reklama

V Česku je 650 tisíc lidí bez úspor. Do konce roku je čeká výrazný propad příjmů

V Česku nemá 650 tisíc dospělých dostatečné úspory a zároveň do konce roku očekávají výrazný propad příjmu. V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na CNN Prima NEWS to řekl sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík. Tématem úterního Silného hlasu byla bída s nouzí v době blahobytu.

reklama

Hosty úterního Silného hlasu byly také rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a soudní exekutorka Katarína Maisnerová.

Podle rektorky Nerudové může být výsledkem krize i to, že budou Češi šetřit a odkládat spotřebu. „Takovým klasickým obrázkem může být nákup, například nových aut. Registrace nových vozidel v dubnu klesla o 76 procent. To souvisí s tím, že se ve společnosti poslední dva měsíce usídlil strach. Lidé skutečně odkládají nákupy zbytného zboží,“ uvedla Nerudová s tím, že ekonomická krize podle ní dopadne nejtvrději na pečující osoby a samoživitele.

Stát nebyl připraven

Nerudová spolu s Maisnerovou kritizovaly v pořadu Markéty Fialové i pomalost pomoci státu zasaženým firmám a podnikatelům. „Já jsem názoru, že pomoc státu přichází velmi pomalu, že stát na nic takového nebyl připraven,“ uvedla Maisnerová. „Do toho lidé musí platit nájem, musí platit služební telefony, musejí platit IT odborníka, faktury pořád přicházejí," uvedla Maisnerová. „Myslím si, že spousty malých podnikatelů, řemeslníků budou možná muset žádat o oddlužení," dodala Maisnerová.

K tématu

S exekucemi už se podle ní řada lidí naučila žít. „Takže jim to v životě nezpůsobuje žádné problémy," dodala Maisnerová.

Celý rozhovor a pořad naleznete v přiloženém videu.

Tagy: pokles ekonomiky spotřeba domácností CNN Prima NEWS Silný hlas Markéty Fialové

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama