CNN Prima News středověk

středověk

Výpis příspěvků ke štítku „středověk“

Karla IV. věznili v dětství na Lokti, císař si ale hrad zamiloval. Najdete tu zakletý meteorit

Jedním z nejkrásnějších hradů u nás je Loket na Sokolovsku. Majestátně se vypíná na skále a ze tří stran ho obklopuje řeka Ohře. Možná i proto nebyl nikdy dobyt. Ve středověku se prý dokonce říkalo, že kdo dobude Loket, dobude celé Česko. Část své historie sloužil jako vězení, dokonce i pro otce vlasti Karla IV., kterého tu proti vůli držel jeho otec.

Na oprátce umírali desítky minut, na kůlu dny. Trest smrti i ve 20. století připomínal středověk

Nejkrutější variantou trestu smrti ve středověku bylo napíchnutí na kůl, odsouzený umíral celé dny. Za komunismu se jednalo o oběšení: dotyčný si neměl zlomit vaz, ale desítky minut se dusit, uvedl právní historik a soudce David Kolumber v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Tímto způsobem zemřela i Milada Horáková, v úterý od její popravy uplynulo 73 let. Kapitální trest měl během staletí, kdy se na území českých zemí praktikoval, vysílat různé vzkazy. Provedení a brutalita poprav se lišila, cíl byl však až do roku 1989 stejný.

Soutěžte o rodinné vstupné na Královské stříbření Kutné Hory

Do Kutné Hory poslední červnový víkend opět zavítá král Václav IV.! Do historického města se po tříleté pauze opět vrací oblíbené Královské stříbření, které návštěvníky přenese zpět do roku 1403. Nebude chybět několik velkolepých průvodů, úchvatné historické kostýmy, rytířská klání, turnaj na koních, středověké tance, dobová hudba, ukázky řemesel i dobové tržiště. A můžete u toho být i vy. Máme pro vás rodinné vstupné na sobotu i neděli.

Cesta do středověku: Šlakhamr návštěvníkům přibližuje taje kovářského řemesla

Další díl pořadu Prima Česko diváky přenesl o stovky let zpět za mistry černého řemesla. Tak se od nepaměti říká kovářům. A kde byli jako doma? Přece v hamrech. Jedna unikátní a stále funkční mechanická kovárna se ukrývá v údolí řeky Sázavy na Žďársku. Když se tam rozžhaví výhně a dá do pohybu ohromné kladivo poháněné vodou, nejeden návštěvník se zapotí.

Jak se rodí křehká krása. Křišťálové údolí odhaluje staletou tradici sklářských mistrů

České sklo je ve světě stále pojmem, podobně jako třeba české pivo. Mistři skláři pokračují ve staleté tradici a udržují své řemeslo při životě. Na to, jak z kusu žhavé hmoty ve chvilce vykouzlí nádhernou sklenici nebo vázu, se ostatně můžete podívat na vlastní oči. Díky projektu Křišťálové údolí na Liberecku máte možnost navštívit bezmála sedm desítek míst, kde se rodí křehká krása.

Zámek v Poběžovicích: Dávné sídlo hraběnky z Japonska i úkryt mumie chátral, nyní znovu ožívá

Zámek v Poběžovicích na Domažlicku má za sebou velkolepou i tragickou historii. Zámku hrozila demolice, ale po dlouhých letech, kdy památka chátrala, ho nakonec stavbaři začali opravovat. Město aktuálně usiluje o prohlášení zámku národní kulturní památkou. V minulosti v něm například žila i jedna z prvních Japonek, které kdy přesídlily do Evropy.

Herní hudba ovládne O2 universum. Koncert Kingdom Come: Deliverance se blíží. Co nabídne?

Středověké tóny jedné z nejúspěšnějších českých her brzy rozezní haly O2 universa. Po ročním odkladu se na Zelený čtvrtek uskuteční koncert hudby z Kingdom Come: Deliverance, a to v podání brněnské filharmonie a dalších hudebních celků. Soundtrack z pera Jana Valty a Adama Sporky doprovodí také projekce scén ze hry. Pořad CNN Prima Gaming a web CNN Prima NEWS jsou mediálním partnerem koncertu. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Tisíce hodin práce. Vyšel český dabing do hry Kingdom Come: Deliverance, jak vznikal?

Středověká akce Kingdom Come: Deliverance (KCD) vyšla přesně před pěti lety – 13. února 2018. Za tu dobu se stala jednou z nejúspěšnějších tuzemských her a prodalo se jí více než pět milionů kopií. Oblíbenému titulu však chyběl český dabing. Nelehký úkol si proto na sebe vzali fanoušci hry, kteří před dvěma lety začali shánět herce a finance na natáčení. Nyní české znění konečně vychází i za podpory samotných tvůrců ze studia Warhorse. Celý projekt fanouškovského dabingu popsal v rozhovoru pro herní pořad CNN Prima Gaming jeden z autorů – Marek Pilger.

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci

Návrat do středověku, temnoty a krok zpátky. Tak někteří čeští poslanci reagovali na rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který v pátek zrušil právo na interrupce. Každý stát USA nyní může v této otázce postupovat, jak chce. Dotázaní zákonodárci se v anketě CNN Prima NEWS shodli, že něco podobného v Česku nedopustí a legislativu se měnit nechystají. Někteří si ale uvědomují, že jde o nelehkou a etickou otázku.