V neděli večer bylo možné na obloze pozorovat zajímavý atmosférický jev. V místech s hustým oblakem typu cirrostratus se objevilo halo kolem Měsíce, což upoutalo pozornost nejednoho pozorovatele.
„Pokud ještě nespíte, podívejte se ven na oblohu. Pokud se nacházíte v místech, kde se vyskytuje hustý oblak typu cirrostratus, pravděpodobně zaznamenáte halo vznikající kolem Měsíce,“ upozornil nadšence Český hydrometeorologický ústav v neděli kolem deváté večer na sociální síti X.
Pokud ještě nespíte, podívejte se ven na oblohu. Pokud se nacházíte v místech, kde se vyskytuje hustý oblak typu cirrostratus, pravděpodobně zaznamenáte halo vznikající kolem Měsíce. V tuto chvíli se jedná zejména o území západních Čech. Mrkněte! Je to celkem nevšední podívaná… pic.twitter.com/L71ZBmoGso
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) February 9, 2025
Co je halo?
Halo je optický jev, který vzniká, když světlo – ať už sluneční nebo měsíční – prochází ledovými krystalky v atmosféře, konkrétně v oblacích cirrostratus, které se nacházejí v horní troposféře, přibližně pět až deset kilometrů nad zemským povrchem, uvádí web Geographical. Tyto krystalky fungují jako zrcadla a hranoly a lámou a odrážejí světlo v různých směrech. Vytváří tak jasný kruh kolem zdroje světla, známý jako halo. Nejběžnějším typem je 22° halo, což je kruh o poloměru přibližně 22 stupňů kolem slunce nebo Měsíce. Vzácněji se může objevit také 46° halo.
ČTĚTE TAKÉ: Hrozba pro Zemi? Nebezpečný asteroid sledují vědci, existuje možnost střetu v roce 2032
Tento jev fascinuje pozorovatele oblohy už celá tisíciletí. První zmínky pocházejí od Babyloňanů, kteří věřili, že halo je předzvěstí deště nebo bouřky. Podobné pověry se objevovaly ve všech kulturách, například u Aristotela ve starověkém Řecku nebo během čínské dynastie Qin. Ačkoliv vědecké důkazy o propojení jevu halo a bouřkového počasí neexistují, oblaky cirrus, které umožňují vznik „prstence“, jsou často spojeny s deštivým počasím.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Historický moment. První amatérský astronaut vystoupil do volného vesmíru, sledujte záběry