V Česku je 650 tisíc lidí bez úspor. Do konce roku je čeká výrazný propad příjmů

Chanov

V Česku nemá 650 tisíc dospělých dostatečné úspory a zároveň do konce roku očekávají výrazný propad příjmu. V pořadu Silný hlas Markéty Fialové na CNN Prima NEWS to řekl sociolog a ředitel agentury STEM Martin Buchtík. Tématem úterního Silného hlasu byla bída s nouzí v době blahobytu.

Hosty úterního Silného hlasu byly také rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a soudní exekutorka Katarína Maisnerová.

Podle rektorky Nerudové může být výsledkem krize i to, že budou Češi šetřit a odkládat spotřebu. „Takovým klasickým obrázkem může být nákup, například nových aut. Registrace nových vozidel v dubnu klesla o 76 procent. To souvisí s tím, že se ve společnosti poslední dva měsíce usídlil strach. Lidé skutečně odkládají nákupy zbytného zboží,“ uvedla Nerudová s tím, že ekonomická krize podle ní dopadne nejtvrději na pečující osoby a samoživitele.

Stát nebyl připraven

Nerudová spolu s Maisnerovou kritizovaly v pořadu Markéty Fialové i pomalost pomoci státu zasaženým firmám a podnikatelům. „Já jsem názoru, že pomoc státu přichází velmi pomalu, že stát na nic takového nebyl připraven,“ uvedla Maisnerová. „Do toho lidé musí platit nájem, musí platit služební telefony, musejí platit IT odborníka, faktury pořád přicházejí," uvedla Maisnerová. „Myslím si, že spousty malých podnikatelů, řemeslníků budou možná muset žádat o oddlužení," dodala Maisnerová.

S exekucemi už se podle ní řada lidí naučila žít. „Takže jim to v životě nezpůsobuje žádné problémy," dodala Maisnerová.

Celý rozhovor a pořad naleznete v přiloženém videu.

Tagy: