reklama

Soud zrušil aktuální omezení restaurací či heren. Zakázat hosty nelze, rozhodl

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin v aktuálním opatření ministerstva zdravotnictví. Rozhodnutí ale nebude mít bezprostřední dopad. Zásah soudu totiž vstoupí v platnost dnem právní moci rozsudku, tedy po vypracování odůvodnění a po doručení. Sporné opatření se týkalo provozu v aktuálním týdnu, pro příští týden je už připravené nové opatření, v základních bodech totožné – vnitřní prostory restaurací mají zůstat zavřené, stejně jako herny a kasina.

reklama

Opatření nemělo dostatečnou oporu v zákonech. Podle soudce Tomáše Langáška by ministerstvo zdravotnictví mělo reagovat na argumenty soudu a budoucí opatření upravit. Dosud se prý z rozhodování NSS o opatřeních přijímaných podle pandemického zákona příliš nepoučilo. Exekutiva by podle něj měla zvážit změnu pandemického zákona, aby umožňoval právně čistým způsobem regulovat, co je třeba.

K tématu

„Není naším zájmem a cílem, abychom odkládali rozhodování v jiných věcech a řešili stále totéž týden co týden bez nějaké naděje na nějakou změnu v zákonném základu pro činnost ministerstva,“ řekl Langášek.

Ministerstvo podle něj zná pohled soudu na opakovaně přijímaná opatření ve stravovacích službách, tedy ví, v čem je problém. „Podle mého názoru a přesvědčení by nemělo pokračovat v nezákonném opatření, ale samozřejmě musí jej někdo formálně zrušit, nahradit jiným nebo nenahrazovat žádným. Ale tento krok musí učinit ministerstvo, ta zodpovědnost je na něm,“ uvedl Langášek.

„Ministerstvo zdravotnictví se momentálně s rozhodnutím NSS seznamuje. Následně bude vydáno oficiální stanovisko,“ sdělila v reakci mluvčí ministerstva Jana Schillerová.

Obchod a služby může vláda omezit, ale ne zakázat

Návrh k NSS podal advokát Adam Černý z pozice zákazníka, který nemůže využívat služby restaurací, což prý zasahuje do jeho sociálních vazeb a trávení volného času. Černý se jednání osobně nezúčastnil, zástupce ministerstva zdravotnictví Jan Bačina opatření hájil. Restaurace či bary mohou mít otevřené zahrádky, vnitřní prostory jsou zavřené. Výjimky platí například pro školní a zaměstnanecké stravování.

Opatření je formulováno tak, že ve vnitřních prostorách restaurací, heren a kasin opatření zakazuje přítomnost veřejnosti. Podle NSS ale pandemický zákon umožňuje omezit obchod a služby, ale nikoliv zakázat jejich provoz, a to ani prostřednictvím zákazu přítomnosti veřejnosti. Stejným způsobem rozhodnul NSS už v dubnu.

Ministerstvu nyní před soudem nepomohlo ani to, že kromě pandemického zákona opřelo poslední opatření také o zákon o ochraně veřejného zdraví. Ten ale podle soudu umožňuje omezit styk osob lidí podezřelých z nákazy, ale nikoliv plošně, v celé zemi, pokud tedy nenastane výjimečná situace, kdy je skutečně celá země jediným ohniskem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Sněmovna

Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal

Sněmovna zřejmě vydá Volného k trestnímu stíhání kvůli ivermektinu. Sám o to požádal

Sněmovna pravděpodobně vydá nezařazeného poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor v úterý doporučil podle informací dvou členů plénu, aby policejní žádosti vyhovělo. Policie podezírá Volného z šíření poplašné zprávy kvůli příspěvku na sociální síti o léku ivermektin. Volný novinářům řekl, že chce být vydán. Sněmovna rozhodne zřejmě na červencové schůzi.

Ústecký kraj

Kvůli zásahu v Teplicích se chystá protest. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky

Kvůli zásahu v Teplicích se chystá protest. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky

Lidé v Teplicích zapalují svíčky na místě, kde policisté zpacifikovali muže, který při převozu do nemocnice zemřel. Místní zákrok policie přirovnávají k brutálnímu zacházení americké policie s Georgem Floydem. Soudní pitva přitom určila, že policejní postupy při zadržení muže neměly s jeho smrtí nic společného, zřejmě se předávkoval. Na místo se sjíždějí i lidé z jiných měst, na sobotu dokonce plánují protest.

Koronavirus

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Uznávaný epidemiolog předpovídá černý scénář: Nebudeme stíhat pohřbívat

Přijde nová třetí epidemie, předpovídá uznávaný slovenský epidemiolog Vladimír Krčméry. Podle něj se mohou objevit mutace, které budou mít 30 až 40procentní úmrtnost. A také může přijít zoonotická chřipka, při které se lidé nebudou stíhat pohřbívat. V rozhovoru pro Nový Čas řekl, že dalším vlnám mohou státy předejít, jen pokud okamžitě zareagují na nové mutace, uzavřou hranice, vyhlásí celostátní karanténu a lidé budou opatrní a nebudou oslavovat konec epidemie. Také by se měli nechat očkovat.

Piráti a STAN mají 43 kandidátů na ministry. Na dopravu Půtu, na spravedlnost Michálka
Výhra se nehodí, říká před Anglií Rezek. Zařadí se Schick mezi nejlepší útočníky světa?
Volný blok jde do voleb s Dělnickou stranou. Nejsou to žádní extremisté, říká Volný
reklama
reklama
Herečka Nina Divíšková: Jednou se změníte v popel a pohnojíte kedlubny, říkala před smrtí

Kultura

Domácí zpravodajství

Pospíšil: Feriho kauza koalici Spolu neuškodí. Budoval si svoji vlastní značku
Tisíce lidí bez elektřiny a zatopené sklepy. Česko zasáhly silné bouřky
Komentář: Vláda ušetřila miliardy na penzích, postaví pomník obětem covidu?
Mají se Češi bát mutace delta? Další důvod se nechat očkovat, ukazují data
Další články
reklama
reklama