reklama

Stará Lada Niva jako elektromobil? Němci nabízejí levnou přestavbu za 70 tisíc korun

Německá společnost Elantrie začala nabízet přestavbu pro klasický ruský off-road Lada Niva. Za 2 800 eur (přibližně 71 500 korun) vyjme spalovací motor a nahradí ho elektrickým. Auto má na jedno nabití ujet až 300 kilometrů. Konverze je dostupná pro všechny Nivy.

reklama

Ruský off-road Lada Niva se vyrábí už od konce sedmdesátých let. Za tu dobu se stal synonymem levného vozu do terénu se zastaralými technologiemi, ale vysokou odolností. Patří k němu i stařičký benzinový čtyřválec s nevalným výkonem a vysokou spotřebou. Německá firma Elantrie se nicméně rozhodla dát Nivě nový život. Elektrický.

Nabízí, že přestaví jakoukoliv Nivu na elektromobil, aniž by ji připravila o její pohon všech kol a dobré schopnosti v terénu. Vyjme čtyřválec a nahradí jej elektrickou jednotkou o výkonu 65 kW. To se může zdát málo, ale původní motor v Nivě má jen 61 kW. Dá se předpokládat, že auto bude také díky téměř okamžitému nástupu točivého momentu mrštnější.

Baterky místo nádrže

Na místo palivové nádrže se pak usadí lithium-ionové baterie LiFePO4 s kapacitou 30 kWh. To rovněž na poměry dnešních elektromobilů není mnoho. Firma tvrdí, že s nimi Niva ujede na jedno nabití 130 až 300 kilometrů. Záleží prý na využití vozu. Němci také slibují solidní životnost baterií. Po 9 000 nabíjecích cyklech nebo 450 tisících ujetých kilometrech by si články měly udržet 80 procent své kapacity.

Výhodou vestavěného systému jsou také další funkce. Vůz může posloužit i jako náhrada za generátor a je ho možné zapojit do sítě, aby poskytoval svou elektrickou energii. Na palubě je také standardní zásuvka, do které lze připojit třeba elektrické nářadí nebo výbavu na kempování v přírodě.

Velkým překvapením je nízká cena přestavby. Konverze vyjde na 2 800 eur, tedy asi 71 500 korun. To pokud do firmy zájemce doveze vlastní auto. Když ho nemá, může si pořídit hotový elektromobil a 19 900 eur (508 tisíc korun). K mání je i konverze pro Dacii Sandero.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama