reklama

Stará Lada Niva jako elektromobil? Němci nabízejí levnou přestavbu za 70 tisíc korun

Německá společnost Elantrie začala nabízet přestavbu pro klasický ruský off-road Lada Niva. Za 2 800 eur (přibližně 71 500 korun) vyjme spalovací motor a nahradí ho elektrickým. Auto má na jedno nabití ujet až 300 kilometrů. Konverze je dostupná pro všechny Nivy.

reklama

Ruský off-road Lada Niva se vyrábí už od konce sedmdesátých let. Za tu dobu se stal synonymem levného vozu do terénu se zastaralými technologiemi, ale vysokou odolností. Patří k němu i stařičký benzinový čtyřválec s nevalným výkonem a vysokou spotřebou. Německá firma Elantrie se nicméně rozhodla dát Nivě nový život. Elektrický.

Nabízí, že přestaví jakoukoliv Nivu na elektromobil, aniž by ji připravila o její pohon všech kol a dobré schopnosti v terénu. Vyjme čtyřválec a nahradí jej elektrickou jednotkou o výkonu 65 kW. To se může zdát málo, ale původní motor v Nivě má jen 61 kW. Dá se předpokládat, že auto bude také díky téměř okamžitému nástupu točivého momentu mrštnější.

Baterky místo nádrže

Na místo palivové nádrže se pak usadí lithium-ionové baterie LiFePO4 s kapacitou 30 kWh. To rovněž na poměry dnešních elektromobilů není mnoho. Firma tvrdí, že s nimi Niva ujede na jedno nabití 130 až 300 kilometrů. Záleží prý na využití vozu. Němci také slibují solidní životnost baterií. Po 9 000 nabíjecích cyklech nebo 450 tisících ujetých kilometrech by si články měly udržet 80 procent své kapacity.

Výhodou vestavěného systému jsou také další funkce. Vůz může posloužit i jako náhrada za generátor a je ho možné zapojit do sítě, aby poskytoval svou elektrickou energii. Na palubě je také standardní zásuvka, do které lze připojit třeba elektrické nářadí nebo výbavu na kempování v přírodě.

Velkým překvapením je nízká cena přestavby. Konverze vyjde na 2 800 eur, tedy asi 71 500 korun. To pokud do firmy zájemce doveze vlastní auto. Když ho nemá, může si pořídit hotový elektromobil a 19 900 eur (508 tisíc korun). K mání je i konverze pro Dacii Sandero.

Tagy:

Hlavní zprávy

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody
Andrej Babiš

Tihle šílenci fakt ne, hlásá Babiš v novém videu. Straší migranty a nízkými důchody

Premiér Andrej Babiš (ANO) vytáhl nový předvolební klip. V něm jsou zachyceny zakuklenci s transparenty s nápisy „nižší důchody“, „ať o nás rozhoduje Brusel“ či „uprchlíci, vítejte“. Následuje střih na předsedu vlády, který tvrdí, že bude proti těmto „šílencům“ bojovat. Místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík pod příspěvkem, který byl zveřejněn na sociálních sítích napsal, že Babiš lže a skončí ve vězení.

Kanáry dál pustoší tekoucí láva, vlila se i do bazénu. Lidé se nesmí přibližovat

Španělská vláda i kabinet regionu Kanárské ostrovy v úterý vyzvaly kvůli nedělní erupci sopky Cumbre Vieja na ostrově La Palma všechny obyvatele, aby se nepřibližovali k tekoucí lávě. Ta se dostala mimo jiné do dříve obydlené obce Todoque, kde pustoší vše, co jí přijde do cesty. Záběry z dronu ukazují, jak se láva mimo jiné vlévá do bazénu rodinného domku.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Drsná rvačka v nechvalně známém Molenbeeku: Muž zmlátil pět policistů, vzdal se zásahovce

Incident, který se jen tak nevidí, se odehrál v nechvalně proslulé bruselské čtvrti Molenbeek. Během kontroly špatně parkujícího vozidla se policisté dostali do konfliktu s agresivním řidičem. Muž pět strážců zákona zranil, z toho tři vážně. Fyzicky dobře vybaveného násilníka musela zpacifikovat až zásahová jednotka. A důvod jeho řádění? Prý neštěstí v lásce.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Herečka Kuklová o manželství s Pomejem: Uvědomila jsem si, že umřu. Musela jsem utéct

Herečka Michaela Kuklová chtěla být pro Jiřího Pomeje dokonalou manželkou, milenkou i herečkou. Když si však uvědomila, že už to nezvládá, čekal ji bouřlivý rozvod. V té době se navíc dozvěděla, že její manžel nadělal dluhy v rozmezí několika desítek milionů korun a hrozilo, že je bude splácet ona. „Náš vztah připomínal italské manželství,“ uvedla v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS Kuklová. Dnes přiznává, že za mnohé svému bývalému partnerovi vděčí.

reklama