CNN Prima News státní svátek

státní svátek

Výpis příspěvků ke štítku „státní svátek“

Babiš přepálil, míní komentátor. Vytkl mu ostré výroky a politický boj v den státního svátku

Výročí sametové revoluce není den, kdy by se měly vést politické boje, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor MF Dnes Miroslav Korecký. Výrok expremiéra Andreje Babiše o privatizaci demokracie byl podle něj přepálený a úvahy o nové totalitě nepřípadné. Průběh oslav 17. listopadu ho ale prý mile překvapil, a to například tím, že se na nikoho nepískalo.

Otevřené dveře do historie i kultury: Kam vyrazit zdarma o státním svátku 28. října?

Sobota 28. října a s ní spojený státní svátek – Den vzniku samostatného československého státu – přináší jedinečnou možnost navštívit budovy, které jsou veřejnosti běžně nedostupné. A to není zdaleka vše. Během státního svátku lze také zajít buď bezplatně, nebo za symbolickou cenu do mnoha muzeí a galerií. Vstup zdarma nabízí například Národní muzeum v Praze. Jedné z událostí se pak zúčastní i prezident Petr Pavel. Zjistěte, která místa v hlavním městě otevírají své dveře, a naplánujte si svůj den plný objevování historie, kultury a umění. Ve stejné datum se koná také Den Středočeského kraje, který nabízí rovněž volné vstupy i různé programy. Zajímavá místa budou k vidění po celé republice.

Turnov je městem pokladů. Drahokam Českého ráje se pyšní výtečnou kvalitou života

Drahokam vsazený do Českého ráje a město pokladů. Tak by se dal nazvat severočeský Turnov, který nabízí řadu památek a muzeí. V žebříčku kvality života se navíc dlouhodobě drží na vysokých příčkách. Zajímavostí je i to, že občané o státních svátcích vyvěšují české vlajky, které jim starosta rozdává zdarma, jak se dozvíte v novém díle pořadu Prima MĚSTO.

Volna a prázdniny školního roku 2023/24 PŘEHLEDNĚ: Kratší „Vánoce“, ale i tak si děti přilepší

Do školy se ještě nevrátili, přesto už nyní mnozí z nich odpočítávají dny a týdny do dalších prázdnin či prodloužených víkendů. Řeč je o žácích a studentech, kteří již 4. září po dvouměsíční pauze usednou znovu do školních lavic. Momentů, kdy se v pracovním týdnu vyhnou nucenému vstávání na první hodinu, ale bude celá řada. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled všech svátků a prázdnin, kdy si děti užijí volna nad rámec víkendů.

Prvomájový protest Chceme mír! skončil fiaskem, nikdo nepřišel. Akci jsem rušila, tvrdí Volfová

Na plánovanou pondělní demonstraci Chceme mír! na pražské Letné kromě novinářů a turistů téměř nikdo nepřišel. Akce se podle oznámení na pražském magistrátu měla konat v devět hodin ráno při události Prvního máje. Předsedkyně strany Česká suverenita Jana Volfová, jež akci plánovala, ji však prý již zhruba před měsícem rušila, jak sdělila redakci webu iDnes.cz. Informaci však zřejmě k rozčarování hrstky příchozích demonstrantů netlumočila dostatečně jasně. Sama Volfová se prý namísto původně zamýšleného protestu přidá k Jiřímu Paroubkovi a jeho hnutí Nespokojení, s nimiž půjde pokládat věnce.

Skromný protest na Vítkově skončil. Kobza i Skála vyzvali ke spojování stran

Na Svátek práce se jako tradičně konala řada shromáždění a demonstrací po celé České republice. Iniciativa Zachraňme náš stát přilákala na dvě stovky lidí. Mírový pochod zamířil z náměstí Republiky na Vítkov. Během protestu vystoupil například poslanec Jiří Kobza (SPD) či Josef Skála (KSČM). Svoji akci uspořádali i komunisté, a to na pražském Střeleckém ostrově, kam dorazilo také několik odpůrců KSČM či anarchistů. Ranní sešlost Chceme mír! na Letné – pořádaná uskupením Jany Volfové Česká suverenita – skončila totálním fiaskem. Kromě novinářů dorazili na místo jen turisté, kteří o protestu ani nevěděli. Volfová však tvrdí, že akci zrušila.

PŘEHLEDNĚ: Otevírací doba obchodů se během květnových svátků liší. Kdy si můžete nakoupit?

Svátek práce, který letos připadá na pondělí, se blíží. Většina Čechů si tak bude moci užít volna a oslavit 1. květen odpočinkem. Bude v tento den možné nakupovat v supermarketech a dalších obchodech? Odpověď zní „ano“. Opačná situace však nastane hned o týden později, tedy během státního svátku v pondělí 8. května. V tento den má být dle zákona zavřeno.