Elton John i McCartney v slzách: Královna byla fantastická. Provázela nás celý život

Hold zesnulé britské královně Alžbětě II. vzdávají na sociálních sítích také britští umělci. Mnozí z nich se totiž s panovnicí setkali osobně. A to například při udělování šlechtických titulů.

Alžběta II. sice zůstávala věrná konzervativnímu přístupu, jak jí velel její úřad, přesto ale šla s dobou. Bylo to vidět například při udělování šlechtických titulů. Občas ho udělila i někomu, u koho by to lidé nečekali.

Blízký vztah ke královně měl bezesporu zpěvák Elton John. V roce 1996 obdržel z rukou královny jeden z pěti titulů Řádu britského impéria a o dva roky později se stal sirem. Právě on zazpíval na pohřbu princezny Diany v roce 1997. A stejně jako tehdy pro princeznu truchlí dnes i pro královnu.

„Byla inspirující, byla fantastická. Provedla naši zemi i přes největší a nejtemnější okamžiky s grácií, slušností a opravdovou starostlivou vřelostí. Je mi 75 let a byla se mnou celý můj život a teď je mi velmi smutno,“ napsal na Twitteru zpěvák.

Obdobné pocity sdílí i Paul McCartney z legendární skupiny Beatles, který byl v roce 1997 královnou povýšen do šlechtického stavu. „Bůh žehnej královně Alžbětě II., ať odpočívá v pokoji. Ať žije král,“ vzkázal na sociálních sítích hudebník, jehož kapela o královně dokonce složila píseň Her Majesty.

„Po celý můj život tu královna Alžběta II. vždycky byla s námi. Vzpomínám si, jak jsem v dětství sledoval v televizi její svatební okamžiky. Pamatuji si ji jako krásnou mladou dámu i tolik milovanou babičku britského národa. Hluboce soucítím s královskou rodinou,“ napsal na Twitteru 79letý rockový zpěvák Mick Jagger.

Nezapomenutelné setkání si připomněla také herečka Kate Winsletová, která obdržela přímo z rukou královny stříbrnou medaili za přínos moderní Británii. „Bylo mi ctí potkat královnu. Řekla mi, že je potěšena, že mi může předat mé vyznamenání, a pak se zeptala, zda mám ráda svoji práci. Odpověděla jsem, že ji miluji, ale ještě víc miluji být mámou,“ svěřila se na Instagramu herečka známá například z filmu Titanic.

Vzpomínku zveřejnili i další britští umělci včetně herce Daniela Craiga nebo zpěváka Stinga, který z rukou královny přijal Řád britského impéria.

Několik slov vzkázal její rodině také zpěvák Robbie Williams. „Odchod královny Alžběty II. mě silně zarmoutil. Reprezentovala Británii po celém světě s rozvahou a silou. V myšlenkách jsem s královskou rodinou a všemi, kdo ji milovali,“ napsal na Twitteru britský hudebník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.