CNN Prima News cukrovka

cukrovka

Výpis příspěvků ke štítku „cukrovka“

Česko, země obézních dětí: Tloustnou a málo sportují. Pomůže daň z cukru, říká expert

Zájem českých dětí o spontánní sportování prudce poklesl. Vede to k obezitě i komunikačním problémům mladé generace. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to tvrdí Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů ČR. Podle něj je nutné, aby zasáhl stát. Daň z cukru je prý jen jeden z mnoha nutných kroků. Začít bychom měli tím, že místo olympijských „profíků“ začneme podporovat obyčejné sportovní nadšence.

Léky na hubnutí pomohu předcházet nemocem, tvrdí expert. Pro postavu do plavek ale nebudou

V budoucnu pomohou medikamenty lidem s obezitou nejen shodit váhu, ale také předcházet infarktu či cévní mozkové příhodě, uvedl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS diabetolog z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Martin Haluzík. Léky by podle něj neměly primárně sloužit těm, kteří „chtějí zhubnout tři kila či být dobře vyrýsovaní do plavek“. Expert popsal, za jakých podmínek je platí zdravotní pojišťovna.

Místo prášků zelenina na předpis. Ve zdravotnictví sílí nový trend, stojí za ním i covid

Ovoce a zelenina „na předpis“ by mohly v budoucnosti doplňovat klasické metody v léčbě pacientů. Programy, ve kterých lékaři poskytují nízkopříjmovým domácnostem poukázky na nákup čerstvých plodin, se v posledním desetiletí, a zejména po vypuknutí epidemie koronaviru, objevují stále častěji, uvedl deník Washington Post. Podle nové studie, zveřejněné v odborném časopisu Circulation, se účastníkům podobných programů zlepšily některé zdravotní ukazatele o zhruba poloviční hodnoty oproti užívání běžně předepisovaných léků.

Dvouapůlletý Alex vypil pět litrů vody denně a pořád spal. Jak poznáte, že je dítě diabetik?

První symptomy cukrovky 1. typu se u nyní osmiletého Alexe objevily v době, kdy mu bylo 2,5 roku. „Příznaky jsme dlouho přehlíželi a přičítali je jiným okolnostem. Hodně zhubl, tak jsme si říkali, že má více pohybu. V létě hodně pil a my mysleli, že je to z horka,“ popisuje Alexova maminka Veronika (39 let) z Pardubic. Chlapcův stav se ale stále zhoršoval a postupně se přidávaly další obtíže, které už nešlo přehlížet. Alexovo onemocnění převrátilo rodině život vzhůru nohama.