Svatba, dítě, pak krutá rána. Jaroslav Drbohlav z Tří oříšků pro Popelku umíral mladý a slepý

Patřil k idolům dívčích srdcí, zemřel na vrcholu své slávy. Herec Jaroslav Drbohlav, kterého nejvíce proslavila postava princova pobočníka Vítka v pohádce Tři oříšky pro Popelku, zemřel v pouhých 38 letech.

Jaroslav Drbohlav patřil k nejhezčím českým hercům. Fanynky mu ležely u nohou, byl jedním z nejobsazovanějších, přesto se mu z toho hlava nikdy nezamotala. Stále zůstával skromným člověkem, který miloval svoji práci a u kolegů se těšil dobré pověsti. Když se v sedmadvaceti letech oženil a krátce nato se stal otcem dcery Evičky, začal žít spokojeným rodinným životem.

Pak ale přišla krutá rána. Ve třiceti letech onemocněl těžkou cukrovkou, která nebyla úspěšně léčena. Herec dokonce začal přicházet o zrak. I přesto všechno, co ho postihlo, neztrácel naději a o svůj život statečně bojoval. V divadle se snažil hrát, dokud to jen bylo možné. O tom, že téměř nevidí, diváci neměli ponětí. Na prknech, která znamenají svět, pokaždé ožil a přicházel na jiné myšlenky.

Jeho zdravotní stav se však začal prudce zhoršovat, Jaroslav oslepl a musel se rozloučit i s divadlem. A to pro něj bylo to nejsmutnější a nejbolestnější. Divadlo pro něj bylo jako droga, nemohl bez něj žít. Poslední představení odehrál na jaře roku 1983, o dva roky později zemřel. Příčinou bylo náhlé selhání jater. Bylo mu pouhých osmatřicet let.

Ženský na něj strašně letěly

To, že se stane hercem, bylo u Jaroslava Drbohlava jasné odmalička. Už jako dítě hrál divadlo v Domě pionýrů v Karlíně, byl členem Dismanova dětského rozhlasového souboru a na filmovém plátně debutoval v šesti letech ve filmu Jaroslava Papouška Buďme připraveni. A nezůstalo jen u toho. Když se objevil ve snímku Jurášek, nebylo mu ani deset. V patnácti ve filmu Kuřata na cestách už nikoho nenechal na pochybách, že v něm dřímá velký talent.

Během své krátké, ale zato bohaté kariéry stihl natočit téměř čtyřicet filmů. Představoval sympatické milovníky, šarmantní grázly i romantické hrdiny. Když vystudoval DAMU, stal se velkým oblíbencem režiséra Václava Vorlíčka, který ho obsazoval snad do všech svých filmů a držel nad ním ochrannou ruku. „Jeho smrt zasáhla všechny. Ten konec byl opravdu velmi smutnej a krutej. Byl to talentovaný herec, který toho mohl ještě hodně dokázat a měl toho hodně před sebou. Velká škoda, že odešel tak brzy. Byl to fajn člověk, rád jsem s ním točil. A hrozně na něj letěly ženský,“ vzpomínal na něj během života Vorlíček.

VIDEO: Připadal jsem si jako skutečný princ, vzpomíná Trávníček na natáčení ikonické Popelky

Tagy: