reklama

Polsko bude těžit v panenských lesích, proti jsou ochránci i lesníci

Polská lesní správa má v plánu vykácet dalších třicet procent stromů z panenských lesů Bukovských vrchů na úpatí Karpat. Proti nadměrným zásahům do lesa, který se již od osmdesátých let uchází o statut národního parku, Poláci sepisují petice a provádějí blokády. Proti kácení v Bukovských vrších jsou přitom i samotní lesníci. Těžba dřeva totiž neohrožuje jen zdejší křehký ekosystém a jeho zvířecí obyvatele – je i velkou zátěží pro infrastrukturu a půdu, která se potýká se suchem.

reklama

Žádost o vytvoření národního parku v Pogórze Przemyskie byla podána již v roce 1982. I přesto, že se o ní v průběhu let mnohokrát jednalo, lesy nikdy zákonnou ochranu nezískaly. Přitom podle odborníků jde o podobně významné místo, jako je například Bělověžský prales. I ve zdejších netknutých lesích najdeme mnoho ohrožených rostlinných i živočišných druhů. Kromě nejednoho chráněného ptačího druhu zde ale žijí i například medvědi či vlci, kteří kvůli zásahům do svého životního prostředí, k nimž dochází v posledních dvou desetiletích, stále častěji vyhledávají útočiště v blízkosti lidských sídel.

Proti kácení protestují ochránci přírody, „obyčejní“ lidé i samotní lesníci. „Státní lesy se jako instituce musí proměnit a překopat způsob svého přemýšlení. Ano, vše, co dělají, je v souladu se zákonem, nicméně plán těžby a způsob, jakým dnes Lesy fungují, je naprosto nepřijatelný. I kdyby jen proto, že postup nepodrobili veřejné diskuzi,“ uvádí Piotr Klub z Nadace pro přírodní dědictví. Těžba těžkou technikou a nástup smrkových monokultur namísto vykácených lesů však představují problém i v souvislosti s dopady klimatické krize, jelikož zhoršují problém se suchem.

Do protestů se zapojili i aktivisté. Jedna ze skupin od 3. ledna brání les neobvyklým způsobem. Aktivistický kolektiv Wilczyce (Vlčí ženy) blokuje část lesa, kterou Lesní správa označila jako 219a, ve vlčích maskách na tripodech. „Vážíme si všech lesů. Pralesů, příměstských hájů, dokonce i stromů v parcích. Les, ve kterém se nacházíme, je ale jedinečný. Jakožto přirozený horský les vytváří unikátní ekosystém. Funguje jako hydroizolace bránící suchu a záplavám po celé zemi. Poskytuje přístřešek mnoha neobyčejným a ohroženým druhům ptáků, savců, mechů, lišejníků i játrovek. Jsme přesvědčeni, že každý z nich má na toto místo nárok: medvědi, vlci, rysi i žáby…“ uvádí prohlášení kolektivu.

Podle Kluba by problém mohlo vyřešit navrhované rozšíření chráněných oblastí. I to je však spojeno s obtížemi. „Zaměstnanci národních parků jsou placeni mnohem hůře než zaměstnanci Lesní správy,“ vysvětluje Klub. Podle něj by tak peníze získané z využívání přírodních zdrojů měla Lesní správa odevzdávat do státního rozpočtu, díky čemuž by mohly být navýšeny platy zaměstnanců v chráněných územích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků
Koronavirus

Někdo se zbláznil, nebo je to sabotáž. Flegr nechápe méně časté testování zdravotníků

Pro zaměstnance platí od 17. ledna povinnost se kvůli omikronu dvakrát týdně testovat. Současně navíc začala platit vyhláška ministerstva zdravotnictví, která ulevuje pracovníkům sociálních služeb a zdravotníkům. Očkovaní se nemusí testovat vůbec a ostatní jen jednou týdně. Podle ministerstva stačí, že používají ochranné pomůcky. Fanouškem tohoto opatření není evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něj jde o hazard s lidskými životy.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky
Počasí

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ředitel závodů F1 na odstřel kvůli fiasku. Není hlavní viník, jde proti proudu Enge

Fiasko, totální selhání nebo krádež. Nelichotivých slov, která padala po konci sezony formule 1 kvůli poslednímu závodu, by se našla spousta. Ročník 2021 byl přitom jedním z nejatraktivnějších v historii královny motorsportu, nicméně po nervy drásající koncovce v Abú Dhabí zůstávala pachuť, jež nejvíce pocítil Lewis Hamilton a jeho tým Mercedes. Hlavním hromosvodem zlosti byl a je ředitel závodu Michael Masi. Svůj pohled na věc teď přidal Tomáše Enge, první a zatím také poslední Čech, který kdy do prestižního seriálu nakoukl.

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Slavný francouzský herec zemřel při nehodě na lyžích. Zahrál si mladého Hannibala Lectera

Ve věku 37 let zemřel po nehodě na lyžích francouzský herec Gaspard Ulliel. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na informace od hercovy rodiny. Filmoví fanoušci si Ulliela mohou pamatovat například z „jehňátkovského“ prequelu Hannibal – Zrození, v němž ztvárnil mladého Hannibala Lectera. Před smrtí se stihl ujmout role záporné komiksové postavy Midnight Mana v chystaném seriálu Moon Knight.

reklama

Domácí zpravodajství

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

reklama