Středula skončil v čele odborů, kvůli neplacení členských příspěvků. Lajdáctví, komentoval

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula

Komentátor Schmarcz ke konci Středuli v čele odborů

Odborový předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula již není předsedou této centrály, přišel tak o pravomoci šéfa odborů. Důvodem jsou pochybnosti kolem jeho členství v odborech kvůli neplacení členských příspěvků. Situaci má vyřešit mimořádný sněm odborářů, který svolala pondělní rada ČMKOS na 25. března. Do té doby budou centrálu řídit místopředsedové. Novinářům to po jednání rady řekl Středula a místopředseda ČMKOS Vít Samek.

„Dnes se sešlo mimořádné jednání rady ČMKOS, která řešila mou otázku. Byla podána informace v té věci, a aby nebyly žádné pochybnosti, tak rada svolala na 25. března mimořádný sněm,“ sdělil Středula novinářům.

ČTĚTE TAKÉ: Babiš a ANO jsou zhoubou pro společnost, říká Nerudová. Hnutí STAN jí prý přirostlo k srdci

„Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu čekat na potvrzení. Pokud to bude jinak, je to na delegátech,“ řekl Středula. Středula podle členů odborů nezaplatil povinné příspěvky. „Bylo to moje lajdáctví,“ uvedl.

Blesk v únoru zveřejnil kopii dopisu, který Středulovi zaslala jeho domovská organizace vítkovických oceláren loni začátkem prosince. Napsala mu, že nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Naposledy peníze podle prosincového dopisu poslal za květen 2023. Pokud Středula nebyl podle deníku členem jiných odborů, zanikl mu automaticky i mandát předsedy centrály. Blesk se odvolává na vyjádření právníka.

„Je to poměrně šok. Pokud je to tak, že mu v únoru přijde dopis, že pět měsíců neplatil členské příspěvky a za čtrnáct dnů už ho odvolali z funkce předsedy, tak je to zvláštní,“ sdělil pro CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 000 členy. Vedení centrály volí sjezd jednou za čtyři roky. Naposledy se konal v dubnu 2022. Mezi sjezdy může podle statutu ČMKOS předsedu a místopředsedy na návrh revizní komise odvolat sněm. Může také zvolit nástupce. Na návrh revizní komise pak také může také rozhodnout o svolání mimořádného sjezdu.

Tagy: