reklama

Skotští ochránci staví „superdálnici“ pro veverky. Vyjde na čtvrt miliardy

Skotská nezisková organizace zabývající se ochranou přírody chce vybrat téměř čtvrt miliardy korun na výstavbu „superdálnice“ pro veverky a další divoká zvířata. Díky vybraným penězům by mohla rozšířit stávající chráněné území.

reklama

Organizace Woodland Trust Scotland chce za vybrané peníze zakoupit pozemky o rozloze čtyři a půl tisíce akrů ve Wester Ross. Ty sousedí s pozemky, které organizace již ve svém vlastnictví má. V nové oblasti by chtěli vysadit původní stromy a další rostliny, a vytvořit tak mozaiku habitatů pro divoká zvířata.

Nový les by propojil dvě stávající rezervace, díky čemuž by zdejší veverky získaly možnost volně se pohybovat v rámci celé oblasti. Kromě toho by se tak mohly šířit i lišejníky, mechy či hmyz – v lesích stávajícího chráněného území najdeme hned několik chráněných druhů rostlin i zvířat. Jde například o orly skalní, kuny, ale především veverky, pro které by vznikající „superdálnice“ mohla být převratnou změnou.

„Pokud se nám podaří zlepšit zalesnění v oblasti Couldoranu, očekáváme, že se do nové oblasti přesune mnoho dalších druhů, jelikož jejich teritorium i životní prostor se zvětší. Do 60. let zde žili i divoké kočky a doslechli jsme se, že se tu možná znovu objevily,“ vysvětluje ředitel organizace Alastair Seaman. Zdánlivě náročný úkol získat finance na odkup nových pozemků se však zřejmě povede dokončit – v roce 2019 se totiž stejným způsobem organizaci podařilo zakoupit stávající pozemky.

Tagy:
Skotsko ochrana přírody kočka divoká orel skalní

Hlavní zprávy

Olympiáda v Pekingu jako svátek sportu? Dva měsíce před startem spíš symbol strachu

Do zahájení zimních olympijských her v Pekingu zbývají přesně dva měsíce. Místo toho, aby se mluvilo o tom, kdo bude bojovat o medaile, se řeší, zda vůbec sportovci, kteří se mají na hrách představit, přicestují. Odradit je mohou ještě přísnější covidová opatření než při hrách v Tokiu nebo znepokojivá situace kolem tenistky Pcheng Šuaj. Už před startem olympiády je tak její renomé značně pošramocené.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Výbuch indonéské sopky si vyžádal mrtvého a 41 zraněných. Všude jsou oblaka kouře a popela

Aktualizováno

Na východě nejlidnatějšího indonéského ostrova Jáva v sobotu vybuchla sopka Semeru. Vychrlila mohutný oblak tmavého kouře a popela, čímž donutila obyvatele přilehlých oblastí, aby se dali na útěk. Místní úřady uvádějí, že zemřel nejméně jeden člověk, 41jich utrpělo zranění. Náměstek šéfa okresu Lumajang Indah Masdar na tiskové konferenci oznámil, že desítky lidí mají popáleniny.

reklama

Domácí zpravodajství

Židé odsuzují antivaxery za nošení hvězd: Neočkovaní se oproti válce mají skvěle

Odpůrci očkování a protiepidemických opatření přicházeli v posledních měsících na demonstrace kromě transparentů i s různými doplňky na kabátech a bundách. Kromě odznáčků, kterými dávali najevo svůj negativní názor na vakcinaci či opatření, si někteří z nich na oblečení připevnili žlutou hvězdu připomínající tu, kterou nosili Židé za 2. světové války na územích okupovaných nacisty. Židovská obec v Praze však takové jednání odsuzuje. Stejně tak i jakékoliv srovnávání problémů neočkovaných se strastmi Židů za války.

Kde se vzala mutace omikron? Mohla se vyvinout u pacientů s AIDS, poukazují vědci

O nově objevené verzi koronaviru se toho zatím příliš neví. Celý svět teď hledá odpověď na otázku, jak varianta omikron, která má přes 50 mutací včetně více než 30 na takzvaném hrotovém (spike) proteinu, vlastně vznikla. Podle izraelského vědce Cyrille Cohena se mohla vyvinout v těle pacientů trpících nemocí AIDS. Tuto možnost podpořili i další odborníci, jiní ji naopak považují za nepravděpodobnou.

reklama