CNN Prima News středověk

středověk

Výpis příspěvků ke štítku „středověk“

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

3. října 2022 07:34

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Zákaz potratů v Česku? Šlo by o návrat do středověku, nedopustíme to, slibují poslanci

30. června 2022 05:49

Návrat do středověku, temnoty a krok zpátky. Tak někteří čeští poslanci reagovali na rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který v pátek zrušil právo na interrupce. Každý stát USA nyní může v této otázce postupovat, jak chce. Dotázaní zákonodárci se v anketě CNN Prima NEWS shodli, že něco podobného v Česku nedopustí a legislativu se měnit nechystají. Někteří si ale uvědomují, že jde o nelehkou a etickou otázku.

Prudké zdražení či středověk. Co Česku hrozí, pokud dojde k přerušení dodávek plynu?

29. dubna 2022 06:56

Polsko či Bulharsko se již musí vypořádávat s koncem dodávek ruského plynu. Ten může v brzké době přestat proudit i do Německa či České republiky. Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka by v takovém případě došlo k prudkému zdražování, mluvil i o návratu „středověku“. Jak jsou země ze střední Evropy na takovou možnost připraveny?

Poláci mi říkají, že je to u nich kvůli zákazu potratů jako ve středověku, říká Hadrava

4. ledna 2022 10:23

K Polákům jsme měli odjakživa blízko, poslední dobou se však zdá, jako bychom jim přestávali rozumět. Podrážděně se vymezují proti rozhodnutím Evropské unie, schválili drsný protipotratový zákon, snaží se o omezení nezávislosti médií, kvůli tahanicím o důl Turów se mezi nimi šíří protičeské nálady. Co se to děje se zemí, kterou jsme si navykli vnímat jako bratrskou? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje nejlepší český volejbalista Jan Hadrava, který v Polsku působí už pátým rokem.

Na mor se užívaly ostatky mučedníků. Budoucnost ohodnotí vakcíny stejně, tvrdí Vondruška

22. listopadu 2021 20:44

Historie se v principu pořád opakuje a nejinak je tomu u epidemií. Všechno tu podle spisovatele Vlastimila Vondrušky už bylo. V budoucnu se podle něj budou lidé na současné prostředky prevence a léčby pandemie dívat podobně, jako se dnes díváme na „léčiva“ ze středověku. Těmi byly tehdy svěcená voda i ostatky mučedníků. Vakcinaci ale nijak nezpochybňuje. Vondruška to řekl v pořadu Interview na CNN Prima NEWS.

Na život a na smrt, s mečem, jedem, ohněm. Středověké spory rozhodoval brutální soud

16. listopadu 2021 07:05

O vině a nevině ve středověku často nerozhodoval běžný, ale boží soud. Místo důkazů bylo důležité, zda bez újmy přejdete po rozžhaveném železe, přečkáte požití jedu. Vyplavete-li po vhození do rybníka, byť jste svázaný do kozelce. Případně jestli s mečem v ruce přemůžete svého odpůrce, jak to teď v kinech ukazuje nový film s Mattem Damonem. Historik Martin Nodl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že středověké právo by nás překvapilo i v mnoha dalších ohledech.

Snětivý: Karel IV. byl největší osobností našich dějin. Z Prahy chtěl nový Řím

14. května 2021 16:45

Před 705 lety se narodil Karel IV., který se při zvelebování země řídil mimo jiné i apokalyptickými vizemi z bible a posvátnou geometrií. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje spisovatel Josef Pepson Snětivý, jemuž spolu s kolegou Otomarem Dvořákem vyšla o Otci vlasti nová kniha Krajinou Karla IV. Píše se v ní jak o panovníkově osudu, tak o známých i zapomenutých památkách, které po něm na našem území zůstaly.