reklama
CNN Prima News cukrovka

cukrovka

Výpis příspěvků ke štítku „cukrovka“

COVID-19 byl loni základní příčinou úmrtí u 10,5 tisíce lidí, říkají statistici

COVID-19 byl podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) loni druhou nejčastější základní příčinou úmrtí. Podlehlo mu 10 539 lidí, tedy více než osm procent zemřelých. Dalším lidem významně zhoršil zdravotní stav a přispěl k jejich dřívějšímu úmrtí, řekl ve středu novinářům předseda ČSÚ Marek Rojíček. První základní příčinou smrti zůstala ischemická choroba srdeční, které podlehlo 19 171 osob, třetí cévní nemoci mozku (4 196).

Indii kromě pandemie covidu trápí i černá plíseň. Můžete přijít o oko a kus čelisti

Začátkem května začali lékaři v Indii panikařit kvůli nárůstu výskytu tzv. mukormykózy – vzácné a potenciálně smrtelné infekce známé také jako černá plíseň. Mnoho nakažených jsou pacienti s COVID-19 nebo ti, kteří teprve nedávno nákazu prodělali. V posledních několika týdnech byly po celé zemi hlášeny tisíce případů černé plísně, stovky lidí byly hospitalizovány a nejméně 90 jich zemřelo. Ústřední vláda mukormykózu zařadila mezi nemoci podléhající oznamovací povinnosti.

Strach z covidu vyhnal třetinu diabetiků z ordinací. Lékaři varují před zanedbáním péče

Během pandemie ubylo v ordinacích diabetologů až 30 procent pacientů. Z velké části kvůli strachu z nákazy. Lékaři ale ubezpečují, že ordinace jsou bezpečné a díky osobní kontrole dokážou včas odhalit zhoršení nemoci a zakročit. Odkládání návštěv je podle nich větším rizikem než koronavirus. Řada pacientů „bez dozoru“ především kvůli nedostatku pohybu během lockdownu přibrala osm a více kilogramů.

PŘEHLEDNĚ: Je tu další vlna očkování proti covidu. Kdo na něj má nárok a jak se hlásit?

Nechat se naočkovat proti covidu od středy můžou i chronicky nemocní pacienti. Podle jakého klíče se budou lidé ve frontě na vakcínu řadit? A „jak moc nemocní“ musíte být, abyste měli na očkování nárok? Pokud máte například „jen“ lehkou cukrovku, můžete se s brzkým očkováním rozloučit. A dokonce ne každá chronická choroba je jasnou poukázkou na vakcinaci.

Obezita je daň za luxus, nejdůležitější je udělat si čas na pohyb, tvrdí odborník

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zaujímá Česká republika sedmé místo v žebříčku nejobéznějších zemí v Evropě. Do roku 2030 by měla obezitou trpět více než polovina evropské populace. Obézní lidé přitom násobně častěji trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou, kardiovaskulárními komplikacemi, infarkty či mozkovými příhodami a jsou také rizikovou skupinou onemocnění COVID-19.

Český milionář, 22letý Václav Staněk, vybudoval několik firem i vzdor vážné nemoci

Další díl úspěšné reality show televize Prima Milionář mezi námi tentokrát z komfortu vytrhne jednoho z nejmladších českých milionářů, dvaadvacetiletého podnikatele a majitele obuvnické značky Vasky Václava Staňka. Na týden změní svůj život a vydá se v utajení do Kyjova. S pouhými 550 korunami v peněžence opustí rodinu i své podnikání a bude pracovat jako dobrovolník. Bude to pro něj ale ještě náročnější kvůli jeho vážné nemoci. Sledujte v pátek ve 20:15 na Primě.

Únavu, hubnutí či žízeň u dětí nepodceňujte: Může jít o cukrovku, trpí jí téměř milion Čechů

Diabetes Day vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO) již od roku 1991 a tento den připadá na 14. listopadu. Cílem je poukázat na to, že v Česku se léčí s cukrovkou téměř milion lidí a mnoho dalších ani netuší, že toto onemocnění má. Podle odborníků z Mezinárodní diabetologické federace bude lidí s cukrovkou přibývat a v roce 2045 může být ve světě až 629 milionů lidí s tímto onemocněním. Mezi diabetiky je také řada dětí. Nemoc se nevyhýbá ani těm nejmenším.

reklama