CNN Prima News zahrádky

zahrádky

Výpis příspěvků ke štítku „zahrádky“

Už žádná cigareta v restauraci. Britové omezují i kouření u venkovních stolků

Pět severoanglických měst se rozhodlo pro razantní krok v boji s kouřením. Hosté restaurací, hospod či barů si oblíbenou cigaretu nezapálí ani u stolků na chodnících před podniky. Radnice hrabství Oxfordshire dokonce ve čtyřletém horizontu plánuje zákaz kouření i na zahrádkách a ve všech venkovních podnicích na území turisticky atraktivní destinace. Nařízení se u Britů setkalo s nepochopením.

Bitva na magistrátu o zahrádky hospod v centru Prahy graduje. Ve hře jsou i úplatky

Již několik měsíců současné vedení Prahy řeší kultivaci veřejného prostoru v historickém srdci města. V rámci toho rozhodlo o zrušení nájemních smluv celkem 65 zahrádek v centru. Většině z nich město ale plánuje nabídnout nové nájemní smlouvy. Přestože už více než padesátka výpovědí z nájmu odešla, restauratéři se bouří a ve čtvrtek večer plánují zrušení předzahrádek ještě zvrátit. Mezi nimi i zástupci vlivného pražského podnikatele, který je právě kvůli boji za zahrádky podezřelý z uplácení politiků. Na jejich stranu se staví i opozice ANO a ODS.

Soud zrušil aktuální omezení restaurací či heren. Zakázat hosty nelze, rozhodl

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil regulaci provozu restaurací, heren a kasin v aktuálním opatření ministerstva zdravotnictví. Rozhodnutí ale nebude mít bezprostřední dopad. Zásah soudu totiž vstoupí v platnost dnem právní moci rozsudku, tedy po vypracování odůvodnění a po doručení. Sporné opatření se týkalo provozu v aktuálním týdnu, pro příští týden je už připravené nové opatření, v základních bodech totožné – vnitřní prostory restaurací mají zůstat zavřené, stejně jako herny a kasina.

Sledujte ZÁZNAM Nového dne s Havlíčkem: Jak často a jaké výhrůžky ministrovi chodí?

Ve středu dostal ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (za ANO) přidělenou ochranku. Podle zpráv webu iDNES.cz dostává výhrůžky především kvůli tendru dostavby jaderné elektrárny Dukovany. Jak často a jaké výhrůžky Havlíčkovi chodí? A jak by zhodnotil návrat zákazníků na zahrádky restaurací a hospod? Sledujte záznam jeho vystoupení na CNN Prima NEWS.

I nejvíce nakažený okres roztočil pípy, výčepní z Opavska očkování moc nevěří

Pivo je pivo. A chuť na čepované si štamgasti z Opavska nenechají zkazit statistikou, takže na předzahrádce starosvětské hospody Na Rynku v Dolním Benešově je v pondělí odpoledne plno. Zatímco Praha v pondělí ráno hlásila 54 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za týden, tady v okrese Opava eviduje ministerstvo zdravotnictví 163 infikovaných za posledních sedm dnů. Nejvíce v celé republice.

Jaká pravidla platí na zahrádkách? Sami pořádně nevíme, stěžují si restauratéři

„Pořádně neznám podmínky, jaké platí na zahrádkách, nevyznám se v nich,“ kritizoval vládní nařízení v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS majitel restaurace Zas a Znova u Prahy Karel Šimůnek. S ním souhlasili i šéfkuchař a spolumajitel restaurace The Eatery Pavel Býček a provozovatel Hemingway Baru Aleš Půta. Podobně chaoticky to podle restauratérů bylo i s vládními programy na finanční podporu.

Živě
ON-LINE: Zahrádky vítají zpět své hosty, kontrolám neuniknou. Kde už se popíjí?

Přišla další fáze rozvolňování. Od pondělí mohou lidé navštěvovat venkovní zahrádky stravovacích podniků, neobejde se to ale bez přísných omezení. Hosté musí předložit negativní test na koronavirus nebo potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 či očkování, u jednoho stolu mohou být maximálně čtyři lidi a skupiny musí dodržovat rozestupy. Jak to vypadá v praxi, sledují reportéři CNN Prima NEWS.

Nejméně nakažených během soboty od loňského září. Číslo R ale vzrostlo. Co to znamená?

V sobotu potvrdily testy na koronavirus 596 nových případů, nejméně za první víkendový den od 5. září. Naočkováno bylo 31 405 lidí, dosud nejvíce za sobotu. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví, které zároveň uvedlo, že od pátku mírně vzrostlo reprodukční číslo. Vláda plánuje na pondělí další rozvolnění, otevřou se mimo jiné zahrádky restaurací.