reklama

Schvaloval žhářský útok v Bohumíně a rasisticky urážel jeho oběti. Hrozí mu vězení

Policisté obvinili 43letého muže z několika trestných činů poté, co během požáru v panelovém domě v Bohumíně napsal komentář pod článkem na internetu, ve kterém žhářský útok nejen schvaloval, ale navíc rasisticky a nenávistně urážel jeho oběti. Při požáru zemřelo jedenáct lidí, včetně tří dětí. Za své výroky může muž strávit několik let ve vězení.

reklama

„Obviněný vyhotovil a následně zveřejnil komentáře nenávistného a rasistického charakteru k lidem bydlících v bytě zasaženém požárem,“ popsala čin obviněného mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Z komentáře mělo podle vyšetřovatelů jednoznačně vyplynout, že diskutující schvaloval žhářský útok a morálně podporoval jeho strůjce. Vše mělo mít navíc rasistický podtext. Několika větami v diskusi se proto začali zabývat vyšetřovatelé. Pátrání je nakonec dovedlo až k třiačtyřicetiletému muži, který si už vyslechl obvinění.

„Muže obvinili z trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a dále z trestného činu schvalování trestného činu,“ uvedla Kropáčová. Lidé z Bohumína, kde se požár odehrál, práci policistů vítají. „Je to dobře, alespoň si to uvědomí,“ řekl jeden z oslovených v anketě CNN Prima NEWS.

Vyšetřování tragédie v Bohumíně ještě stále není u konce. Čeká se na znalecké posudky, jejichž vyhotovení komplikuje pandemie koronaviru. Za žhářský útok s jedenácti obětmi je podle policistů odpovědný Zdeněk K. Jeden z bytů měl zapálit kvůli rodinném sporu s manželkou, která se od něj měsíc před tragédií odstěhovala. V době činu byl v podnapilém stavu.

U výslechu měl uvést, že si vůbec neuvědomil, co může svým jednáním způsobit. Skončil ve vazbě, kde nyní čeká na soud. Ve vězení může strávit i zbytek svého života.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama