Hříšně vtipná panovnice. Alžběta II. humorem nešetřila, potvrzuje to Bond či Paddington

Věděl to James Bond, medvídek Paddington, královnin bodyguard a nakonec i celý svět. Alžběta II. měla až hříšný smysl pro humor. Svůj důvtip dokazovala jak domácímu publiku, tak v zahraničí. Připomeňte si momenty, kdy královna veřejnost ohromila i pobavila.

Jedna z nejoblíbenějších historek, která o panovnici zejména na sociálních sítích koluje, se týká okamžiku, kdy se jí americký turista zeptal, zda někdy potkala královnu. „Nepotkala,“ odpověděla Alžběta II. Prozíravě však poukázala na svého bodyguarda Richarda Griffina a oznámila, že on se s ní setkává pravidelně.

Na historku, jíž byl součástí, Griffin moc rád vzpomíná. Jednalo se o jeden z mnoha okamžiků, kdy královna dokazovala, že není pouhým monumentem britské monarchie, ale velice důvtipnou ženou, která ráda pronese žert. Celému světu to dokázala mnohokrát.

Dobrý večer, pane Bonde

Stačí si vzpomenout na olympijské hry v Londýně, které se konaly v roce 2012. Bylo to právě zahájení, při němž na sebe britská panovnice opět upoutala pozornost. Oscarový režisér Danny Boyle připravil nástup nejváženějšího hosta večera ve velkém stylu. Není jasné, jak dlouho královnu k povedenému kousku přemlouval, ale souhlasila.

Na plátně se objevila po boku Jamese Bonda v podání oblíbeného herce Daniela Craiga. Když agent 007 vešel a odkašlal si, aby královně připomněl, že už je čas, zvedla hlavu. „Dobrý večer, pane Bonde,“ pronesla. Za zvuků fanfár v doprovodu psů corgi společně odešli do zahrady, nasedli do helikoptéry a odletěli směr olympijský stadion. Když nad cílovou destinaci doletěli, čekal diváky šok.

Dveře vrtulníku se otevřely a Její Veličenstvo spolu s agentem „vyskočili“ – s padákem v motivech britské vlajky. Překvapením bylo, když se o pár sekund později skutečná královna za ovací objevila v královské loži v doprovodu milovaného manžela, prince Philipa. „Pro veřejnost to byl zásadní zlom v jejím vystupování. Ukázala se jako dáma, která má smysl pro humor a je lidská,“ podotkla editorka webu Expres Barbora Koukalová pro CNN Prima NEWS.

Imitace i trefné hlášky

Humor královně vlastní zachytily kamery i ve společnosti prince Harryho. Vztah mezi babičkou a vnukem byl podle mnohých výjimečný. Přes veškeré neshody v rodině byl jejím miláčkem. Možná i z toho důvodu souhlasila, že se zúčastní propagace Invictus Games pro válečné veterány, jejichž je Harry patronem. Na videu si s Harrym prohlíží chystanou brožuru, když princ dostane vzkaz od Michelle Obamové a jejího manžela. Na konci krátkého videa pronese za zády exprezidentského páru jeden z vojáků vítězné „bum“, aby podtrhl, že USA ve hrách zvítězí. Královna v reakci na to jen pokrčila rameny a odvětila: „Bum, opravdu? Prosím tě.“

Nebyly to však pouze velké akce, kde dala královna průchod své humorné stránce. Její garderobiérka Angela Kellyová jednou podle webu The Washington Post řekla: „Královna má šibalský smysl pro humor a je skvělá imitátorka. Umí všechny přízvuky – včetně toho mého.“ Královna také uměla pronášet pohotové vtípky.

Příkladem může být loňský summitu G7 v Cornwallu. Během skupinového focení vedoucích představitelů, včetně prezidenta Bidena, královna prolomila ticho tím, že všem připomněla, že se mají „tvářit, jako by je to bavilo“. Na jiné akci G7 v témže roce šla krájet dort slavnostním mečem. Nůž odmítla, protože meč byl „neobvyklejší“.

Její humor byl patrný od prvních dnů její vlády. Při své korunovaci v roce 1953, kterou přenášela televize a sledovaly ji miliony lidí po celém světě, na sobě měla velmi těžké státní roucho. Když se chystala zahájit obřad, požádala arcibiskupa z Canterbury, zda by ji mohl malinko postrčit, aby „ji nastartoval“.

Vtip doprovázel celou dobu jejího panování, a to i ve chvílích, kdy se setkávala se světovými vůdci a premiéry. V roce 2018 při setkání se 43letým kanadským premiérem Justinem Trudeauem suše poznamenala: „Děkuji vám, pane premiére, že si připadám tak stará.“ Reagovala tak na přípitek Trudeaua, ve kterém chtěl demonstrovat vztah Alžběty II. ke své zemi. Uvedl, že se panovnice poprvé objevila na kanadských známkách už v roce 1935 ve věku 9 let.

Děkuji madam, za všechno

S přibývajícím věkem se zdravotní stav královny zhoršoval, na její vtip to však vliv nemělo. Ještě letos si na oslavu svého platinového jubilea připravila komediální scénku s oblíbenou britskou postavičkou – medvíkem Paddingtonem. Skeč byla překvapením i pro její nejbližší.

V průběhu čajového dýchánku v paláci královna medvídkovi prozradila, že má v kabelce zásobu sendvičů s marmeládou. Následně si oba lžičkami na porcelánových šálcích vyťukávali píseň We Will Rock You od skupiny Queen. Davy sledující předtočenou show před Buckinghamským palácem propukly v jásot. Paddington na konci scénky pronese symbolické: „Děkuji Vám, madam, za všechno.“ Právě tato věta se pak na Twitteru postavičky objevila po čtvrtečním oznámení královnina úmrtí.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:02

V Rusku se demonstruje proti mobilizaci

11:42

Zelenskyj: Ukrajina ve válce proti Rusku převzala iniciativu

11:15

Jak na anexi reagují západní politici?

10:48

Ukrajinci odhadují, že v Lymanu obklíčili na 5000 ruských vojáků

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.