CNN Prima News válka

válka

Výpis příspěvků ke štítku „válka“

Další průlom ruských linií. To nejlepší ale teprv přijde, slíbil generál a označil příští cíl

Ukrajinci hlásí, že se jim podařilo dosáhnout dalšího průlomu v ruské obraně, tentokrát poblíž obce Verbove v Záporožské oblasti. Informuje o tom americká stanice CNN s odkazem na vysoce postaveného ukrajinského generála Oleksandra Tarnavského. Ten slibuje nový ještě rozsáhlejší průlom, pokud se ukrajinským silám podaří obsadit klíčovou strategickou pozici. Tarnavskyj mimo to popsal, jaké problémy Ukrajincům nejvíce ztěžují jejich postup.

Ukrajinci rozprášili ruské velení na Krymu. Při útoku měli zabít i šéfa Černomořské flotily

Při ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zemřelo nejméně devět lidí. Mezi nimi měl být i velitel ruské Černomořské flotily admirál Viktor Sokolov. Dalších 16 osob bylo zraněno, a to včetně několika generálů. Ukrajinské síly pro speciální operace tvrdí, že armáda zasáhla budovu velitelství flotily během porady velení. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Živě
ON-LINE: Rázný vzkaz Zelenskému. Už nikdy neurážejte Poláky, rozzlobil se Morawiecki

Už nikdy více neurážejte Poláky, vzkázal premiér země Mateusz Morawiecki ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Při ukrajinském útoku na velitelství ruské Černomořské flotily v Sevastopolu na okupovaném Krymu zahynulo nejméně devět lidí, dalších 16 jich bylo zraněno, řekl stanici Hlas Ameriky šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov. Největší průlom Ukrajiny v rámci protiofenzivy teprve přijde, řekl ukrajinský generál Oleksandr Tarnavskij. Americký prezident Joe Biden přislíbil podle webu NBC News v rámci návštěvy Zelenského dodávku balistických střel ATACMS.

Ukrajinci zasáhli Černomořskou flotilu na Krymu, tvrdí gubernátor. Po sítích se šíří videa

Ukrajinské síly podnikly raketový útok na sídlo Černomořské flotily v Sevastopolu na Krymském poloostrově, uvedl v pátek na komunikační platformě Telegram gubernátor města Michail Razvožajev. V sídle vznikl požár. Při útoku zemřel jeden voják, sdělilo podle TASS ruské ministerstvo obrany. To později informaci upravilo s tím, že je dotyčný muž zatím nezvěstný.

Biden slíbil Zelenskému střely ATACMS. Mají dolet 300 kilometrů

Americký prezident Joe Biden přislíbil podle webu NBC News v rámci návštěvy ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského dodávku balistických střel ATACMS. Na pomoc Ukrajině byly již ve čtvrtek oznámeny americké tanky Abrams, které by měly být dodány už příští týden. Ukrajinské síly překonaly v Záporožské oblasti protitankové příkopy i dračí zuby a dostaly se za poslední obrannou linii okupantů, uvedl v pátek Institut pro studium války (ISW). Většina padlých Rusů nebyla na frontě ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii.

Skandál, vrazili jsme Ukrajině kudlu do zad. Tusk kritizuje polskou vládu za zastavení pomoci

Slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN o předstírání solidarity a nepřímém napomáhání Moskvě naštvala a zklamala jeho polský protějšek Andrzeje Dudu. Polský prezident to řekl v rozhovoru pro televizi TVN24. Poláci ve středu oznámili, že prozatím končí s vojenskou podporou Ukrajiny. Obě hlavy státu se ve čtvrtek setkaly, aby si situaci vyříkaly. Polský opoziční předák Donald Tusk mluví o „kudle do zad“ Ukrajině.

Ukrajinci opakovaně veřejně ponižovali Němce. Poláci si to líbit nenechají, říká Drulák

Poláci umějí tvrdě hájit své zájmy a nenechají si líbit ani útoky od ukrajinské strany. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog a bývalý diplomat Petr Drulák. Míní také, že Ukrajina si musí položit otázku, zda má smysl ve válce pokračovat. Další bývalý velvyslanec Michael Žantovský však upozornil, že útočnou válku proti svému sousedovi rozpoutalo Rusko a zastavení invaze je na něm. Současná polsko-ukrajinská „roztržka“ podle něj není příliš dramatická a jeden z dosavadních nejbližších spojenců Kyjeva v podpoře napadené země nepoleví.

Zaorálek: Putin se v Moskvě směje. Napětí mezi Polskem a Ukrajinou však nevzniklo poprvé

Není to poprvé, kdy mezi Ukrajinou a Polskem vzniklo napětí. Mají složitou minulost, roli hrají i jiné důvody. Tenze nepřišla zničehonic, Putin v Moskvě se ale směje. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl exministr zahraničí Lubomír Zaorálek (SOCDEM). Reagoval tak na vzkaz polského premiéra Mateusze Morawieckého, který sdělil, že Ukrajině jeho země už nepošle žádné další zbraně. Zaorálek dodal, že bez pomoci okolních zemí není Ukrajina schopná vést boj ani situaci ustát ekonomicky.