CNN Prima News Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud

Výpis příspěvků ke štítku „Nejvyšší správní soud“

Testování ve firmách neodporovalo zákonu. Pražan v něm neviděl smysl, soud stížnost smetl

Plošné testování ve firmách na přelomu loňského a letošního roku neodporovalo zákonu, naopak šlo o přiměřené a náležitě odůvodněné opatření. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh zaměstnavatele z Prahy, který k opatření ministerstva zdravotnictví uplatnil řadu výhrad. Stěžoval si například na diskriminaci neočkovaných a celkově neviděl v testování žádný smysl. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

PŘEHLEDNĚ: Konec testování i návrat neočkovaných do restaurací. Jaké změny schválila vláda?

Aktualizováno

Vláda ve středu opět upravila některá protiepidemická opatření. Od 9. února se do restaurací dostanou i neočkovaní. 18. února pak skončí plošné testování ve školách a firmách, ale také plošné kompenzace pro podnikatele. Nově mají mít nárok na pomoc od vlády jen drobné firmy, minout by neměla například provozovatele zrušených vánočních trhů.

Budou moci neočkovaní do restaurací? Správní soud zrušil vládní podmínky pro vstup

Aktualizováno

Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat restaurace a hotely všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti onemocnění COVID-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které bude během středy dostupné na úřední desce.

Restituční kauza rodu Czerninů: Nejvyšší správní soud zprostil žaloby Pavla Zemana

Nejvyšší správní soud v Brně zprostil kárné žaloby bývalého nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Žalobu podala v létě ministryně spravedlnosti v demisi Marie Benešová (za ANO) kvůli Zemanovu postupu v restituční kauze rodu Czerninů. Navrhovala v ní snížit státnímu zástupci plat. Zeman ve svém závěrečném návrhu uvedl, že ve schůzkách se soudcem Janem Czerninem neviděl nic závadného. Podle soudu nešlo o kárné provinění.

Vojtěch: Za nízkou proočkovanost můžou dezinformace. Před volbami je šířili i politici

Očkování v Česku se během léta zadrhlo. Zatímco některé západní státy, které mají proočkováno kolem 80 procent populace, mohou rušit covidová opatření, Česko se kvůli skokově rostoucím číslům chystá zavádět přísnější pravidla. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohou za nízkou proočkovanost v Česku především dezinformace, které byly šířeny rovněž některými politickými subjekty.

Omezení návštěvnosti v zoologických zahradách bylo nezákonné, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud (NSS) zpětně označil regulaci počtu návštěvníků zoologických a botanických zahrad z přelomu dubna a května za nezákonnou. Sporná část opatření ministerstva zdravotnictví měla plošný dopad, přestože v té době nebylo možné považovat celý stát za ohnisko šíření covidu. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce, navazuje na desítky podobných rozsudků, jimiž NSS upozorňuje na nezákonné pasáže koronavirových opatření ministerstva zdravotnictví.

Telefonát nestačí. Karanténu lze uložit jen řádným rozhodnutím, zastal se rodiny soud

Krajské hygienické stanice nemohou nařídit karanténu pouhým telefonátem člověku, který je podezřelý z nákazy. Je třeba, aby rozhodnutí padlo individuálně podle správního řádu. Kasační stížnost jihlavské stanice proti verdiktu krajského soudu v Brně v úterý Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl. Krajský soud totiž loni označil telefonát rodině ze Žďárské za nezákonný zásah.