reklama

Slavná italská automobilka málem skončila. Teď má designéra, který jí nakreslí SUV

Nabízela řadu sportovních i luxusních vozů, dnes prodává jediný. Automobilce Lancia se nepodařilo transformovat do moderní firmy a pomalu umírala. Nyní se ji evropský koncern Stellantis, pod který spadá, rozhodl probudit ze spánku. Přizval nového designéra a ten už kreslí SUV.

reklama

Na světě existuje jen málo automobilek, které by ve svém modelovém portfoliu neměly žádné SUV a byly přitom úspěšné. Nedaří se zatím ani italské značce Lancia, jež před desetiletími patřila mezi respektované výrobce luxusních a sportovních vozů se širokou nabídkou. Dnes produkuje jediný vůz – stylový městský hatchback Lancia Y, který se ve své třetí generaci prodává už 10 let a téměř výhradně na italském trhu.

Kdysi slavná automobilka tak už upadá v zapomnění. Nově zformovaný koncern Stellantis, do jehož velké říše značek Lancia také patří, se ale rozhodl, že ji padnout nenechá. Najal pro ni nového designéra Jeana-Pierra Plouého. Ten v polovině osmdesátých let začínal u Renaultu a stojí za velmi úspěšným modelem Renault Twingo. Pracoval ale i pro Volkswagen nebo Ford, než se v roce 1999 usídlil v Citroënu.

Protože Citroën nabízel na začátku tisíciletí podobně výstřední vozy jako Lancia, měl by si nový šéf designu italské automobilky na firmu rychle zvyknout. Zatím není úplně jasné, jaký bude první model, který z jeho pera vzejde. Logicky se dá ale předpokládat, že půjde o SUV, bez nějž už Lancia nemůže dál fungovat.

A vzhledem k tomu, že koncern Stellantis nyní využívá společnou techniku (platforma CMP) pro malá SUV Peugeot 2008, DS 3 Crossback a Opel Mokka, lze odhadnout, že by podobný vůz mohl brzy jezdit i s logem Lancie na přídi. „Znovuzrození Lancie je opravdu vzrušujícím úkolem,“ řekl po svém jmenování Jean-Pierre Ploué.

„Je to ikonická značka. Má veliký potenciál. My obnovíme její důležitou pozici a postavíme ji znovu do centra evropského dění,“ věří Ploué. Ten musí zároveň doufat, že Lancia, na kterou lze ve větší míře narazit už jen v ulicích italských měst, neztratila své evropské fanoušky.

Tagy:
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta
OH 2021

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec ale hlásí ženská štafeta

Olympijské hry v Tokiu pokračují po pátečním slavnostním ceremoniálu svým druhým dnem. Turnaj končí pro české kvarteto v ženské štafetě, je mimo postupující osmičku. Tenistka Barbora Krejčíková po zranění své soupeřky naopak postupuje dál ve dvouhře, vítězství nakonec urvala i Markéta Vondroušová. Cyklista Michael Kukrle zanechal ve svém závodě na 230 kilometrů velmi výraznou stopu, kdy po většinu závodu jel ve vedoucí skupině. Nakonec ovšem neuspěl. První zlatou medaili v Tokiu bere Čína. Získala ji pro ni střelkyně Jang Čchien.

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama

Domácí zpravodajství

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama