reklama

SUV za čtvrt milionu korun: Mobius chce dostat za volant i nejchudší řidiče z Afriky

Automobilka Mobius, kterou v africké Keni založil Brit Joel Jacskon, začíná prodávat druhou generaci svého off-roadu. Cena začíná na částce 260 tisíc korun. Cílem je nabídnout dostupné auto i pro chudé země.

reklama

Africký kontinent není právě známý díky automobilové výrobě. Velké japonské a evropské značky tu mají své montovny, ale samostatných výrobců na tomto kontinentu mnoho není. Jednou z výjimek je keňská automobilka Mobius. Ta začala nabízet model Mobius II v druhé generaci.

Vůz kromě tužšího rámu, vylepšeného podvozku či zvýšené světlé výšky na 33 cm, dostal také karoserii, která z něj dělá na první pohled normální auto (první model byl složen z lacině vyhlížejících panelů). Vůz je dlouhý 4,2 metru, váží 1 650 kg a uveze dalších 625 kg posádky či nákladu. Kupředu ho žene jednoduchý benzinový čtyřválec s objemem 1,8 litru a výkonem 133 koní. Řadí se pětistupňovou manuální převodovkou.

Nejzajímavější je ale jeho cena. V základní verzi Cargo, která je určena pro dva cestující a náklad, startuje na 1,3 milionu keňských šilinků, což je podle aktuálního kurzu asi 260 tisíc korun. Pětimístné provedení, u kterého už jsou dvě barvy na výběr, má rezervu a hlavně pojme pět cestujících, vychází na 290 tisíc korun. Top verze vybavená zábavním systémem s dotykovou obrazovkou, klimatizací, hliníkovými koly a dalšími detaily z hliníku vyjde na 314 tisíc korun.

Levné doplňky

Zájemci už mají k dispozici konfigurátor, kde si mohou i méně bohaté verze dovybavit. Například klimatizace vyjde na 10 tisíc korun, stejně tak lavice se třemi sedadly pro variantu Cargo. Pět tisíc se pak platí za rezervu. Vozy už lze zaplatit, automobilka ale stále ještě uvádí, že jde o předobjednávku. Doba dodání tedy není jasná.

Za projektem stojí Brit Joel Jackson, který si podle svých slov v roce 2009 uvědomil, že lidé v Africe potřebují jednoduché spolehlivé auto za co nejnižší cenu. Většina jich stále chodí pěšky. Řešením má být právě jeho Mobius vyráběný v Nairobi.

První generace vznikla jako testovací série 50 kusů. Jackson se na konferenci TED pochlubil, že jeho nový vůz stojí polovinu toho, co pět let starý ojetý off-road. Keňa navíc nová auta ze zahraničí zatěžuje vysokým clem a tím je dělá pro tamní obyvatele prakticky nedostupnou záležitostí.

Otázkou je, zda i základní cena 260 tisíc korun bude dostatečná k tomu, aby rozhýbala chudší africkou populaci. Průměrný plat v Keni je 141 tisíc šilinků, což je asi 28 200 korun měsíčně, nejnižší mzda je ale 37 100 šilinků (7 420 korun). Keňa i tak v rámci Afriky patří k těm lépe fungujícím ekonomikám.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová
360°

Fico: Vládní koalice zneužívá trestní právo k politickým cílům, jede v tom i Čaputová

Slovenská vládní koalice zneužívá trestní právo k dosažení politických cílů. Je toho součástí i prezidentka Zuzana Čaputová. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl slovenský expremiér a šéf SMER-SD Robert Fico. Ten minulý týden oznámil, že se chystá obrátit na Evropskou komisi se stížností na situaci na Slovensku. Podle něj hrozí, že se země promění v diktaturu.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Cyklisti jsou pro řidiče lovnou zvěří. Odstup 1,5 metru místy není možný, říká expert

V některých případech nebude možné dodržet 1,5metrovou vzdálenost při předjíždění cyklistů, jak požaduje kontroverzní novela zákona. Na silnicích chybí ohleduplnost, jinak by nebylo třeba psaných pravidel, řekl dopravní expert Martin Kořán. Zatímco se cyklisté mnohdy nevěnují řízení a ani nemusí absolvovat zkoušky, aby mohli na komunikace, řidiči motorových vozidel naopak vnímají lidi na kolech jako „lovnou zvěř“, dodal ve Zprávách+ na CNN Prima NEWS.

Historik: Svatováclavským řádem nacisté vyznamenali 2500 Čechů. Za vzorný postoj k Říši

Na svátku svatého Václava pořád leží temný stín z éry nacistické okupace. Režim Třetí říše totiž národního světce šikovně zneužíval při snaze o kolaboraci českých elit, což se mu dařilo například zavedením svatováclavského vyznamenání. „Nevíme o nikom z nominovaných Čechů, kdo by vyznamenání odmítl. Pravděpodobnost umístění do koncentračního tábora by v takovém případě byla vysoká,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS přední český historik pro období protektorátu Jan B. Uhlíř. Ten nově spočítal, že řád převzalo asi 2500 Čechů.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš: Piráti mají tři sociopaty. Je jako uřvané dítě na pískovišti, vzkazuje mu Bartoš

Předvolební vzájemné útoky mezi Piráty a vládním hnutím ANO pokračují. Jako poslední si do strany vedené Ivanem Bartošem rýpl premiér Andrej Babiš (ANO). Terčem se stal kandidát koalice Pirátů a STAN na ministra zdravotnictví, právník Ondřej Dostál. Předseda vlády ho stejně jako další Piráty označil za sociopata. Bartoš své členy hájí a Babišovi vzkazuje, že se chová jako dítě na pískovišti.

I přes Zemanovu kritiku. Vystrčil v Senátu vyznamenal šéfa BIS Koudelku

Pověřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý patří mezi 15 osobností, které v úterý v Senátu získaly stříbrnou medaili předsedy horní komory. Ocenění, které bylo udělováno už podesáté, jim předal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

reklama