Skotští ochránci staví „superdálnici“ pro veverky. Vyjde na čtvrt miliardy

Skotská nezisková organizace zabývající se ochranou přírody chce vybrat téměř čtvrt miliardy korun na výstavbu „superdálnice“ pro veverky a další divoká zvířata. Díky vybraným penězům by mohla rozšířit stávající chráněné území.

Organizace Woodland Trust Scotland chce za vybrané peníze zakoupit pozemky o rozloze čtyři a půl tisíce akrů ve Wester Ross. Ty sousedí s pozemky, které organizace již ve svém vlastnictví má. V nové oblasti by chtěli vysadit původní stromy a další rostliny, a vytvořit tak mozaiku habitatů pro divoká zvířata.

Nový les by propojil dvě stávající rezervace, díky čemuž by zdejší veverky získaly možnost volně se pohybovat v rámci celé oblasti. Kromě toho by se tak mohly šířit i lišejníky, mechy či hmyz – v lesích stávajícího chráněného území najdeme hned několik chráněných druhů rostlin i zvířat. Jde například o orly skalní, kuny, ale především veverky, pro které by vznikající „superdálnice“ mohla být převratnou změnou.

„Pokud se nám podaří zlepšit zalesnění v oblasti Couldoranu, očekáváme, že se do nové oblasti přesune mnoho dalších druhů, jelikož jejich teritorium i životní prostor se zvětší. Do 60. let zde žili i divoké kočky a doslechli jsme se, že se tu možná znovu objevily,“ vysvětluje ředitel organizace Alastair Seaman. Zdánlivě náročný úkol získat finance na odkup nových pozemků se však zřejmě povede dokončit – v roce 2019 se totiž stejným způsobem organizaci podařilo zakoupit stávající pozemky.

Tagy: