
Zemřela herečka Marie Tomášová. Manželka Otomara Krejči byla držitelkou prestižní ceny
Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a Danuše Nerudová (STAN) se do sebe ostře pustily ve vysílání CNN Prima NEWS. Nerudovou znervózňuje, jak sama uvedla, že demokratické volby může ovlivnit Rusko, na které má podle ní šéfka komunistů vazby. Ta zase bývalé rektorce brněnské Mendelovy univerzity v pořadu 360° vpálila „kupčení s diplomy“.
Od funkcionářů STAN slyšíme, že je kauza Dozimetr problémem jednotlivce. Je to strašně komické, protože to je absolutní lež, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor MF DNES Petr Kolář. Komentátor Petr Fischer kritizoval fakt, že soudy v této věci ještě nerozhodly. Popsal, že STAN podle něj dělá v tomto případě to samé, co činí u svých vlastních kauz hnutí ANO.
Kampaň STAN založená na charitě překvapila zkušené politology a marketéry. Všichni oslovení se shodují, že jde v Česku o něco zcela neobvyklého a sami očekávají, jaká bude reakce veřejnosti a především politické konkurence. Kritiku na adresu STAN očekávají dvojího druhu. Zaprvé, proč Starostové za dobu svého fungování ve vládě sami nepřišli se systémovým řešením pro rodiny s předčasně narozenými dětmi, a zadruhé, proč využívají handicapované děti pro zisk politických bodů. Odborníci však tuší, že druhá linka se bude i jejich vyzyvatelům kritizovat složitě.
Pražští radní schválili výjimku a zvedli nejvyšší povolený počet žáků ve třídách středních škol o čtyři děti. Rozhodli o tom ve čtvrtek ráno na mimořádném jednání. V jedné třídě by nyní mohlo být až 34 žáků. Ředitelé by tak mohli ve třetím kole nabídnout více volných míst, v celé Praze by jich mohlo být několik stovek. V hlavním městě se v prvním kole přijímacích zkoušek na střední školu nedostalo asi 20 procent dětí, které se ucházely o čtyřleté a kratší obory. Opozice rozhodnutí radních kritizuje, školy podle ní nemusí ve třetím kole zohledňovat výsledky testů Cermatu a přijímací řízení by tak mohlo být netransparentní.
Velmi netradiční formát kampaně zvolilo hnutí STAN. Místo klasických předvolebních akcí a představování kandidátů už o víkendu avizovalo, že rozjede tzv. Dobrou kampaň. V pondělí ve 13 hodin poté pustilo do světa příběh, ve kterém předseda hnutí Vít Rakušan vysvětlil, proč letos Starostové nebudou z billboardů vypouštět zlo k politickým soupeřům, místo toho podpoří lidi v Česku, kteří to potřebují.
Zvýšení rodičovského příspěvku na 400 tisíc korun, zavedení ministra pro vysoké školy, více pravomocí obcím, povinná školka už od čtyř let, podpora nájemního bydlení nebo půjček pro mladé do 35 let. To jsou některé z více než stovky návrhů, s nimiž Starostové o víkendu na pražském sněmu odstartovali svou „Dobrou kampaň“. STAN je také pro zavedení eutanazie, zákonné ukotvení manželství pro všechny či pevně stanovené výdaje na domácí bezpečnost. Chtějí také více peněz pro policisty a hasiče a posvítit si i na Ústavu ČR a prezidenta.
Hnutí ANO nadále potvrzuje svou dominanci a vévodí dalšímu volebnímu modelu výzkumné společnosti STEM pro CNN Prima NEWS. Pozici druhého nejsilnějšího politického uskupení obsadila koalice Spolu. V Poslanecké sněmovně by zasedla i hnutí SPD, STAN, Stačilo! nebo Piráti. Pokračuje pád Motoristů sobě, kteří by obdrželi pouhá 3,6 procenta hlasů. Ještě menší zisky si připisují SOCDEM, Zelení nebo Přísaha.
Desítky milionů korun dostávají ze státní kasy politické neziskovky. Kvůli svému hospodaření se stávají terčem kritiky. Podle některých politologů se z nich staly nástroje, kterými politické strany nepřímo financují svůj provoz. A samotné úřady připouštějí, že jim zákony příliš možností ke kontrole těchto organizací nedávají.
Americký prezident Donald Trump nejedná s Evropskou komisí, protože jsou to pro něj nikým nevolení úředníci, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Ondřej Knotek (ANO). Na jeho slova reagovala hlasitým smíchem jeho kolegyně z Evropského parlamentu Danuše Nerudová (STAN). Připomněla, že eurokomisaře volí vlády členských států, které vzešly z voleb. S europoslancem Ivanem Davidem (SPD) se následně přeli o tom, kdo z nich představuje Brusel.
Ačkoliv se Starostové staví otevřeně k novinářům a pyšní se slovy o liberálním přístupu, na svůj sněm odmítli přístup známému influencerovi Janu Špačkovi. Údajně z kapacitních důvodů. Ten však i přesto přišel, byť postává u stolečku, kde se popíjí káva, a tvrdí, že se chce s Vítem Rakušanem usmířit. Přinesl mu i dárkový koš. Vít Rakušan za ním během sněmu přišel s tím, že usmíření vítá a uděluje mu divokou kartu pro vstup.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dál čelí kritice kvůli výroku, že není důvod, aby se vězeňské službě zvyšovaly platy. Ta se přitom dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí, její příslušníci odcházejí a kvůli náročnosti povolání podle policejních odborů jen těžko konkuruje jiným pozicím na pracovním trhu. Odbory se bouří a říkají, že vláda i ministři by se měli konečně probudit.
Starostové na sobotním pražském sněmu zvolili předsedou stávajícího šéfa strany Víta Rakušana. Neměl žádného vyzyvatele, předsedou STAN je od roku 2019 a v letošní volbě získal 282 hlasů z 286. Ve svém úvodním slově varoval před zlem, které proti straně ve volbách stojí, a lidem slíbil svobodu. Zároveň ale řekl, že nikoho nechce vodit za ručičku. Z pozice prvního místopředsedy mu bude krýt záda ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.