srpna 2022 13:57

Ukrajinské útoky na strategické cíle Rusů – letiště a muniční sklady – se začínají projevovat. Podle analytika Lukáše Visingra například tím, že Rusové vypálí denně méně granátů než dříve. Na Krymu explodoval v úterý ráno ruský muniční sklad, před týdnem exploze zasáhla vojenské letiště u města Saki. Zatímco o útoku na základnu Rusové mluvili jako o nehodě, úterní výbuch munice Kreml přímo označil za výsledek sabotáže. Prošetřuje se, zda nešlo o útok dronu.