Kingdom Come: Deliverance II je pod palbou kritiky. Hráčům se nelíbí homosexuálové a černoch

Do vydání české videohry Kingdom Come: Deliverance II zbývá méně než dva týdny. Vývojáři namísto nadšení bojují s kontroverzními úniky. Na sociálních sítích se objevily informace, že se ve hře vyskytují homosexuální scény a také černošský lékař z afrického Mali. Tyto úniky přinesly bouři, v níž hráči kritizují historickou nepřesnost a tuzemskou hru označují za aktivistickou. Kreativní ředitel studia Warhorse Daniel Vávra ale taková nařčení odmítl.

Pořádnou vlnu kontroverzí ve spojitosti s českou hrou Kingdom Come: Deliverance II odstartovala minulý týden nenápadná zmínka, že středověkému RPG hrozí zákaz v Saudské Arábii. Údajným důvodem měly být homosexuální scény, které hráči nemohou přeskočit.

ČTĚTE TAKÉ: České herní žně. V lednu vychází hned tři domácí tituly, zavedou nás do vesmíru i za Kelty

Pražské studio Warhorse se k zákazu nevyjádřilo a tuto informaci nepotvrdilo, ani nevyvrátilo. Zástupci studia pouze ve speciálním živém vysílání na platformě Twitch apelovali na hráče, aby důvěřovali vývojářům a nevěřili všemu, co se píše na internetu.

Během několika dní se ale debata na sociálních sítích značně rozvířila. Kritici neváhali označit hru Kingdom Come: Deliverance II za příliš aktivistickou. Kromě homosexuálních scén se totiž konzervativně laděným hráčům nelíbilo, že se ve hře má objevit postava černošského lékaře.

Tyto dvě kauzy považovali za vytváření historicky nepřesné hry. Podle kritiků totiž homosexuálové ani černoši nežili v českých zemích v 15. století.

„Nejsme (ani jsme nikdy nebyli) zakázáni v žádné zemi, alespoň o tom nevíme,“ začal Daniel Vávra své vyjádření na sociální síti X. Kreativní ředitel Warhorse dále uvedl, že nikdo nenutil nikoho z vývojářů k nucené rozmanitosti.

Vávra připomněl, že Kingdom Come: Deliverance II patří mezi RPG hry (role-playing game) a každý hráč je zodpovědný za svá rozhodnutí. „Pokud chcete, aby Jindřich vyzkoušel dobrodružství se stejným pohlavím, klidně to zkuste. Pokud nechcete, nemusíte. Všechny románky jsou (a v Kingdom Come: Deliverance 1 byly) čistě volitelné,“ napsal Vávra.

Nepopřel tedy přítomnost homosexuálních scén ve hře. Naopak připomněl, že byly součástí už i prvního dílu. Samotné studio pak na sociálních sítích sdílelo dvě videa z youtubového kanálu Gays In Gaming. Jedno dává vzpomenout na postavu Lukáše, jehož orientaci Jindřich řeší v klášteře, a druhé se zabývá teorií mezi hlavním záporákem Ištvánem a jeho pobočníkem Erikem. Ani jedna homosexuální zmínka přitom v minulosti velkou kontroverzi nevytvořila.

Kde se vzal lékař z Mali v Kutné Hoře?

K přítomnosti afrického lékaře Vávra připomněl, že Kutná Hora byla ve středověku bohatým a rozmanitým městem. Jak se ale malijský lékař Musa dostal až do Kutné Hory?

„Přišel do Čech s invazním vojskem jako člen královského dvora krále Zikmunda, s nímž se seznámil díky svému angažmá na dvoře sultána Bájezída. Je to vzdělaný šlechtic a renesanční muž z království Mali,“ uvedl kreativní ředitel Warhorse.

Odpovědi však i nadále rozdělují hráčskou komunitu. Nejtvrdším kritikům bisexuální směřování hlavní postavy jednoduše nesedí. Zasazování homosexuální orientace do příběhu ze začátku 15. století, jenž si jinak dává pozor na historickou přesnost, je podle nich až příliš na sílu. Zklamání diskutující svůj nesouhlas vyjadřují i údajným zrušením předobjednávky.

Jenže úbytek hráčů záhy vyvrátil Daniel Vávra, když sdílel pořadí nejprodávanějších her na platformě Steam. Momentálně patří Kingdom Come: Deliverance II mezi deset nejprodávanějších her.

Už dříve se vývojář a kreativní ředitel Warhorse nechal slyšet, že Kingdom Come: Deliverance II je přesně taková hra, jakou chtěl vytvořit. Podobná slova zmiňovali i další zástupci studia v předchozích rozhovorech.

„Vše vyobrazené odpovídá morálce a společenským normám Čech v roce 1403 a je zde pouze proto, aby byl příběh zajímavý, a nikoliv proto, aby oslovil ‚moderní publikum‘,“ uvedl na závěr svého vyjádření Vávra.

Kingdom Come: Deliverance II vychází už 4. února na počítače a herní konzole PlayStation 5 a Xbox Series S a Series X. Recenzní klíč obdržela i herní redakce CNN Prima NEWS a před několika dny zveřejnila své dojmy z hraní středověkého titulu.

První díl Kingdom Come: Deliverance vyšel před sedmi lety a prodalo se přes 6 milionů kopií. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších tuzemských videoher. Její vliv překonává hranice herního světa, a středočeské město Kutná Hora se proto připravuje na příjezd fanoušků této videohry.

VIDEO: Starosta Kutné Hory popisuje, jak se město připravuje na nával herních nadšenců

Tagy:
počítačové hry středověk diverzita videohry Kutná Hora gaming Daniel Vávra CNN Prima Gaming Warhorse Studios woke kultura Enter Kingdom Come: Deliverance II