reklama

Škoda 1200: Takhle by dnes mohl vypadat esenbácký a taxikářský sedan z 50. let

Mezi známými historickými modely, jako jsou Škoda 1000 MB, Škoda 110 R či Škoda Felicia, se neprávem zapomíná na pohledný sedan 1200/1201 z padesátých let minulého století. Český designer David Sova se jeho linky rozhodl oživit a stvořit z nich luxusní limuzínu.

reklama

Škodu 1200 (995) a později její modernizovanou verzi 1201 vyráběla mladoboleslavská automobilka mezi lety 1952 a 1961. Nejprve vznikaly sedany, které nahradily ve výrobě starší Tudor (1101/1102), ale pak se rodina rozrostla o kombi, dodávku, sanitku a pick-up. Po příchodu Spartaku a modernější Octavie však sedany začaly postrádat smysl, a tak se výroba přeorientovala spíše na produkci pracovních verzí. Sedany se navíc kvůli naléhavé potřebě režimu získávat tvrdou měnu z drtivé většiny exportovaly na západ a doma zůstávaly víceméně jen vozy pro státní složky nebo taxislužbu. Než řadu 1200/1201 v roce 1961 vystřídal užitkový model 1202 vzniklo v závodech Mladá Boleslav, Kvasiny a Vrchlabí přibližně 67 000 exemplářů.

Nový život

Na sedan však nezapomněl mladý český designér David Sova a vytvořil jeho moderní interpretaci. Originálem se inspiroval jen lehce, dokonce se rozhodl „zrušit“ typické kulaté reflektory dvanáctistovky, které originál doprovázely po celou dobu kariéry, a nahradil je modernějšími vertikálními. Přesto jeho vizualizaci Škody 1200 pro 21. století nechybí typické oblé linie a svalnatý ponton. Nejpovedenější je asi zadní svažující se část, která dává moderní interpretaci prémiový šmrnc. Zvlášť objevuje-li se v ní svítící nápis Škoda. David také hledal optimální tvar zadního sloupku, což je vidět z více skic.

Škoda se tak změnila na elegantní limuzínu s obrovskými koly, která by se neztratila ani v projektu Ikony v novém hávu, ve kterém dává česká automobilka příležitost mladým designérům, aby si „pohráli“ s jejími historickými modely. Samozřejmě jde jen o sen, který nemá nejmenší šance stát se realitou. Pokud by měla i Škoda přivést na svět retromodel podobně, jako se k tomu chystá Renault se svými ikonami R4 a R5, jistě by to nebyla právě Škoda 1200. V portfoliu má mnohem atraktivnější kousky jako kabriolet Škoda Felicia či populární kupé Škoda 110 R.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama